Komodity: Ropa se dluhové krize nebojí

Minulý týden dostala dluhová krize nový impulz, pozornost se přesunula z Řecka do Itálie. Investoři se obávali nedostatečného řešení na italské straně, výnosy dluhopisů dosáhly neudržitelné výše přes sedm procent. Italský státní dluh je na světě třetí nejvyšší a vyšší než dluh ostatních čtyř problémových zemí dohromady. To znamená, že Itálie je příliš velká na to, aby se nechala padnout, ale také příliš velká na záchranu, z čehož plyne, že si svoje záležitosti musí nutně dát do pořádku.

S koncem minulého týdne se objevilo světlo na konci evropského tunelu. V Řecku byl konečně jmenován nový premiér Papademos jako šéf úřednické vlády a Itálie byla krůček od jmenování dalšího úředníka, bývalého EU komisaře a respektovaného muže Maria Montiho, premiérem. Výnosy italských dluhopisů poklesly poté, co zasáhla ECB a agresivně je skupovala.

Dolar pokračoval v posilovaní proti euru poté, co německé úrokové sazby klesly poprvé po 11 měsících pod úroveň sazeb amerických. Investoři nyní nákupem krátkodobých německých dluhopisů získávají negativní výnos, což ukazuje, jak důležitá je pro mnoho lidí především ochrana kapitálu.

Komodity tuto situaci přestály docela dobře, index Reuters Jeffries CRB se za celý týden nezměnil. Rostly ceny energií, což vyvážilo pokles cen v zemědělských komoditách a průmyslových kovech.

OPEC zvýšil předpověď pro poptávku po ropě a IEA vydala varování

OPEC zvýšil střednědobou předpověď pro poptávku po ropě a vyjádřil překvapení nad ekonomickým oživením v posledních dvou letech.

Organizace však uvedla, že oživení bylo v posledních měsících křehké a nelze vyloučit recesi. Také zvedla pro tuto dekádu referenční cenu, a to o 10 dolarů na 85-$5 USD za barel (WTI), protože někteří členové potřebují vyšší ceny k tomu, aby mohli vyrovnat vyšší útraty na sociální účely, které zejména po arabskému jaru dramaticky vzrostly.

Mezinárodní energetická agentura, která je známá tím, že vyvíjí tlak na producenty, ve své zprávě varovala, že cena ropy by se po roce 2015 mohla dostat nad své absolutní maximum na úrovni 147 dolarů za barel v případě, že se země okolo Zálivu rozhodnou omezit výdaje na výzkum nových ložisek ve prospěch sociálních výdajů.

Cena ropy v eurech se blíží letošnímu vrcholu

Růst cen ropy v uplynulém týdnu má na křehké ekonomické oživení negativní dopad. Barel ropy stojí, měřeno v eurech, jen o pět procent méně, než stál v dubnu, kdy byla cena ropy na vrcholu. Tato zpráva není vůbec příznivá, protože region čelí recesi a zvýšené zimní poptávce.

Ropa i přes posilující dolar šplhá výše vstříc technickému cíli na úrovni 100 dolarů za barel, přičemž sleva proti ceně ropy typu Brent se zmenšuje, protože libyjská ropa se na trh dostává rychleji, než se čekalo. Týdenní údaje o výši amerických ropných zásob ukázaly nečekaně vysoký pokles, navíc údajný íránský vývoj jaderných zbraní s sebou nese riziko rostoucího geopolitického napětí.

Krátkodobě má cena podporu, ale opatrnost je na místě

Energetický trh je v stiuaci, kdy nás čeká zvýšená zimní poptávka spolu s geopolitickým napětím, což na trhu způsobilo situaci zvanou backwardation, což znamená, že ropa s okamžitým dodáním je dražší než ta s dodáním později.

Ropa WTI i Brent mají potenciál k růstu o dalších pět dolarů. Tyto úrovně nám však nepřipadají fundamentálně opodstatněné díky našemu pozitivnímu výhledu na dolar spolu s rostoucí nejistotou ohledně budoucího světového růstu, což s sebou nese riziko poklesu, jakmile napětí na trhu povolí.

Burzovně obchodované produkty poskytují ceně zlata podporu

Nedávná rally na zlatě, která nedokázala překonat hranici 1 800 dolarů za unci, je podporována obnoveným zájmem ze strany burzovně obchodovaných produktů zaměřených na zlato (Exchange Trading Products - ETP).

Celkové investice do zlata nyní podle výpočtů Bloombergu od říjnového minima na úrovni 2 310 tun přidaly dalších 66 tun, což je jen o 20 tun pod srpnovým maximem. Investoři do ETP mají obecně delší investiční horizont, protože produkty nevyužívají obchodování na úvěr, na rozdíl od futures, které jsou oblíbené mezi hedgeovými fondy.

Během 15procentní korekce, která zlato zasáhla v září, se investice do ETP snížily o 3,7 procenta, což znamená celkovou redukci o 86 tun, což není nic, co by přimělo investory vystoupit ze ziskových obchodů. Trh s ETP nám napovídá, že se investoři připravují na další růst, přičemž během krátké doby, kdy techničtí obchodníci testovaly sílu podpory, došlo k otevření nových dlouhých pozic. Sledujte konsolidaci v pásmu 1 680 až 1 802 dolarů, přičemž směr prolomení ukáže další směr v rozsahu 100 dolarů.

Průmyslové kovy jsou kvůli výhledu poptávky pod tlakem

Kvůli rostoucím obavám z recese poklesl London Metal Index o 3,5 procenta, protože investoři se opět soustředili na zpomalující poptávku, zvláště když Čína oznámila menší než očekávaný přebytek obchodu.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Když už jsme u Číny, zpráva, že import mědi byl nejvyšší od května 2010, měla na trh omezený dopad, protože se má za to, že byl primárně důsledek nižší ceny a potřeby doplnění zásob, které se přes léto nedoplnily.

Cena amerických obilovin kvůli konkurenci klesá

Cena obilovin minulý týden poklesla, protože vládní zpráva ukázala další uvolnění obav z nabídky, která na tento sektor vyvolávala tlak v předchozích měsících. Posilující dolar také vyvolal tlak na americký export díky konkurenčním cenám z Ruska a Ukrajiny, v případě sójových bobů také z Jižní Ameriky. Cena sojových bobů poklesla na měsíční minimum, přičemž na úrovni říjnových minimálních hodnot nalezla podporu.

Rostla cena kukuřice díky ztenčující se nabídce v důsledku nižších výnosů, rostoucí čínské poptávky a cen za energie, které navíc podporuje produkce etanolu. Panují obavy, že nízké ceny mohou negativně ovlivnit stavy zásob, které se dostaly pod tlak kvůli rostoucí poptávce. Riziko poklesu spočívá ve velkých spekulativních pozicích na růst, které drží hedgeové fondy, spolu s rizikem na straně producentů, kteří mohou vyprodávat sklady, protože čekali vyšší ceny.

Cena kakaa klesá

Cena kakaa poklesla na 28měsíční minimum kvůli předpovědím nižšího růstu, zejména v Evropě, která je největším spotřebitelem kakaa. Objednávky totiž v obavách z toho, že spotřebitelé začnou šetřit na luxusním zboží jako kakao, klesají. Pokles v poptávce přichází ve chvíli, kdy nabídka od dvou největších producentů Ghany a Pobřeží Slonoviny zůstává zdravá a i sklizeň vypadá dobře. Hedgeové fondy spekulují na pokles ceny kakaa od září, ale poslední pokles využily k uzamčení zisků.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat