Kolísání ceny mědi: Spekulanti znepokojují šéfy průmyslu - 1. díl

Hedgeové fondy a další velcí investoři vždy hledají nové příležitosti k zúročení svého kapitálu. Měď nyní láká hodně spekulativních peněz, což se projevuje kolísáním ceny. Klíčová průmyslová odvětví varují před následky těchto pohybů.

V severním Chile, na náhorní plošině pouště Atacama, vyhloubily těžební stroje obří díru. Kráter je tři kilometry široký a téměř kilometr hluboký. Roste každým dnem. A jak roste, chilský stát se stává bohatším. Důl na okraji And se jmenuje Chuquicamata. Patří státem vlastněné společnosti Codelco a je 700 kilometrů od dolu San José, kde bylo letos uvězněno 33 horníků.

Šest procent veškeré světové mědi pochází z Chuquicamaty, jednoho z největších světových povrchových dolů. Stroje se lopatami velikosti menšího domu zakusují do země a nakládají rudu na speciálně upravené nákladní vozy, z nichž každý uveze až 400 tun. Na povrchu je ruda rozdrcena na prášek; lze získat tunu čisté mědi z každých 100 tun rudy.

Jeden den se tuna mědi obchodovala na komoditních burzách za 8 100 dolarů. Manažer Rodrigo Toro vidí aktuální cenu na obrazovce svého počítače. O den dříve byla cena téměř o 200 dolarů vyšší. "Trh se stal velmi volatilním," říká.

Divoké pohyby nahoru a dolů

Torova kancelář je asi 1 200 kilometrů jižně od Chuquicamaty, v 10. patře budovy centrály Codelco v Santiagu. Vše, co zde je, je vyrobeno z mědi – pulty v hale, zábradlí i výtahy. Kovová vlákna jsou dokonce vetkána do ručníků v koupelně.

Kdysi by trvalo celé týdny, aby se tržní cena mědi pohnula podobně, jako dnes během jediného dne. Změny ceny v tomto rozsahu by Tora a jeho kolegy velmi znepokojovaly. Hovořilo by se o varovném signálu pro celou globální ekonomiku. Ale dnes tyto divoké vzestupy a pády nikoho nepřekvapují. Letos cena za tunu narostla ze 6 400 dolarů v únoru na 8 000 dolarů v dubnu, pak se vrátila na 6 100 dolarů a nyní se dere nahoru na 8 900 dolarů, což je rekordní úroveň.

Aktuální cenu mědi sledujte zde

Kov se stal předmětem spekulací, měď je obchodním artiklem spekulantů. Pohyby cen mají stále méně co do činění se samotným produktem. Cena je určována jinde – například v New Yorku.

LONG nebo SHORT?

Na Manhattanu, pouhý blok od Ground Zero, sedí 12 mužů u kulatého stolu v místnosti bez oken. Kdyby neměli všude spoustu obrazovek a digitálních panelů s čísly a grafy, zdálo by se, že jdou hrát poker. Ale tito muži jsou obchodníci s mědí, kteří se shromáždili na New York Mercantile Exchange (NYMEX), největší světové burze komoditních futures. Obchodují s futures kontrakty, které jim umožňují koupit nebo prodat měď za stanovenou cenu k určitému datu. Každý kontrakt představuje kolem 11 tun s aktuální tržní hodnotou zhruba 95 000 dolarů. Někdy spekulují na růst (jsou "long"), jindy shortují (spekulují na pokles ceny). O komoditu samotnou nemají v podstatě žádný zájem.

Cenné papíry za více než 20 miliard dolarů mění majitele každý den. V loňském roce byly zobchodovány futures na měď odpovídající 1,13 miliardy tun na čtyřech největších komoditních burzách – v Londýně, New Yorku, Šanghaji a Bombaji. To bylo 71krát více, než kolik bylo za stejné období vyrobeno mědi.

Nové investiční třídy

Obchodníci, pracující ve prospěch bank, pojišťoven, penzijních fondů a hedgeových fondů, se specializují na komodity. Všichni objevili lákavost obchodování s mědí, a to zejména poté, kdy dva američtí profesoři v roce 2004 předpovídali komoditám světlou budoucnost jako samostatné investiční třídě.

Jejich výzkum vyvolal velkou pozornost ve světě financí, představoval alternativu k rizikovým investicím do akcií, dluhopisů, cizích měn i derivátů. Od té doby stále více a více kapitálu proudí do ropy, zemního plynu, cukru, kakaa, niklu, hliníku a mědi.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Na trhu s komoditami začíná vládnout spekulativní stádová mentalita, která způsobuje, že ceny jsou stále více odpoutány od reality, tedy od fyzických komodit, které jsou používány ve stavebnictví, elektrotechnice a podobně.

Varování z průmyslu

Měď jé základem pro výrobu kabelů – od domovních zvonků po větrné parky obřích elektráren.

Kov je prakticky nenahraditelný pro výrobce elektroniky. Bez mědi těžko vyrobíte počítač, mobil, nebo třeba vysavač. Auto obsahuje v průměru 25 kilogramů mědi v současné hodnotě přibližně 200 dolarů (asi 3 600 Kč). Průmysl má potíže vyrovnat se s prudkými výkyvy cen mědi. Pro podniky je obtížné plánovat dopředu, když se ceny suroviny neustále mění. Šéfové podniků, například Ekkehard Schulz, odstupující generální ředitel německého výrobce oceli ThyssenKrupp, varují, že by kolísání cen mohlo mít zničující následky pro průmysl. Federace německého průmyslu (BDI) zdůrazňuje význam "bezpečného, spolehlivého a cenově dostupného zásobování komoditami".

Vlna likvidity

Dokonce ani odborníci již nedokáží předvídat změny v cenách hliníku, zinku, olova nebo zemního plynu. Pohyby už nejsou tolik závislé na fundamentálních faktorech.

Britský ekolog Peter Hollands tvrdí: "Posledních 6 let žijeme v novém světě. Nikdo nemůže pochopit měď bez započtení vlivu finančních hráčů." V minulosti, když se stala měď příliš levnou, byli výrobci nuceni ke snížení produkce. Do roka bylo na trhu tak málo mědi, že se cena opět vydala "na sever". Doly navýšily kapacity, což vedlo k přezásobení, přebytku nabídky – a celý cyklus začal nanovo.

Změny ceny mědi byly spolehlivým indikátorem budoucího vývoje ekonomiky. Když cena mědi vzrostla, znamenalo to, že rostla poptávka po zboží, což mohlo být interpretováno jako signál důvěry v budoucnost, znamení, že lidé znovu investují.

Vše se rychle změnilo s nástupem internetu. Web zpřístupnil trh prakticky každému. Od té doby se zobchodované objemy a rychlost obchodů násobí.


Pokračování článku najdete na Investičním webu ve čtvrtek 18. listopadu v 18 hodin.

Zdroj:
Spiegel
Komodity
Přestat sledovat
Spekulace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat