Komoditám by se chtělo posilovat, ale silný dolar je proti

Poslední summit EU poskytl trhům úlevu, rally ovšem trvala jen obvyklých 48 hodin, než si trhy uvědomily, že byly sice představeny plány na podporu ekonomiky, ale jejich provedení má několik háčků. Investory nepřesvědčilo ani překvapivé snížení sazeb v Číně, které zřejmě nebude dostatečným stimulem na podporu ekonomiky největšího světového odběratele komodit. V důsledku toho se euro opět vezlo na vlně výprodejů, ke které částečně napomohla Evropská centrální banka, když snížila svou základní úrokovou sazbu na 0,75 %. Navíc výnosy německých dvouletých dluhopisů spadly až pod nulovou hranici.

Komodity, zejména pak ropa, se vezly na počáteční vlně euforie. Tento stav pokračoval do doby, než začaly obavy kvůli jejich dodávkám, které na sebe strhly pozornost a upozadily znepokojení kvůli zpomalení globálního růstu a klesající poptávce.

Rally pokračovala i na amerických trzích s obilovinami, protože horko spolu s nedostatkem dešťů ohrožují letošní úrodu. Například cena kukuřice vzrostla za tři týdny o 40 %. Krok se snažily udržet i zlato a stříbro. Brzdil je ovšem opět sílící dolar.

Širší komoditní index DJ-UBS v pouhých dvou týdnech získal již 10 %, což je jeden z nejsilnějších růstů za několik let. Jak je vidět v tabulce, k zotavení po červnovém výprodeji napomohly primárně zemědělství a energetika. Oba tyto sektory v minulém týdnu rostly zhruba o 8 %.

Ropný trh sleduje situaci v Íránu a Norsku

Také na začátku července investoři sledovali situaci v Íránu, protože uvalené sankce opět vyhnaly ropu Brent nad 100 USD za barel. Trh reagoval nervózně i kvůli zprávám, že Írán testuje rakety dlouhého doletu, které mohou ohrozit ropné tankery proplouvající přes důležitý Hormuzský průliv. Poté si však investoři uvědomili, že takové kroky státníci, kteří o nich rozhodují, vlastně ani nepodporují.

Nedostatek íránské ropy s sebou nese riziko, že se trh s ropou dostane do úzkých, a to navzdory značným snahám Saúdské Arábie udržet dodávky na rekordních objemech. V případě Libye poklesly dodávky o 300 tisíc barelů za den, především kvůli politickým protestům spojeným s tamními volbami.

Pozornost se obrátila také na mnohem klidnější část světa - do Norska. Důvodem bylo vyhrocení týden trvajícího sporu mezi pracovníky a vedením norského státního ropného a plynárenského gigantu Statoil, který hrozil propuštěním dělníků a zastavením výroby. Pokud by se v protestu pokračovalo, dopadl by denně na dva miliony barelů ropy. Norská denní produkce je přitom 3,8 milionu barelů.

Delší výluka by tak mohla mít vážný dopad na dodávky ropy i na reputaci Norska. Tato země je totiž největším exportérem ropy v západní Evropě a jedním z největších světových vývozců plynu. Všichni proto věří, že norská vláda stejně jako v podobných případech v minulosti zakročí a pomůže spor vyřešit.

K rally napomohli kupci, kteří na základě technické analýzy pokrývali prodané pozice, protože až do svého návratu nad 100 USD ukazoval technický obrázek možnost poklesu až k 72 USD za barel. To přilákalo největší množství investorů zaměřujících se na short selling Brentu od začátku roku 2011. Poté, co nedošlo k potvrzení posledního minima ropy Brent na hodnotě 88,5 USD, se nyní dá čekat obchodování do strany v pásmu mezi hranicí rezistence 103,75 USD a hranicí podpory 95 USD.

V týdnu nejspíše budou pokračovat obavy z klesajících dodávek z Íránu a Norska. Ovšem ekonomická data i nadále ukazují na zpomalení ekonomického růstu, případný růst ceny ropy ze současných úrovní se zdá velmi omezený. Prodávající jsou nyní navíc ve výhodě a mohou si dovolit otestovat sílu hranice podpory po silné rally.

Americké akcie: Nejlepší červen od doby internetové bubliny, ropa na chvostu, hitem zemědělské komodity
Americké akcie zažily euforický poslední den červnového obchodování a připsaly si nejlepší červnový výsledek od roku 1999 (indexy Dow i S&P 500). Akcie mohou přesto jen závistivě "pokukovat" po zemědělských komoditách, z nichž mnohé během měsíce připsaly dvojciferné zisky. V nemilosti investorů byla naopak navzdory lepší náladě po evropském summitu ropa.

Investice do zlata prostřednictvím ETP jsou na novém rekordu

Investoři využili během hledání býčího trendu k nákupu zlata produkty obchodované na burze (exchange traded products - ETP), čímž se se objem prostředků investovaný v těchto fondech dostal na nový rekord. V minulém týdnu vzrostly prostředky investované do zlatých ETP na rekordních 77,6 milionu uncí, čímž bylo pokořeno předchozí maximum 77,4 milionu z 16. března.

Tato záliba v nakupování zlata skrze neúvěrové produkty, ke kterým ETP patří, pokračovala ve vzestupu i navzdory nevýrazným výkonům zlata v posledních několika měsících. Zlaté ETP sice nabízí několik různých firem, ale mezi čtyři největší patří SPDR, ETF Securities, ZKB a iShares, které drží průměrně 83 % z investovaných 77,6 milionu uncí.

Spekulativní obchodníci, jako jsou třeba hedgeové fondy, nebyli o zlatu tolik přesvědčení. O tom svědčí i stažení z pozic - od srpna 2011 a z počátečních 25,6 milionů uncí až na současných 11,6 milionu uncí. V grafu lze vidět, jak rozdílně se v posledních dvou letech těmto dvěma různým typům investic dařilo.

Jim Rogers: Korekce na zlatě nekončí, ale ani náhodou ho neprodávám
Komoditní guru a světoznámý investor Jim Rogers věří, že 20% korekce ceny zlata neznamená konečnou. Uvedl to v interview pro OilPrice.com. Podle něj je velice těžké odhadnout, kdy případně znovu "naskočit" do zlatého vlaku. Zlata ve vlastním portfoliu se ovšem nezbavuje.

Zlato se i nadále obchoduje kolem 1 600 USD, zatímco stříbro poskočilo nahoru z kritické hranice podpory na 26 USD. Zhoršující se ekonomická data a snižování základních úrokových sazeb v Číně a Evropě sice zlatu pomohly, ovšem všechny tyto skutečnosti vedly k další rally na dolaru. To oba kovy zbrzdilo, k čemuž napomohla i horší než očekávaná data o americké zaměstnanosti, která dolar posunula ještě výše.

Než se měna stabilizuje, nebo než se dočkáme dalších spekulací ohledně dalšího kvantitativního uvolňování v USA, bude se zlato jen těžko dostávat výše, a to navzdory zvýšenému úsilí ze strany ETP investorů.

Rally na americkém obilí se přelije i do Evropy

Rally na klíčových amerických plodinách pokračuje s tím, jak předpověď na nejbližší období slibuje jen mírný nebo žádný déšť. Každý den bez kapky deště zvyšuje riziko prudkého snížení letošní úrody.

Dramatickou třítýdenní rally můžeme vidět u kukuřice, za kterou stojí nejhorší sucha na středozápadě Spojených států za poslední čtvrtstoletí.

Očekávaný pokles úrody kukuřice v USA ovlivnil také ceny evropské pšenice, u které vzrostla poptávka v důsledku náhrady této americké plodiny. Cena pšenice typu Paris Milling byla v posledních dvou týdnech vyšší o více než 20 %, a to nejen kvůli odhadům slabé americké, ale také ruské a ukrajinské úrody.

Jak vybrat nejlepší český komoditní fond?
Je mnoho způsobů, jak se dá využít současných nízkých cen a spekulovat na dlouhodobý růst cen komodit tažený zvýšenou inflací. Nejjednodušší cestou – a mnohdy také nejefektivnější – jsou komoditní fondy. Jaká je jejich nabídka v Česku?

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat