31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Poptávka po zlatě v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o procento na 1 083,8 tuny. Výrazně stoupla poptávka po burzovně obchodovaných fondech investujících do zlata, propadla se naopak poptávka po zlatých špercích.
Příliv prostředků do zlatých ETF byl podle Světové rady pro zlato nejvýraznější za čtyři roky. Na konci kvartálu byly ve zlatých ETF prostředky v ekvivalentu 3 185 tuny (přibližně 55 miliard dolarů), v meziročním srovnání jde o nárůst o 298 tun. Hodnota investic v dolarovém vyjádření byla aktuálně nejvyšší od druhého čtvrtletí roku 2013.
Poptávka po zlatých slitcích a mincích meziročně naopak klesla o 6 % na 241,6 tuny. Z toho poptávka po slitcích spadla o 19 % na 150,4 tuny, zatímco poptávka po mincích narostla o 36 % na 76,9 tuny, když ji táhl zájem drobných investorů ze západu.
Celosvětová poptávka po zlatých špercích podle dat Světové rady pro zlato spadla meziročně o 39 % na rekordní minimum 325,8 tuny. WGC propad poptávky připisuje koronavirové krizi, která znejistila spotřebitele.
Poptávka po žlutém kovu v technologickém sektoru meziročně klesla o 8 % na 73,4 tuny. Také v tomto případě šlo o rekordní minimum. Centrální banky pokračovaly v nákupech kovu, avšak nižším tempem. Meziročně se poptávka z jejich strany snížila o 8 % na 145 tun. Ruská centrální banka, která patří dlouhodobě k významným kupcům komodity, navíc na konci března oznámila, že od dubna své nákupy přeruší. Za posledních pět let nakoupila ruská centrální banka podle agentury Bloomberg žlutý kov v souhrnu za více než 40 miliard dolarů.
Pandemie nemoci covid-19 negativně ovlivnila také produkci zlata, těžba kovu se snížila v prvním čtvrtletí o 3 % na pětileté minimum 795,8 tuny.
Cena zlata v prvním čtvrtletí stoupla ze zhruba 1 520 USD na 1 600 USD za trojskou unci. V druhé polovině února se ale dostala až nad 1 670 USD. No nová rekordní maxima se cena dostala mimo jiné v indické rupii nebo turecké liře. V polovině dubna se pak cena kovu dostala až k 1 750 USD za trojskou unci.