Cena zlata dál roste bez ohledu na korekci

Burzovní výnosy za posledních pět let nebyly nijak ohromující, naopak zlato přineslo 120% zhodnocení. Rozdíl ve výnosech je také viditelný za posledních 12 měsíců, zlato zhodnotilo okolo 35 %, zatímco akciový trh jen asi 12,5 %. V roce 2011 se rozpětí sice zúžilo, ale i přesto zlato stále vynáší lépe (asi 10 % oproti S&P 500 5 %). Může se však vzestupný trend ceny zlata udržet i do budoucna?

Obavy z inflace

Několikaletá rally zlata byla tažena zvýšenou poptávkou po tomto drahém kovu z titulu očekávání růstu inflace na celém světě. Zlato je považováno za uchovatele hodnoty a zajištění proti inflaci, podobně jako další reálná aktiva. Ostatní aktiva nepatřící do této skupiny, včetně dluhopisů, světových měn a hotovosti, podléhají totiž v inflačním prostředí znehodnocení.

Globální ekonomická nejistota, započatá v roce 2007 finanční krizí v USA, která se však rychle rozšířila i do ostatních regionů, hrála při rozhodování investorů velkou roli, a proto není divu, že se houfně obrátili ke zlatu.

Co se týče dalších reálných aktiv, propad cen nemovitostí snížil zájem o rezidenční a komerční reality, takže i když investice do nemovitostí obvykle slouží jako dobré zajištění proti inflaci (neboť jde o hmotný majetek s hodnotou rostoucí s inflací), investoři preferují zlato.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Dluhová krize

Dalším faktorem je dnes tolik skloňovaná diskuze o enormním zadlužení. V Evropě současnou nejistotu zhoršují především dluhové problémy eurozóny, zejména v Irsku, Řecku a Portugalsku.

Nadměrné zadlužení USA (jak na federální úrovni, tak na úrovni jednotlivých států a obcí) a zvyšující se obavy o americkou fiskální disciplínu přispěly k poklesu poptávky po státních a komunálních dluhopisech. Tyto obavy také působí na zvýšenou poptávku po zlatě, které je nyní chápáno jako jediné útočiště před nejistotou a volatilitou cen ostatních aktiv.

Americký dolar, který byl po dlouhá léta považován za světovou rezervní měnu, nyní ztrácí svou popularitu, protože mezi investory panuje nedostatek důvěry ve vládu USA a její schopnost udržet dolar silný.

Poptávka na trhu

Poptávka na rozvíjejících se trzích je stále podstatná. Indie je jedním z největších spotřebitelů zlata, Indové mají v oblibě zlaté šperky a zlato pro investiční účely. Indická poptávka po zlatě je odhadována na čtvrtinu celosvětové poptávky po zlatě.

Investice do zlata jsou velmi populární také v Číně a do budoucna se očekává s postupně rostoucími příjmy zvýšený zájem po celé Asii.

Spekulace

Současná rally zlata je přičítána spekulaci, že Čína začne rozpouštět biliony dolarů z devizových rezerv do drahých kovů včetně zlata a stříbra.

Zlato nedávno překročilo hranici 1 570 USD za unci. Nižší poptávka po jiných investicích a silný vzestupný trend u zlata už nějakou dobu trvá a v blízké době není důvod očekávat změnu.

Fundamenty

Klíčovou otázkou pro investory je v současné době to, zda započatý vzestupný trend zlata a dalších drahých kovů podpoří fundamenty. Poptávka v Číně, Indii a na dalších rozvíjejících se trzích bude pravděpodobně i nadále silná a v průběhu času by se měla dále zvyšovat.

Obavy o americkou fiskální disciplínu nejspíš také hned tak neopadnou, stejně jako inflační očekávání, týkající se i mladých trhů (v Číně je již téma rostoucí míry inflace velmi aktuální).

Naopak proti zlatu hovoří rychlost, s jakou se světová ekonomika dokázala vzpamatovat z úvěrové krize, a navíc poptávku po zlatě, jako surovině pro výrobu šperků, daleko rychleji přestihl zájem o zlato jako investici.

Investiční část poptávky po zlatě by však mohla postupně opadnout, jak se budou ostatní aktiva stávat znovu atraktivními. Zlatá rally je zkrátka jen funkcí ceny, kterou jsou lidé ochotni za tuto komoditu zaplatit. Ostatní aktiva, včetně akcií, dluhopisů a nemovitostí, mohou být i zdrojem příjmu, zlato jen "leží".

Slova Warrena Buffetta na závěr

Warren Buffett se na nedávné valné hromadě akcionářů Berkshire Hathaway vyjádřil k rostoucí ceně zlata následovně: "Nezlaté investice, například do podniku, půdního fondu aj., generují cash flow, a proto je jejich budoucí hodnota mnohem snadněji predikovatelná než cena komodity, jakou je zlato."

U zlata jsou totiž investoři odkázáni jen na to, že čekají, až se najde někdo další, kdo bude ochoten zaplatit víc. Nemohou však na to spoléhat donekonečna. Nemá pravdu?

Zdroj:
financialedge.investopedia.com
Spekulace
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Fundamenty
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat