25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Minulý týden byl ve znamení pokračování růstu cen. Od 3. listopadu je dolarová cena zlata vyšší o 8,4 %, stříbro přidalo od začátku měsíce 13,3 % a jeho kurz dosáhl 200denního průměru.
Dosavadní listopadové zhodnocení zlata a stříbra je jedno z nejprudších za poslední roky. Razantní nárůst cen je způsoben několika souběžnými faktory:
1. Kurz zlata byl od března pod tlakem klesající linie rezistence. V uplynulém týdnu se jí přiblížil a dokázal prorazit výše.
2. Cena také nekompromisně prolomila 50denní průměr, který v posledních týdnech fungoval jako silná rezistence.
3. Zúžené Bollingerovo pásmo na denním grafu bylo v minulosti několikrát signálem toho, že cena hodlá vyrazit razantněji určitým směrem. Tento signál se opět potvrdil a cena zlata se vychýlila nad Bollingerovo pásmo (nastal technický signál nazývaný Bollinger band crash). Cena zlata ale zpravidla dlouho nevydrží vychýlena mimo pásmo, a proto je vysoce realistické očekávat návrat kurzu do pásma.
4. Struktura pozic na burze COMEX byla po několik týdnů nejvíce býčí od roku 2019.
5. Na grafu ceny zlata se utvořilo trojité dno a cena stříbra již vytvářela sérii vyšších minim, a tvořila tak vnitřně tržní býčí divergenci se zlatem.
Cena zlata v českých korunách se příliš nerozjela. Nejprve na začátku listopadu testovala silnou hladinu 40 000 Kč za unci, následně došlo k nárůstu až k 43 000 Kč a nyní se kurz stabilizuje kolem 41 500 Kč. Americký dolar totiž odepsal od svého maxima téměř 10 %, což vyrovnávalo nárůst ceny zlata v dolarech. Rally v českých korunách tak pro zlato nebyla tak významná.
Cena stříbra se posunuje po pozvolně růstové trajektorii již od začátku září a po několika měsících se posunula nad 200denní průměr. Stříbro i zlato jsou z technického hlediska krátkodobě překoupené, ale pokud je struktura pozic COT nadále býčí, jak ukazuje zpráva k 8. listopadu, překoupenost nemusí hrát tak významnou roli. Uzavírání SHORT pozic bude "najednou" prioritou pro hedgeové fondy, což je hlavní katalyzátor růstu cen.
Z pohledu cyklů je zásadní, zda na trhu se zlatem již nastalo 16měsíční dno. To mělo nastat v červenci 2022 +/- 3 měsíce. Původně jsem odhadoval, že se 16měsíční cyklus mohl utvořit 22. července na ceně 1 680 USD za unci, ale časové okno pro tento cyklus zůstávalo otevřené až do konce října. Na konci září nastal první náraz ceny na hladinu 1 615 USD, 21. října druhý a hned zkraje listopadu třetí.
Pokud se snažíme identifikovat významnější střednědobý cyklus, trojité dno je ideálním kandidátem na takovou technickou formaci a strmý odraz ceny zvyšuje šanci na zahájení takového cyklu. Technicky by tento scénář byl potvrzen, kdyby cena zlata dokázala zavřít nad posledním významnějším vrcholem, tedy spotovou cenou 1 807 USD za unci.
Pokud je ale trh se zlatem již od července v 16měsíčním cyklu, je současný růst pouze prudkou korekcí ceny v rámci medvědího trendu. Situace tak ovšem nyní nepůsobí, zdá se totiž, že býci začínají po mnoha měsících mít navrch. Z historie ale víme, že žádný růst neprobíhá bez průběžných zpětných pohybů. Na trhu se zlatem je nejbližší pásmo silného supportu 1 700 až 1 730 USD, další pak 1 650 až 1 680 USD. Cena stříbra má významnější podporu v pásmu 19,60 až 20,50 USD za unci.