Komodity ve 4. kvartálu: Americké volby a covid-19 jako hlavní faktory vývoje cen

I na začátku čtvrtého čtvrtletí jsou na trzích a v ekonomice cítit výrazné dopady globální pandemie nemoci covid-19 na sektory od energetiky po zemědělství. Protože koronavirus zuří dále a na vakcínu budeme nejspíše čekat ještě měsíce, je jedinou jistotou nejistota. Na trhu tak bude nadále panovat volatilita a nepředvídatelné podmínky. K tomu se přidávají geopolitická rizika, zejména s ohledem na americké prezidentské volby, jejichž výsledek může být mnohem těsnější, než naznačují průzkumy.

Nikdy v historii nebyly úrokové sazby v tolika zemích zároveň tak razantně stlačovány k nule, a to při obrovském nárůstu fiskálních deficitů, které dále prohlubují historicky vysoké zadlužení globální ekonomiky. Když k tomu přičteme vládní snahy podporovat růst rozhazováním peněz, jež se pro tyto potřeby tisknou, jsou vyhlídky pro drahé i některé průmyslové kovy pro následující měsíce celkem nadějné.

Protože centrální banky aktivně podporují inflaci a existuje potenciál pro další oslabování dolaru, máme za to, že komodity budou dále posilovat, a to zejména ty, které zpravidla pomáhají uchovat hodnotu bohatství v dobách zvýšené nejistoty a inflace.

Letošní rok je zatím úspěšný pro drahé kovy. Globální sazby se propadají a roste riziko inflace, která může dále zhoršit funkčnost vládních dluhopisů coby bezpečného útočiště s relativně bezrizikovým výnosem.

Čínu koronavirus zasáhl jako první, ale díky obrovským úvěrům již dosáhla robustního zotavení (podobně jako po globální finanční krizi v roce 2008). Narušení dodávek způsobené covidem-19, snaha finančních spekulantů najít zajištění proti inflaci a v neposlední řadě i výrazná čínská poptávka, která rychle snižuje hladinu celosvětových zásob, způsobily, že je zatím rok 2020 velice příznivý také pro průmyslové kovy, zejména měď.

Strmý růst ceny mědi od dubnového minima se zbrzdil, závěr roku tak bude nejspíše ve znamení konsolidace. Myslíme si, že měď v nejbližší době příliš zdražovat nebude. Její cenu by mohl více rozhýbat až příslib dalších investic do infrastruktury z úst nového prezidenta Spojených států (podobný, jaký před čtyřmi lety dal, ovšem posléze nesplnil Donald Trump).

Po roce, kdy zlato posílilo o více než 20 % a stříbro o dvojnásobek, je možná troufalé očekávat další zisky, alespoň v krátkodobém horizontu. Ale kombinace nejnižších možných sazeb, stoupající poptávky po inflačním zajištění a potenciálu oslabení dolaru dává tušit, že se lze těšit na další růst. Zlato podle nás ukončí rok na ceně okolo 2 000 USD za unci, je ovšem složité odhadovat ceny pro rok 2021. Na základě vývoje za posledních deset let lze nicméně pro příští rok očekávat cíl někde mezi 2 400 a 2 500 USD za unci.

Stříbro se letos snaží překonat výkonnost zlata i poté, co se poměr mezi těmito dvěma kovy vrátil na desetiletý průměr poblíž 70 uncí stříbra za unci zlata. Vzhledem k tomu, že od zlata očekáváme více, bude nejspíše i stříbro dále stoupat, i když vzhledem k našim neutrálním očekáváním ohledně průmyslových kovů budou jeho výsledky možná přece jen o něco horší.

Rekordní diskont platiny vůči zlatu může nakonec vyvolat nový zájem investorů, zejména když lze očekávat, že se trh dostane do deficitu. Prolomení poměru ceny zlata a platiny 2 ku 1 by mohlo signalizovat posun na 1,8.

Vy se ptáte, experti odpovídají: Co čekat v nejbližších měsících na trzích se zlatem, stříbrem a ropou (plus bonusový tip)
Ceny ropy toho mají letos za sebou opravdu hodně, v posledních týdnech se ale relativně ustálily okolo 40 USD za barel. To ceny zlata a stříbra se vyvíjely i v uplynulých týdnech poměrně dynamicky. V rámci pravidelných expertních výhledů se na tři z nejpopulárnějších komodit často ptáte, vzhledem ke kolísání cen mohou ale krátkodobé výhledy vzít rychle zasvé. Proto jsme pro vás vybrali názory několika českých tržních profesionálů, jejichž životnost (názorů, nikoli samotných oslovených odborníků) je snad přece jen dostatečná na to, aby platily i poté, až si je přečtete.

Trh s ropou zůstane pravděpodobně tam, kde je, přičemž ropa Brent se bude většinu posledního kvartálu obchodovat mezi 40 a 50 USD za barel, než se v prvním pololetí příštího roku konečně vyšvihne nad 50 USD.

Skupina OPEC+ se i zkraje podzimu snažila bojovat s nejistými vyhlídkami v oblasti poptávky omezením produkce a Saúdská Arábie je již neschopností ropy posílit poněkud znechucená. To vedlo k ostré verbální intervenci saúdskoarabského ministra energetiky, který svaluje vinu na nedodržování dohod a uzavírání krátkých pozic. Nedodržování dohod je rozhodně problém, který je potřeba řešit, a výprodej krátkých pozic může krátkodobě zahýbat trhem, ale hlavní budou podle nás vždy fundamenty, které jsou v současnosti kvůli přebytku pohonných hmot a nízké poptávce slabé.

Na schopnost trhu s ropou posunout se výrazně výše bychom příliš nesázeli, pokud OPEC+ nepřekvapí a nevzdá se navýšení denní produkce o 2 miliony barelů plánovaného na leden. Spojené arabské emiráty, které v poslední době těží stále méně suroviny, sice opět omezí produkci, ale panují jisté obavy ohledně Iráku, který je porušováním dohod nechvalně proslulý, podobně jako Libye.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Aleš Vávra, Metatron Capital)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Fairlead Strategies
4. 8. 2022 17:14
Katie Stockton (Fairlead Strategies): Růst cen akcií na konci července byl silný, rally ale…
Americké akcie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
2. 8. 2022 19:00
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Hospodářská recese není důvodem k útěku z trhů, investoři během ní…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
2. 8. 2022 17:07
Karol Piovarcsy (Euro Asia AM): 10 důvodů, proč investovat do zemí ASEAN
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Frontier markets
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Regiony
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat