Ceny komodit zatím rostou. Ale ne všech

Po měsících hibernace se investoři ženou za ziskovými obchody. Na trh přitekly nové peníze. Především energetický sektor a vzácné kovy těžily z lepších ekonomických dat, zejména z USA. Hrozba konfliktu v Perském zálivu zvedla cenu ropy a odstartovala nákupy zlata a stříbra jako bezpečných přístavů.

Tento týden se pozornost bude soustředit na rebalancování dvou největších komoditních benchmarků, komoditního indexu Dow Jones UBS Commodity (DJ-UBS CI) a S&P GSCI. Odhady hovoří o zhruba 250 až 300 miliardách USD, které jsou investovány buď přímo, nebo jsou navázány na tyto dva indexy. V následujících týdnech proto může dojít k výrazným přesunům prostředků mezi podkladovými komoditami, které je potřeba sledovat.

Index DJ-UBS přidal v prvním týdnu roku 2012 zhruba 2 % především díky energiím a vzácným kovům. Zemědělským komoditám se nedařilo a cena pšenice po silné rally koncem minulého roku podlehla vybírání zisků na obou stranách Atlantiku.

Rebalancování indexů v roce 2012

Vždy v lednu mění indexy DJ-UBS i S&P GSCI aktuální váhy zastoupení jednotlivých komodit, které tak přizpůsobují původnímu rozložení a připravují je na další změny. Toto rebalancování zpravidla (ale ne výhradně) spočívá v prodeji komodit, které si minulý rok vedly nejlépe, a nákupu těch, kterým se nedařilo, aby se portfolio vyvážilo na původní úroveň.

Tento rok je tu ještě změna navíc: do indexu DJ-UBS byla poprvé přidána ropa Brent, zastoupení ropy WTI tak bylo o toto množství sníženo.

Vypořádací cena ze 6. ledna určí konečný počet kontraktů, které mají být koupeny a prodány. Bude se tak dít od pondělí 9. ledna do pátku 13. ledna. Každý den bude zrealizován zhruba 20% objem z požadovaného přizpůsobení, přičemž bude použita zavírací cena futures kontraktů toho dne.

Nejlepší komodity roku 2011 a výhled do roku 2012: Býčí trh na zlatě bude pokračovat

Obecně vzato, zemědělské komodity, dobytek a průmyslové kovy se budou nakupovat, vzácné kovy a energie prodávat. Výjimkou je zemní plyn a výše zmíněná ropa Brent. Je možné, že to bude mít pozitivní dopad na cenz cukru, niklu, bavlny, pšenice a zinku, protože odhadované objemy, které budou rebalancovány, tvoří u daných komodit značnou část dostupné likvidity.

Známky toho, že se investoři snaží toto rebalancování předehnat, jsme viděli na trhu již ve čtvrtek, kdy cukr klesl o 5,2 %, nejvíce od září. Fundamentální zprávy způsobily pokles ceny, který byl ještě umocněn spekulanty, kteří museli zavírat dlouhé pozice.

Protože index S&P GSCI bude snižovat svoji expozici v ropě WTI ve prospěch ropy Brent a plynového oleje, bude potřeba prodat odhadem ropu WTI za 15 miliard dolarů a nakoupit ropu Brent za 5 miliard dolarů. Ačkoli toto množství není ve srovnání s denními průměrnými objemy výrazné, spustilo v minulém týdnu silnější růst ropy Brent.

Spread se rozšířil ze 3 dolarů na 11 dolarů, což naznačuje, že obchodníci a manažeři fondů, kteří kopírují index DJ-UBS, jsou už v přípravě na rebalancování aktivní.

Výhled pro jednotlivé sektory na rok 2012: Komodity čelí protivětru

První kvartál bude s největší pravděpodobností ve znamení velké nejistoty, trh bude hledat odpovědi na mnoho nezodpovězených otázek z roku 2011, zejména na tu nejdůležitější - zda budeme v roce 2012 čelit globální recesi.

Předpokládáme, že dolar bude v prvních měsících roku 2012 nadále posilovat, takže růstový potenciál pro hlavní komodity se zdá být omezený.

Komodity v roce 2012 podle Morgan Stanley

Vzácné kovy - zlato a do jisté míry stříbro - budou nadále profitovat z pokračující averze k riziku. Podporujícími faktory bude prostředí s negativními výnosy, které nyní pozorujeme u více než poloviny zemí G-20, rostoucí fyzická poptávka ze strany centrálních bank a zájem investorů z rozvíjejících se trhů. Cena se po korekci z roku 2011 stabilizuje a nové investice vyženou cenu během prvního čtvrtletí na 1 800 dolarů za unci, později ještě výše.

Technicky se zlato po korekci nachází těsně nad úrovní 200denního klouzavého průměru 1 618 USD, což signalizuje další růstový potenciál. Pokud by týdenní cena zavřela pod 1 545, mohlo by dojít k hlubší korekci.

Základní kovy budou navzdory zhoršujícímu se výhledu na novou nabídku na začátku roku 2012 pod tlakem kvůli rostoucím obavám z recese na rozvinutých trzích a zpomalení rozvojových trhů. Dlouhodobé vyhlídky jsou však pozitivní, protože nízké ceny povedou k obnovené tvorbě zásob, zejména v zemích, jako je Čína.

Zemědělský sektor v roce 2011 klesal kvůli kombinaci normálního počasí a vyšší úrodě, protože farmáři v reakci na vyšší ceny v sezóně 2010/2011 zaseli rekordní množství. Celkové spekulativní dlouhé pozice, které drží hedgeové fondy, klesly na nejnižší úroveň za dva roky, takže spolu s možnými problémy, které může přinést počasí v Severní Americe, vidíme potenciál pro růst cen, zejména u komodit s omezenou poptávkou, jako jsou kukuřice a sojové boby.

Energetický sektor, s výjimkou amerického zemního plynu, který je v medvědím trhu kvůli obrovské nabídce břidlicového plynu, zůstane na počátku roku 2012 v pásmu. Dvě největší rizika pro cenu ropy jsou eskalace napětí v oblasti Perského zálivu (Írán a Irák) z pohledu růstu ceny a zhoršení evropské krize (pokles ceny).

Ropa Brent by měla najít minimum kolem ceny 95 dolarů a průměrně by se měla v prvním čtvrtletí pohybovat kolem 100 dolarů. Koncem roku očekáváme růst. Jen odvážlivci by v tuto chvíli šli proti riziku toho, že může krátkodobě cena ropy vystřelit nahoru. Čekejte však na zprávy o uvolnění napětí, které mohou odstartovat agresivní výprodej.

Technicky vytvářejí trendová čára a předchozí maxima rezistenci na 115 USD a zářijová a listopadová maxima na 116,4 USD. Podpora je na 111,50 a 110,00 USD.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat