Komodity: Nejistý začátek roku 2011

Index Thomson Reuters/Jeffries CRB začal nový rok ztrátami napříč sektory, kvůli spekulativním pozicím byl náchylný ke korekci. Index během prosince vzrostl o impozantních 10 procent, a tak riziko krátkodobé korekce aktuálně vytlačilo z mysli investorů očekávání pro rok 2011.

Na začátku ledna indexové fondy (například S&P GSCI nebo DJ-UBS) přebalancovávají portfolia. Každý rok přizpůsobují váhy jednotlivých komodit různým měřítkům, z nichž nejdůležitější je výkonnost minulého roku. To zpravidla vede k tomu, že se dostane podpory těm komoditám, které uplynulý rok klesaly, přičemž ty se silnou výkonností budou lákat prodejce.

Rebalancování začalo 7. ledna a bude trvat až do čtvrtka. Do zemního plynu by mělo přitéct přibližně 2,6 miliardy USD. Celý energetický sektor jako celek by měl přitáhnout 4,1 miliardy USD, zatímco obilniny a soft komodity by měly zhruba 2,7, resp. 1,1 miliardy USD ztratit. Změny v kovech by měly být malé, nové investice přitáhnou zlato, zinek a hliník, přičemž ztratí stříbro, měď nikl.

Jakmile jsou tyto změny publikovány, je jejich dopad sporný, nicméně zdůrazní rozdíly ve výkonnosti během roku 2010.

2011: Další silný rok pro komodity

Cyklické komodity jako energie a základní materiály by měly nadále růst s tím, jak se budou snižovat zásoby a poroste ekonomická aktivita. Některé zemědělské komodity (například kukuřice) budou podporován celkově nízkými stavy světových zásob.

Díky tomu začal rok 2011 na amerických burzách s rekordní úrovní dlouhých spekulativních pozic ve výši 1,85 milionů kontraktů. Nejvíce stojí za zmínku obilniny a olejniny, kde jen kukuřice a sojové boby čítají 708 tisíc lotů, přičemž energetický sektor již čtvrtý rok po sobě maskuje vysoké pozice na ropě WTI velkými krátkými pozicemi na zemním plynu.

Začátek roku tak s sebou nese zvýšené riziko korekce. Investoři nejsou ochotní přijmout ztráty, pokud již dosáhli zisků.

FAO (Organizace pro výživu a zemědělství) aktualizovala v prosinci zprávu o výši potravinového indexu. Ta ukázala, že globální ceny potravin jsou na rekordních úrovních, již překonaly úrovně z období potravinové krize z let 2007-2008. Obiloviny, jako jsou pšenice a rýže, jsou však stále zhruba 14 procent pod maximem z roku 2008. Tyto dvě obilniny jsou nejvýznamnější, přičemž jen sama rýže musí živit 3 miliardy lidí v Asii a Africe.

Cukr se obchoduje na 30 letých maximech a přispěl k nárůstu hodnoty indexu nejvyšší měrou, nepředstavuje však takové nebezpečí. Upozorňuje však na riziko potravinové inflace, která může nastat během roku 2011. Zvláště v rozvojových zemích dosahuje aktuálně 10 procent a během roku se pravděpodobně bude posouvat výše.

Ropa WTI začala rok růstem přes 90 dolarů, což může být začátek pro obchodování v pásmu 20 dolarů v průběhu celého roku 2011. Spekulativní dlouhé pozice jsou na 4letých maximech, v tomto ročním období to může snadno vést ke spuštění korekce a následných dalších prodejů. Fundamentální data ukazují na rostoucí poptávku, ale také na množství volných kapacit s tím, jak OPEC denně sedí na 5 milionech barelů.

Trh bude sledovat pokroky americké ekonomiky i potenciální dopady utahování čínské měnové politiky. V průběhu prosince překročila poptávka z USA, největšího světového spotřebitele, poprvé od února 2008 hranici 20 milionů barelů denně. Zásoby v Cushingu se blíží 38 milionům barelů, což je rekord před šesti měsíci. Tento přebytek pomohl stlačit cenu na nadcházející měsíc relativně více ve srovnání s ostatními produkty, jako je třeba Brent Crude.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Technicky se ropa s únorovým dodáním obchoduje v úzkém bočním pásmu okolo 90 dolarů. Varování před případnou větší korekcí by potvrdil propad pod prosincová minima na úrovni 87 dolarů, což je zároveň maximum z dubna 2010.

Stříbro, kterému se v roce 2010 dařilo, mělo do roku 2011 velmi nejistý start. Ztratilo 7 procent a prolomilo růstový trend od srpna 2010. Hlavním tahounem růstu byla poptávka po ETF fodnech, ačkoli stříbro nenabízelo tak dobrý fundamentální výhled jako zlato nebo platina. Po vynikajícím výkonu ve druhé polovině roku 2010 se stříbro dostalo pod tlak a rebalancování portfolií může být jedním argumentem. Technicky by korekce měla vést k prolomení hranice 28 dolarů, další podpora je pak na 24,90.

Co se týká obilnin a olejnin, americké Ministerstvo zemědělství zveřejní ve středu 12. ledna report, který může udat tón obchodování v příštích týdnech. Očekává se, že pro sezónu 2010/11 dojde u kukuřice ke snížení zásob, což by mohlo v následujících měsících podpořit růst cen. Špatné počasí v Jižní Americe by mělo mít negativní dopad na argentinskou úrodu sojových bobů, což by mohlo posunout světovou poptávku směrem k americkému trhu. Hlavní strategií je teď vyčkávání na úkor obchodování.

Komodity
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat