31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Po dvou velice volatilních týdnech se situace na trzích s drahými kovy uklidňuje. Dolarová cena zlata uzavřela minulý týden o 0,6 % níže, cena stříbra naopak vzrostla o 2,6 %.
Cena zlata v uplynulém týdnu třikrát testovala hladinu 2 000 USD za trojskou unci, ale vždy neúspěšně. Trh nakonec vždy zavíral pod touto psychologicky významnou úrovní. Před týdnem jsem si kladl řečnickou otázku, zda je růst ceny udržitelný, nebo zda trh se zlatem zareaguje obdobně jako v předešlých dvou případech, kdy po prudkých růstech v letech 2020 a 2022 následoval strmý propad kurzu. Aktuálně to vypadá na pokles, nemusí se ale hned jednat o prudký výprodej.
Z technického hlediska došlo u hladiny 2 000 USD k odmítnutí ceny, agresivní prodávající byli zatím úspěšnější. Dále zůstala níže na trhu s nejaktivnějším dubnovým kontraktem mezera (gap) na ceně 1 874 USD, která vznikla tím, že cena otevřela v pondělí 13. března skokově výše, než v pátek 10. března zavírala.
Z minulosti víme, že na trhu se zlatem nezůstávají nevyplněné mezery (i když někdy může trvat i několik týdnů, než dojde k návratu ceny). Pokud bych byl pedant, je nevyplněný opening gap dokonce až na 1 777 USD za unci z 30. listopadu 2022. Pro býky je nyní zásadní udržení pásma 1 920 až 1 940 USD.
Dalším mírně medvědím signálem bylo to, že cena zlata razila nová několikaměsíční maxima, zatímco cena stříbra vzrostla jen k úrovni ze začátku letošního února. Vznikla tak mezitržní medvědí divergence. A v neposlední řadě byl kurz zlata vyhnán vzhůru zejména spekulativním kapitálem, zatímco nákupy zlata v rámci ETF byly v porovnání s tím zanedbatelné.
Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) konečně po mnoha týdnech sladila vydávání COT reportů, takže v pátek 24. března vyšla zpráva aktuální k 21. březnu. Díky tomu jsme se dozvěděli, jak si vedly hedgeové fondy v kategorii Managed Money během března, kdy došlo k prudkému odrazu ceny zlata výše. Během tohoto období nakoupily MM celkem 70 000 kontraktů, což odpovídá 7 milionům uncí (217 tun). Naproti tomu v největším světovém ETF se zlatem (SPDR Gold Shares) bylo nakoupeno ve stejném období jen 21 tun (z hlediska posledních tří let zanedbatelné množství).
Ovšem 70 % nákupů MM bylo tvořeno formou SHORT coveringu (zpětného odkupu SHORT pozic), nové LONG pozice se podílely jen 30 %. Obchodníci z kategorie MM tak drželi při ceně 2 000 USD za unci dokonce méně LONG pozic než při ceně 1 950 USD na začátku února. Nebyli jsme tedy svědky přesvědčivého otevírání nových LONG pozic.
A ještě jeden důležitý faktor z hlediska struktury COT – čisté prodejní pozice (net SHORT) komerčních obchodníků se vyšplhaly na nejvyšší úroveň za posledních 9 měsíců. Tento stav sice neznamená, že by cena zlata nemohla teoreticky dále růst, nicméně struktura pozic je nyní nejvíce medvědí od loňského července.
Další lehce medvědí indikací bylo to, že skupina drobných spekulantů (non-reportables) navýšila v pásmu 1 950 až 2 000 USD za unci poměrně rychle a agresivně čisté net LONG pozice, což se neděje tak často. Tyto pozice nyní dosahují nejvyšší úrovně od června 2022. Drobní spekulanti mají tendenci nakupovat ve větším při cenových vrcholech a naopak prodávat na cenovém dně.
Přestože ještě nepřišel jasný signál toho, že by současný run na zlato skončil, a cena tedy ještě může opět atakovat historická maxima, na základě analýzy COT dat a struktury trhu COMEX je nyní těžké zastávat vyloženě býčí postoj.
Divokou kartou zůstává trh se stříbrem. Na něm je struktura pozic nadále velice býčí, je to ale způsobeno tím, že tu neproběhly nákupy ze strany Managed Money v takové míře jako na trhu se zlatem. Proto nastává dilema – vrhnou se vzápětí MM na stříbro kvůli jeho relativně nízké ceně, nebo tento trh jednoduše ignorují, a i změny ve struktuře COT u stříbra jsou proto minimální?
Nedávné finanční události ukázaly, že je cena zlata velice citlivá na případné systémové problémy a že kov může zdražit během několika dnů třeba i o více než 10 %. Ale pro udržitelný býčí trend by byla potřeba výraznější poptávka po fyzickém zlatě, která při posledním runu nenastala. Spekulativní poptávka má zato tendenci rychle splasknout.