Cena ropy WTI poroste. Dříve nebo později dožene Brent

V posledních měsících se do silného vzestupného trendu dostala cena ropy. Příčinou je nejen rostoucí poptávka, ale i produkční problémy. V severní Africe se pokojné demonstrace proměnily v rozsáhlý vojenský konflikt. Libye, země s největšími zásobami ropy na africkém kontinentu, kvůli válce přestala exportovat ropu na světové trhy. Mezi investory se také rozšířily obavy, že občanské nepokoje destabilizují i státy kolem Perského zálivu.

Ačkoli je ropa WTI kvalitnější než Brent, je výrazně levnější. Rozevřené cenové nůžky by se měly postupně zavřít. Cena ropy WTI by tak mohla v nejbližší době dále růst.

Jaké jsou hlavní důvody pro růst ceny ropy WTI?

1. Globální spotřeba ropy je rekordní

Světová ekonomika se poměrně rychle zotavila z nejhorší recese za posledních 60 let. V roce 2008 a 2009 bylo zaznamenáno výrazné snížení poptávky po ropě na 84,3 milionu z předkrizových 86,3 milionu barelů denně. V minulém roce však nastal obrat k lepšímu a poptávka se zvýšila o téměř 3 procenta na nový rekord 86,7 milionu barelů za den.

Podle prognózy Ministerstva energetiky Spojených států by se v tomto roce mělo na celém světě spotřebovat 88,2 miliónu barelů ropy za den, což je o 1,7 procenta více oproti minulému roku. Nikoho nepřekvapí, že tahounem zůstanou rozvíjející se země na čele s Čínou. Příznivý však je i růst poptávky ve Spojených státech, které jsou pořád největším spotřebitelem ropy na světě.

Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu se v tomto roce dočkáme růstu globální ekonomiky o 4,5 %. Expanze by měla být jen mírně nižší oproti roku 2010, kdy se celosvětové HDP zvýšilo o 5 procent. V rozvinutých zemích se předpokládá ekonomický rozmach na úrovni 2,5 %. Prognóza pro rozvíjející se státy je stanovena na 6,5 %.

2. Silniční provoz v USA opět roste

Údaje Ministerstva dopravy USA ukazují, že provoz na amerických silnicích se v posledních měsících stabilně zvyšuje. V lednu bylo ve Spojených státech najeto na anualizované bázi přibližně 3 000 miliard mil. To je nejvýše od srpna 2008, kdy se v USA rozbíhala finanční krize. Tento vývoj je do značné míry zapříčiněn rostoucím objemem přepravy v komerční sféře, protože americká podnikatelská aktivita v posledních měsících stoupá.

To potvrzují i údaje o objemu přepraveného nákladu American Trucking Association. V prvních dvou měsících tohoto roku se ATA index přepraveného nákladu zvýšil o 6 % oproti stejnému období minulého roku. Nákladními vozidly se v USA přepravuje téměř 70 procent všeho nákladu.

3. Celosvětové prodeje aut se zvyšují

Celosvětová poptávka po nových automobilech je velmi silná a prodeje již vzrostli zpátky na předkrizové úrovně. Pro automobilky jsou nejdůležitější tyto 3 trhy: Čína. Evropská unie a USA. Agregované prodeje nových osobních aut v nich v březnu vzrostly na rekordní hodnotu 4,15 milionů vozidel, což je o 4,4 procenta více oproti minulému roku.

Největší příspěvek měly Spojené státy, kde nastalo meziroční zvýšení prodejů o 17 procent. Čínské prodeje mírně zklamaly, protože již začínají působit restriktivní opatření vlády a centrální banky, které se bojí přehřátí ekonomiky.

4. Na straně nabídky přetrvává napjatá situace

Hlavní událostí jsou od počátku roku nepokoje v arabských zemích. Vše odstartovalo Tunisko. Následovaly masivní protesty v Egyptě, které dopadly pro protestující velmi příznivě, protože dosáhli svých cílů. Výsledek povzbudil nespokojené občany v Jemenu, Bahrajnu, Saúdské Arábii, Libyi, Iránu nebo Sýrii. Investoři reagovali na protesty velmi citlivě, protože se obávali výpadků produkce v regionu, který je z hlediska těžby ropy zcela zásadní.

Obzvláště citlivě je vnímána situace v Libyi, kde se demonstrace přelily v občanskou válku. Do konfliktu se následně zapojilo i NATO. V prvních fázích byl výsledkem výpadek produkce ve výši 75 % z 1,6 mb/d. Na situaci zareagovala Saúdská Arábie, která přislíbila nahradit výpadek těžby ze svých rezervních kapacit a zvýšila produkci. OPEC jako celek nesvolal mimořádné zasedání a oficiálně ponechal limity těžby nezměněny.

WTI je paradoxně levnější než Brent

Od podzimu loňského roku pozorujeme na trhu s ropou neobvyklou situaci, když je kvalitnější ropa typu WTI levnější než severomořský typ Brent. Rozdíl je momentálně v relativním vyjádření více než 10 procent. Důvodem tohoto stavu jsou vysoké zásoby v americkém Cushingu (tam se dodává WTI) a legislativně způsobená nemožnost tuto nadbytečnou ropu vyexportovat.

V dlouhodobém horizontu by anomálie na ropném trhu měla zmizet, protože tankery z Perského zálivu by namísto do USA měly zamířit do Evropy a Asie. Rozevřené nůžky se dají zavřít buď poklesem ceny ropy Brent, nebo zdražením WTI, případně kombinací obou scénářů.

Technická analýza

Cena ropy se nachází v silném růstovém trendu, což ukazují všechny tři klouzavé průměry - krátkodobý 21denní (zelená křivka), střednědobý 55denní (červená křivka) i dlouhodobý 200denní (modrá křivka). V březnu byla definitivně proražena dlouhodobá rezistence na úrovni 104 USD. Cena by se v následujících měsících mohla zvýšit o šířku předchozího obchodního pásma 80 až 104 USD, tedy o 24 USD na přibližně 130 USD za barel.

Možná rizika

  • Vysoká cena ropy má negativní dopad na globální ekonomiku a už se začínají objevovat informace o možnosti příchodu druhé vlny recese do některých vyspělých zemí, jako je kupříkladu Velká Britanie. Poptávka po ropě by se pak snížila.

  • Čína bojuje s přehřívající se ekonomikou a stahuje peníze z oběhu. Hospodářský růst by zde v následujících čtvrtletích měl zpomalit. Taktéž tempo růstu prodejů automobilů zde znatelně pokleslo, protože byly zrušena vládní podpora pro malé vozy.

  • V červnu bude zasedat kartel OPEC. Je možné, že rozhodne o zvýšení těžebních kvót.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…