3. 6. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Poslední dva týdny drahé kovy opět ztrácely. Zlato odepsalo 4 % a cena stříbra spadla o desetinu. Poměr cen obou kovů se opět roztáhl na nejširší úroveň za poslední dva roky, konkrétně 94 ku 1.
Po dosažení důležité hladiny 1 680 USD za unci 21. července se cena zlata dokázala zvednout až k 1 800 USD. V posledních zprávách jsem uváděl, že je velice pravděpodobné, že trh se zlatem v červenci vytvořil 16měsíční dno. Časové okno pro toto dno bylo totiž v červenci 2022 +/- 3 měsíce. Také jsem uváděl, že ideální zpětná korekce ceny po srpnovém růstu měla být do pásma 1 750 až 1 723 USD za unci a že propad pod 1 710 USD by mohl znamenat již opětovné ovládnutí trhu medvědy. K tomu v polovině týdne došlo.
Cena stříbra ve středu klesla pod minimum ze 14. července na úrovni 18,20 USD za unci.
Také akcie těžařů zlata propadly pod červencové dno, cena ETF GDX klesla lehce pod 24 USD (závěrečná srpnová cena byla 23,80 USD), tedy na nejnižší úroveň od dubna 2020.
Zásoby zlata i stříbra v globálních ETF také dále klesají, a to již několik měsíců v řadě. Dosahují na nejnižší úrovně za poslední dva roky. A podle reportů COT se spekulativní kapitál z kategorie Managed Money opět přesunul na SHORT stranu a prodával jak zlato, tak stříbro.
Aktuální situace nevypadá pro oba kovy zrovna růžově. Vše navíc probíhá ve stínu dalšího očekávaného zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky. Po vystoupení šéfa Fedu Jeromea Powella v Jackson Hole má vývoj cen obou kovů razantně sestupnou tendenci.
Takový silně negativní sentiment ale s sebou vždy přináší velice býčí struktury. To, že spekulativní kapitál prodává, je jedna věc, ale druhou stranou mince je skutečnost, že tyto SHORT pozice jsou nakonec vždy kupovány zpět, což přináší odraz ceny v důsledku short covering rally. Důležitý je moment, kdy se prodejní potenciál vyčerpá a nikdo již není ochoten prodávat.
Domnívám se, že se blížíme tomuto bodu minimálně na trhu se stříbrem, u kterého net pozice komerčních obchodníků klesly zpět na nejnižší úroveň od roku 2019. U zlata se net SHORT pozice commercials také snižovaly, ale zatím nikoli na podobnou úroveň jako koncem července. COT reporty ale také odhalily, že spekulanti z kategorie Managed Money zatím nešli při nedávném růstu cen kovů do LONG pozic, což není býčí signál.
Současný tlak na ceny tak otevírá dva možné scénáře:
Zásadní podpora na grafu ceny zlata je nadále na 1 675 až 1 680 USD za trojskou unci. Její prolomení na týdenní bázi by signalizovalo možné zahájení sestupu ceny na 8leté dno. Stříbro je již nyní pod kritickou cenou 18,20 USD za trojskou unci, další silný support je až u 17 USD.
A nakonec cena zlata v českých korunách. V prostředí silného dolaru se výprodeje v korunovém vyjádření omezují na minimum a kurz nadále osciluje na úrovni 42 000 až 43 000 Kč za unci.