Drahé kovy pod lupou: Proč stříbro i zlato dále ztrácejí

Ceny drahých kovů minulý týden opět klesly, a to výrazně. Zlato odepsalo 3,9 % a stříbro dalších 5,6 %. Poměr cen obou kovů se roztáhl na 86 ku 1 a stříbro je aktuálně nejlevnější od července 2020.

Drahé kovy se opět nejvíce prodávaly na derivátovém trhu, tedy na burze COMEX. Na trzích s fyzickým kovem (ten se týká ETF) došlo také k prodejům, což při poklesu cen není žádná zvláštnost. Tyto prodeje ale nedosáhly ani zdaleka míry srovnatelné s trhem "papírovým".

Propad ceny stříbra pod 1,5letou podporu způsobil, že je struktura pozic COT na burze COMEX nyní opět velice býčí. Spekulanti z kategorie Managed Money se doslova "rozjeli" v otevírání nových SHORT pozic a v týdnu od 4. do 10. května prodali vysokých 13 000 kontraktů (65 milionů uncí), což je 10krát více, než byl objem prodejů v ETF ve stejné době ("jen" 5,2 milionu uncí).

Stříbro graf týdenní v USD

LONG a SHORT pozice Managed Money na trhu se stříbrem nyní dosahují téměř stejných hodnot, což znamená, že MM jsou net LONG jen 2 000 kontraktů. Podobná situace byla naposledy k vidění na podzim 2021 a předtím zhruba v polovině roku 2019. V obou případech trh se stříbrem tvořil nebo již dosáhl důležitého dna.

Před týdnem jsem spekuloval nad tím, že LONG pozice MM na trhu se stříbrem jsou zřejmě zlikvidovány na nejnižší možnou úroveň, což se po posledním COT reportu potvrdilo, jelikož došlo ke snížení LONG pozic o pouhých 800 kontraktů. Naproti tomu SHORT pozice poskočily značně, a pokud nejsou MM s jejich otevíráním u konce, je možné, že doženou cenový propad až k hladině 19,00-19,60 USD za unci, kde je z technického hlediska další silná podpora a neproobchodovaná oblast na týdenním grafu. Již nyní je však cena solidně stlačena a menší obchodní banky (Raptors) z kategorie Commercials drží přes 38 000 LONG kontraktů, což je nejvíce od května 2020 a jeden z největších objemů vůbec.

Pozice MM na stříbře

Opakuji, že pokud MM navýší SHORT pozice na trhu se stříbrem o další vysoké množství, cena kovu ještě klesne, ale současně bude zaděláno na short covering rally extrémních proporcí.

Na trhu se zlatem se ve stejném reportovaném týdnu nevylepšila struktura COT tak výrazně býčím směrem jako na trhu se stříbrem. Důvod je jednoduchý – cena zlata se sice propadla pod 200denní průměr a následně i minulý pátek a toto pondělí krátce pod 1 800 USD za unci, ale tento pokles není zahrnutý v posledním COT reportu, jelikož nastal až po 10. květnu. Zda došlo na trhu se zlatem k dalším výrazným prodejům ze strany MM, bude patrné až z další týdenní COT zprávy.

Zlato graf denní v USD

Nicméně i tak klesly net SHORT pozice commercials o 4 100 kontraktů na celkem 227 800. To je nejnižší stav od 8. února, kdy se zlato nacházelo na podobné ceně jako nyní a následně přišla 250dolarová rally. Nedomnívám se, že nyní bezprostředně nastane takový růst, ale rozložení tržních sil na burze COMEX naznačuje, že současné poklesy se začínají přibližovat stádiu alespoň krátkodobého vyčerpání. Na druhou stranu, dlouhodobý sezónní model ukazuje po krátké růstové pauze na pokles do konce června a teprve poté na opětovný růst během léta. Otázkou je, zda sezónnost hraje v současnosti roli, když je většina trhů vlivem geopolitických a ekonomických okolností extrémně vychýlena od svých běžných "vzorců chování".

Co se týče zlata z dlouhodobého hlediska, hlavní myšlenkou zůstává, zda již vyvrcholil 8letý cyklus, který začal v prosinci 2015 na ceně 1 045 USD za unci. Nyní jsme v jeho 7. roce. Momentálně vypadá situace nebezpečně, protože na grafu vidíme dvojitý vrchol na 2 070 až 2 075 USD a trh celkem "odpadl" po třetím pokusu o proražení této zóny. Analýza dlouhodobého cyklu si však zasluhuje samostatnou zprávu, kterou připravím v následujících týdnech.

Zlato v USD - dlouhodobý graf týdenní

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat