Jak diverzifikovat u drahých kovů? 5 alternativ ke zlatu

Bláznivý růst cen zlata nebere konce. Přesto bychom neměli zapomínat ani na další drahé kovy s podobně slibnými vyhlídkami. Futures na stříbro, měď a platinu vykazují značnou volatilitu, ale prozíraví investoři díky nim dosahují velmi slušných zisků. Některá tato "tvrdá" aktiva sice nelámou rekordy jako zlato, ale rozhodně u nich lze očekávat silný býčí trend.

Zlato zažilo mírnou korekci v květnu, poté opět nabralo tempo a ve třech týdnech zhodnotilo o 8 %, o čemž svědčí nedávný rekord okolo 1 600 USD za unci. Z dlouhodobého pohledu ale můžeme pozorovat ještě mnohem větší zisky.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

V porovnání s koncem února roku 2010, kdy se zlato obchodovalo za 1 080 USD, dokázalo za rok a půl zvýšit svou cenu o 50 %.

John Taylor: Zlato vyleze do října na 1 900 USD

Pokud máte strach, že byste do rozjetého "zlatého" vlaku naskočili příliš pozdě, existuje několik doporučeníhodných alternativ ve formě platiny, paládia, mědi, stříbra a kovů vzácných zemin.

V následujícím přehledu upozorňujeme na jejich přednosti a potenciální rizika, nicméně lze konstatovat, že jde o vhodné varianty diverzifikace reálných aktiv.

1. Platina

Platina se obchoduje v podobných formách jako zlato nebo stříbro a patří mezi nejdražší kovy. Pro dlouhodobější investory má platina budoucnost díky využití v průmyslu (například katalyzátory u automobilů) a ve šperkařství při výrobě luxusních šperků.

Cena platiny se od roku 2001, kdy činila 500 USD za unci, dostala až na více než 2 300 USD v roce 2008. Po pádu Lehman Brothers zaznamenala 65% pokles za 9 měsíců. Od minim na hodnotě 800 USD v prosinci 2008 se dokázala opět vyšplhat na současných zhruba 1 700 USD za unci a přinést investorům, kteří během "Lehmanovské" krize nezaváhali, více než dvojnásobné zhodnocení. Letos nejvyšší úrovně dosáhla v únoru při ceně kolem 1 850 USD.

Aktuální cenu platiny sledujte zde

Jako hmotnou investici lze doporučit platinu ve formě mincí a slitků, existují i indexové fondy ETF jako například ETFS Physical Platinum Shares. Těžařských společností orientujících se čistě na platinu bohužel na trzích není mnoho a jsou méně likvidní. Na mimoburzovních trzích naleznete například South African Anglo Platinum Limited.

2. Paládium

Podobně jako ostatní drahé kovy se paládium obchoduje v mincích a slitcích. Tomuto kovu chybí třpyt zlata, platiny nebo stříbra, takže i přes svou vysokou hodnotu pravděpodobně neposlouží jako měna v případě, že se americký dolar zhroutí. Pokud sázíte na finanční apokalypsu, do paládia neinvestujte.

Zájem o paládium jako komoditu je však podstatný. Investory bylo "objeveno" při technologické bublině, neboť je významnou složkou při výrobě elektroniky (od PC přes chytré telefony po LCD obrazovky). Osud paládia je značně závislý na spotřebitelské poptávce. Pokud tržby u elektroniky znovu porostou, nabídka paládia nebude stačit držet krok a investoři se mají na co těšit!

Při technologické bublině paládium zhodnotilo ze 100 USD za unci na více než 1 000 USD během pěti let. Jak bublina splaskla, spadlo zpět ke 200 USD. V současnosti možná zažívá nový boom: začátkem roku 2010 bylo na 420 USD a koncem roku již na téměř 800 USD. V poslední době je vzestup mírný a podobně jako u platiny bylo možné pozorovat nejvyšší hodnoty v únoru tohoto roku.

Aktuální cenu paládia sledujte zde

Z ETF lze u paládia doporučit ETFS Physical Palladium Shares. Mezi akcie těžařských společností patří North American Palladium, které zhodnotily o 75 % během uplynulých 12 měsíců. Dále lze doporučit diverzifikované těžařské společnosti jako například Stillwater Mining Company, která přináší rovněž dlouhodobě nadprůměrný výkon.

3. Stříbro

Stříbro se vyvíjí ve velmi podobném směru jako zlato a v posledních pěti letech zhodnotilo na trojnásobek (za poslední dekádu dokonce na čtyřnásobek).

Případ, kdy stříbro nekopírovalo věrně vývoj zlata, jsme mohli zaznamenat na jaře tohoto roku. Stříbro tehdy během osmi obchodních dnů spadlo ze 48,70 USD k hodnotě 32,50 USD. Dobrou zprávou však je, že výjimky v korelaci těchto dvou kovů můžou fungovat i opačným směrem.

Stříbro lze proto pro diverzifikaci tvrdých aktiv doporučit. Pro investory očekávající světový finanční kolaps je stříbro navíc vhodným kandidátem s potenciálem využití na budoucích měnových trzích.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Stříbro se před pěti lety obchodovalo pod 7 USD za unci a dnes již dosahuje ke 40 USD. Po zmiňovaném jarním propadu se dokázalo vzchopit s 20% zisky v uplynulých deseti týdnech.

Investování jak do fyzického stříbra, tak přes ETF a akcie těžařských společností, je velmi podobné, jako u zlata. Existují "stříbrné" ETF: iShares Silver Trust ETF a menší ETFs Silver Trust. Těžařů orientujících se čistě na stříbro je poměrně málo, největší je Silver Wheaton, dále stojí za zmínku Pan American Silver, Silvercorp Metals a Mag Silver.

4. Kovy vzácných zemin

Na rozdíl od výše zmiňovaných alternativ kovy vzácných zemin nenajdeme v podobě mincí ani slitků. Těchto 17 chemických prvků z dolní části Mendělejevovy tabulky (označovaných také jako lanthanoidy) bude však patřit mezi zásadní komodity 21. století. Využití nalézají v kosmickém průmyslu, u laserů, supravodičů i X-ray zařízení. Pokud tedy věříte v budoucnost hi-tech, s investicí neotálejte!

Poptávka po těchto kovech se za poslední desetiletí zvětšila na trojnásobek a očekává se další růst o 60 % do roku 2014. Odhaduje se, že nabídka nebude schopna držet tempo s poptávkou a budeme čelit značným nedostatkům, což se promítne v cenách.

Způsobů, jak investovat do kovů vzácných zemin, je více: můžete zvolit akcie Rare Element Resources nebo Molycorp s tržní hodnotou kolem 4 miliard USD. Obě jsou obchodované na newyorské burze a nabízejí velké nadvýnosy. Další společnost obchodovaná mimo NYSE Rare Earth Metals těží kovy v Kanadě, a pokud hledáte více diverzifikovanou investici, zkuste Aluminum Corp of China.

5. Měď

Výhodou mědi je její dostupnost na trzích a s tím související likvidita. Měď je pružná, levná a je dobrým vodičem, takže ji najdeme téměř v čemkoli - od složité elektroniky až po obyčejné dráty elektrického vedení. Pokud ekonomiku nezasáhne takový kolaps, že bychom se všichni museli vrátit k chovu dobytka, bude měď zapotřebí i v časech slabšího hospodářského růstu.

Myslíte si, že na "levné" mědi nelze vydělat balík? Měď byla na rekordním minimu v roce 2001 při cenách za futures kolem 60 USD. Letos v únoru dosáhla až na 458 USD – tedy téměř na osminásobek.

Aktuální cenu mědi sledujte zde

Mezi možnostmi, jak zainvestovat do mědi, najdeme ETF jako iPath Copper Trust nebo diverzifikovanější alternativu PowerShares DB Base Metals ETF, která mimo investice do mědi zahrnuje i hliník a zinek, a dále iShares Chile ETF. Existuje samozřejmě i mnoho těžařských společností specializujících se na měď, mezi něž patří Southern Copper, Freeport McMoRan a Teck Resources.

Zdroj:
InvestorPlace.com
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Palladium
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat