Éra levné ropy nekončí. Nenechte se zmást teoriemi a vrcholu ropy se nebojte!

O krizi z nedostatku ropy se mluví dlouho. Začalo to v sedmdesátých letech a termín vyčerpání ropných zásob se již několikrát posouval. Jak to je doopravdy? Možná bychom všechny katastrofální predikce ve stylu válek o ropu, vyčerpání zásob zemního plynu nebo zničujícího globálního oteplování neměli brát tak vážně. Možná stojí za všemi takovými teoriemi něčí zájmy.

Za uplynulých 33 let se spotřeba ropy zvýšila zhruba na trojnásobek známých ropných rezerv z roku 1976, dnešní prokázané zásoby ropy se za tu dobu zhruba zdvojnásobily. Podle teorií, že ropa dojde, bychom dnes měli svádět rozsáhlé války o ropu a naše auta mají být odstavená na krajnici, protože k vrcholu v produkci ropy mělo dojít už před dekádami. Podobný scénář měl čekat i zemní plyn.

Teorie zapomněly na nová naleziště a alternativy

Teorie podceňují schopnost společnosti reagovat na nové výzvy. Pokud se zásoby ropy budou ztenčovat, bude výzkum a vývoj intenzívně pracovat na rozvoji nových technologií využívajících alternativy jako zemní plyn a elektřinu. Nedostatek ropy maximálně způsobí růst její ceny, ne krizi.

A když poroste cena, společnostem se vyplatí investovat do těžby z nových, hůře dostupných nalezišť. Současná cena ropy okolo 95 USD za barel otevírá bránu novým příležitostem – ropa se těží i z míst, u nichž byste si před několika lety ani nedokázali představit, že se zde objeví.

Růst ceny ropy nad 100 USD za barel umožnil energetickým firmám investice - a hned tu máme mnoho nových profitabilních projektů na "čerstvě objevených" nalezištích. Například v Americe měly být zásoby ropy vyčerpány už dávno.

U některých nových nalezišť byla dříve kapacita podhodnocována, ale nyní se ukázalo, že jsou zde rezervy ropy mnohdy až 25násobně větší než původní očekávání, takže vystačí například americké ekonomiky na 40 let (ložisko Bakken Field).

Dalším příkladem jsou obrovské zásoby ropy v Kanadě, kde je sice těžba a přeměna ve využitelnou ropu pomalejší a složitější, ale je zde přinejmenším tolik ropy jako v Saúdské Arábii.

Tyto země se těší na vyšší ceny ropy

V současnosti využíváme pouze 20 % dostupné ropy. Zbytek necháváme ležet ladem, protože je příliš drahé přeměňovat ho ve využitelnou ropu pomocí komplikovanějších metod. Masivní nárůst množství ropy je tedy jen otázkou vzájemného působení dvou faktorů: kdy se cena ropy dostane nad úroveň, kdy už bude rentabilní využít složitější metody, a kdy technologický rozvoj umožní snížení nákladů na produkci pomocí rozvinutějších technologií.

Skutečná ropná krize

Vlády neřeší, jaká je pravda. Přebírají názory "odborníků" a hrozí jednou krizí za druhou, přijímají předkrizová opatření, upravují zákony a vytvářejí různé úřady, které obsazují svými známými a příbuznými.

Krize ropy přijde, až si zástupy lidí uvědomí, že není málo ropy, že je jí naopak přebytek, že vystačí na další staletí a že má být mnohem levnější. Lidé se začnou bouřit, když zjistí, jak dlouho byli obelháváni - vlády se dělily o ropné dolary s petrolejářskou lobby.

Kdo ovládá trh s komoditami? Tajemné firmy, na něž je vládní regulace krátká

Ropa jako hrozba pro životní prostředí?

V 70. letech se svět obával ochlazení světového klimatu. Podle tehdejších propočtů měl být v roce 2030 zemský povrch tak chladný, že by zde nepřežily ani rostliny, natož člověk.

Nyní "experti" hlásají teorii "globálního oteplování". Tito odborníci vystupují v médiích, přednášejí na školách a získávají na svou stranu velkou část veřejnosti. Z průzkumů vyplývá, že se 63 % lidí obává globálního oteplování.

Stejně jako předpovídaný ochlazovací trend skončil nečekaně předčasně (už koncem 70. let), tak i globální oteplování prokazatelně dosáhlo vrcholu dříve, než se čekalo - už v roce 1998. Proto také ta relativně nedávná obměna terminologie z "globálního oteplování" na "změnu globálního klimatu".

Ptáte se, proč je tak výhodné dělat z něčeho krizi a proč to vlády podporují? Jde o peníze a získání moci. A je to samozřejmě dobrý důvod pro zavádění další byrokracie - je přece potřeba založit státní úřady, které budou s krizí bojovat, a tyto úřady se musejí naplnit nějakými "odloženými" odborníky.

Nenechte se strašit. Ropa bude!

Zdroj:
Oilprice.com
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…