31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Poptávka po zlatě v letošním třetím čtvrtletí klesla meziročně o 19 % na 892,3 tuny. Burzovně obchodované fondy investující do kovu zaznamenaly příliv prostředků, vlivem restriktivních opatření kvůli pandemii covidu-19 ovšem prudce klesla poptávka po zlatých špercích. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato (WGC).
Burzovně obchodované fondy investující do zlata zaznamenaly v třetím čtvrtletí příliv prostředků v ekvivalentu 272,5 tuny kovu, což celkovou sumu prostředků zainvestovaných přes ETF do žlutého kovu dostalo na novou rekordní úroveň v ekvivalentu 3 880 tun. Tempo přílivu financí bylo sice proti prvnímu pololetí nižší, nákupní apetit byl ale stále silný.
Investice do fyzického zlata v podobě mincí a slitků se v třetím čtvrtletí zvýšily meziročně o 49 % na 222,1 tuny. Silný růst byl patrný na všech trzích, nejvíce ale na západních trzích a v Číně a Turecku. Odklon od zlatých mincí a slitků naopak pokračoval v Thajsku.
Poptávka po zlatých špercích se meziročně propadla o 29 % na 333 tun. Nízký zájem byl celosvětový, vedle pandemie covidu-19 poptávku tlačily níže také vysoké ceny kovu. Začátkem srpna se cena suroviny dostala na dolarové maximum 2 067,15 USD za trojskou unci, aktuálně se pohybuje kolem 1 900 USD.
Centrální banky ve třetím čtvrtletí zredukovaly své zlaté rezervy o 12 tun. Šlo o první kvartální snížení zlatých pozic od čtvrtého čtvrtletí 2010. Velké prodeje zrealizovaly centrální banky Uzbekistánu a Turecka, což se promítlo do celkového výsledku této kapitoly.
Poptávka po zlatě v technologickém sektoru se snížila meziročně o 6 % na 76,7 tuny. Lepší situace byla na trzích, kterým se relativně rychle podařilo vzpamatovat z koronavirové krize.