Cena zlata ve světle technických faktorů a amerického prezidentského cyklu

Drahé kovy na konci minulého týdne neudržely solidní páteční zisky. To způsobilo, že cena zlata zakončila týdenní obchodování o 0,2 % níže a cena stříbra vzrostla jen 0,6 %.

Od doby, kdy cena stříbra dosáhla v polovině května bezmála 29 USD za unci, zůstává trh s tímto kovem v několikaměsíčním sestupném trendu, který zatím kulminoval 29. září, když stříbro dosáhlo nejnižší ceny od loňského července.

Před týdnem jsem spekuloval nad tím, zda krátkodobý propad pod roční podporu mohl být pastí na medvědy, COT report z burzy COMEX však tuto skutečnost neodhalil. K cenové otočce totiž došlo hned zkraje reportovaného týdne a cena stříbra poté rostla. Pokud k cenovému propadu přispěly agresivní prodeje ze strany obchodníků z kategorie Managed Money, byly vzápětí eliminovány zpětnými odkupy, a tudíž se nemohly projevit v týdenním COT reportu.

Stříbro graf denní v USD

To, že obchodníci z kategorie Managed Money jsou při shortování kovů dost "neklidní", ukazuje také vývoj jejich pozic na trhu se zlatem, kde při sebemenším návratu ceny kupují SHORT pozice hned zpět. Podle předposledního reportu COT, tedy z doby, kdy cena zlata padala ze 1 780 na 1 720 USD za unci, naskákali poměrně agresivně na SHORT stranu, když prodali celkem 16 000 futures (1,6 milionu uncí), aby je vzápětí podle posledního COT reportu nakoupili zpět, a to dokonce ve větší míře (celkem se jednalo o 23 305 kontraktů, tedy 2,3 milionu uncí). Zejména tyto agresivní nákupy způsobily, že se cena zlata během tří dnů vrátila z 1 720 na 1 770 USD za unci.

Z technického hlediska se zlatu podařilo dostat mimo krátkodobý sestupný kanál, ale zatím nezvrátilo vzorec nižších cenových vrcholů, který je na trhu evidentní v podstatě od dosažení historického maxima v srpnu 2020. Aby k tomu došlo, zlato musí prolomit první silnou rezistenci 1 830 až 1 835 USD a unci. Na druhou stranu je povzbudivé, že je na trhu patrné trojité cenové dno v pásmu 1 675 až 1 687 USD, které stále dává naději, že cenová rally určitých proporcí je reálná.

Zlato graf denní v USD

V pátek cena zlata uzavírala symbolicky těsně pod 50% Fibonacciho retracementem, měřeno od posledního minima 1 687 USD z 9. srpna po maximum 1 835 USD z 3. září. Cena je zároveň uprostřed Bollingerova pásma, může se tedy vydat krátkodobě oběma směry, kdy horní hrana je u 1 800 USD, kde se současně nachází i 200denní průměr, a spodní hrana je těsně nad 1 720 USD. V neposlední řadě zlato v pátek otestovalo a nepřekonalo POC (point of control, bod kontroly) na ceně 1 780 USD za unci. Jedná se o POC celkového vývoje od března 2021, kdy na této ceně bylo utvořeno největší množství obchodů v daném období.

Zlato se v současnosti potýká s několika faktory. Ceny 10letých amerických dluhopisů padají na nová aktuální minima (jejich výnosy rostou) a americký dolar (dolarový index) je nejvýše v letošním roce.

US Dollar Index a prezidentský cyklus

Pro vývoj hodnoty dolaru bude klíčové, zda převáží běžný cyklický vývoj, při kterém by měla americká měna spíše oslabovat, nebo zda se projeví takzvaný "prezidentský cyklus". Od roku 1984 bylo totiž vysledováno, že dolar utvořil 16letý vrchol, pokud byl americkým prezidentem republikán, a naopak, pokud byl zvolen demokratický prezident, jednalo se vzápětí o vytvoření 16letého dna. Interval mezi vrcholem a cenovým dnem dosahoval v průměru 8 let.

Tento dlouhodobý vzorec nabral mírně netypický vývoj za vlády Donalda Trumpa. Nejvyšší hodnoty dolarového indexu bylo dosaženo v lednu 2017, kdy Donald Trump přebíral úřad, poté nastal prudký pád dolaru, ale v březnu 2020 (při vypuknutí pandemie) došlo téměř k otestování vrcholu z roku 2017. Minima pak bylo dosaženo v únoru 2018 a v lednu 2021, kdy Joe Biden (demokrat) přebíral úřad.

Pokud by se "prezidentský cyklus" opakoval, mohl by dolar sílit minimálně po současné funkční období demokratického prezidenta, tedy další více než tři roky. Je sice pravda, že inverzní korelace vývoje hodnoty zlata a dolaru není 100% (ve skutečnosti dosahuje zhruba 50-60 %), a silný dolar tak nemusí nutně znamenat slabé zlato, nicméně silný dolar nepochybně není větrem do plachet zlatým býkům.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Americký dolar
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat