Investiční šance, nebo past? Vstupujeme do zlaté éry zemního plynu

Díky novým nekonvenčním způsobům těžby začíná zlatá éra zemního plynu. USA už nyní mění energetickou koncepci, výroba elektřiny z uhlí bude ustupovat výrobě z plynu. Z krátkodobého hlediska je cena plynu hodně nepředvídatelná, dlouhodobě však může tato epocha přinést zajímavé investiční příležitosti.

"Podle mého názoru není americký zemní plyn pro drobného investora za stávajícího dynamického přerodu celého odvětví vhodnou investicí, a to jak z pozice short (spekulace na pokles ceny), tak long (spekulace na růst ceny). Měl by se mu raději obloukem vyhnout. Spekulovat na tak volatilní komoditě a relativně malém trhu by měl jen opravdu zkušený investor, který má čas věnovat se vývoji zásob a předpovědi počasí, sledovat plány největších těžařů plynu a měnící se energetické plány nejen USA a podobně. Dokonce i hodně investorů obchodujících podle technické analýzy si v uplynulých měsících na zdánlivě jasných, doslova učebnicových formacích vylámalo zuby," charakterizuje aktuální situaci na trhu s plynem portfoliomanažer fondů ČP INVEST Patrik Hudec.

Zlatá éra vyžaduje zlatá pravidla, tvrdí Mezinárodní energetická agentura

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) zemní plyn vstupuje do zlaté éry. Ale pouze za předpokladu, že se ke zdrojům připojí podstatná část plynu z takzvaných nekonvenčních zdrojů – břidlicový plyn (shale gas), plyn ze skalných ložisek (tight gas) a plyn sorbovaný v uhelných slojích (CBM). Technologie a know-how pro nekonvenční těžbu plynu už existují. Teď se ovšem musí zabezpečit dlouhodobá a průběžná spolupráce mezi těžařským sektorem a vládami a získat důvěra veřejnosti.

IEA proto stanovila "zlatá pravidla". Ta zdůrazňují zejména transparentnost, měřitelnost a kontrolu vlivu těžby na životní prostředí včetně odpovědnosti vůči obyvatelům v regionu těžby. V případě těžby břidlicového plynu by podle IEA implementace těchto souborů pravidel zvýšila finanční náklady o 7 %.

Na druhou stranu EIA předpokladá, že zavedením těchto zlatých pravidel při těžbě se z dlouhodobého pohledu výrazně zvýší objem produkce z nekonvenčních zdrojů, což povede k poklesu ceny plynu.

Důsledky těchto "pravidel" pro energetický trh si lze demonstrovat na následujících prognózách. V první tabulce vidíme, že pokud by se těžilo podle stávajících standardů, tak by cena plynu do roku 2035 vzrostla v USA na 10 USD za MBtu. Za předpokladu využití "zlatých pravidel" by cena mohla být až o 30 % nižší. Tabulka zobrazuje velkoobchodní ceny nezahrnující daň.

V případě aplikace "zlatých pravidel" by se plyn mohl stát do roku 2035 druhým nejvýznamnějším energetickým zdrojem hned po ropě.

Nižší cena plynu znamená širší možnosti jeho využití

"V energetice v tomto směru věřím právě plynu. Myslím si, že jeho podíl a význam výrazně porostou a bude zdrojem levné energie pro USA. Spojeným státům by měl přinést řadu ekonomických výhod a podpořit konkurenceschopnost firem," míní Hudec.

Celkové náklady pro zavedení zlatých pravidel by byly v letech 2012 až 2035 9,7 bilionu USD. V tom jsou započteny investice do infrastruktury jak nekonvenčních, tak stávajících konvenčních težeb. Zda se dané investice povede prosadit, bude záviset na dohodách mezi politiky, těžaři a IEA.

"Plyn z břidlic je bezesporu milníkem pro energetickou koncepci USA, cena amerického plynu však bude volatilní i dále. V následujících letech totiž oproti ještě nedávným odhadům významně poroste jak těžba, tak spotřeba tažená exportem. A je zde mnoho klíčových faktorů, které teprve musejí v čase takříkajíc vykrystalizovat," uzavírá Hudec.

Propad cen komodit: Konec "nového normálu" a návrat ke starému?
Povyk okolo komoditních ekonomik od Austrálie po Brazílii přinesl často až exotická zdůvodnění toho, proč měl komoditní boom z uplynulé dekády trvat věčně. Někteří tento fenomén dokonce začali označovat za "nový normál". Ruchir Sharma, šéf investičního managementu Morgan Stanley pro oblast emerging markets, je však k podobným označením skeptický. Ve své nové knize Breakout Nations: In Pursuit of the Next Economic Miracles vysvětluje proč.

Jak se na plynové příležitosti investičně podílet a nevylámat si zuby?

1. Přímo prostřednictvím futures kontraktů na zemní plyn

Tato varianta je vhodná pro zkušené obchodníky, kteří umějí využívat jak fundamentální, tak technickou analýzu a obchodování se aktivně věnují. Pozice se zpravidla drží krátkodobě a realizují se relativně rychlé zisky/ztráty.

2. Nepřímo nákupem obchodovatelného fondu kopírujícího cenu plynu (ETC)

Cena fondu ne vždy kopíruje cenu plynu. Fond nakupuje a roluje futures kontrakty za investory, pokud je však cena vzdálenějšího kontraktu vyšší než bližšího, vznikají v důsledku rolování ztráty (kontango), které ani rostoucí cena plynu nemusí překonat. A to je aktuální situace.

3. Nákupem akcií společností zaměřených na nekonvenční těžbu plynu, výrobu plynových elektráren a podobně

Je potřeba vzít v úvahu časovou náročnost sledovaní hospodaření jednotlivých společností.

4. Nákupem podílového fondu zaměřeného na investice do energií

Řešení pro ty, kteří budoucnosti plynu věří, ale nemají čas sledovat každodenní vývoj trhu. Většina fondů už právě budoucnost plynu zohledňuje ve svých portfoliích.

Energetika v roce 2040: Odklon od uhlí pomůže všem, nejvíce zemnímu plynu
Společnost Exxon Mobil má k energetice co říci - ne nadarmo je to největší těžební společnost na světě. Ve svém dlouhodobém výhledu zmiňuje jeden zásadní trend - odklon od uhlí. Jeho podíl si v rámci celosvětového růstu poptávky po energiích rozdělí všechny ostatní zdroje energie. Podle Exxonu má nejrychleji růst poptávka po zemním plynu, a to o 1,6 % ročně do roku 2040. Zajímavé je, že například solární energetice nepředpovídá žádný závratný růst. Ale nezapomínejme, je to Exxon Mobil. Snad kdyby společnost začala nakupovat v solárním sektoru...

Zdroj:
ČP Invest
Zemní plyn
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat