Komodity ztrácejí kvůli klesající důvěře

Riziková aktiva jako komodity a akcie byla minulý týden silně zasažena poté, co se Fedu nepodařilo zvýšit důvěru investorů. Na dlouho očekávaném setkání oznámil Operaci Twist, kdy je podporován dlouhý konec výnosové křivky, čímž se udrží nízko náklady na půjčky. Trhy však vystrašil komentář o tom, že americká ekonomika čelí "významnému riziku poklesu".

"S tím, jak Fed startuje Operaci Twist, zvyšuje Bernanke riziko, že dorazí s řešením pozdě, a to už podruhé během 10 měsíců. Jeho QE2 v listopadu loňského roku přišlo pozdě, ekonomika se vzpamatovávala velmi dlouho a program spustil výraznou rally na komoditách, která bezpodmínečně dopadla na americké konzumenty a způsobila, že se ekonomika opět zastavuje," napsal jeden z mých kolegů minulý týden.

Bernanke se chtěl vyhnout injekci likvidity ve stylu QE2. Alespoň odstranil obavy z druhého kola nafouknutých cen komodit. To může pomoci spotřebitelům a výrobcům, kteří vysokými cenami přes měď až po benzín trpí, na druhé straně to zasáhlo důvěru, což spouští prodej akcií.

Investoři mění postoj k dolaru

Evropská dluhová krize pomohla dolaru na sedmiměsíční maxima, čímž srazila ceny komodit, protože ty pro kupce v jiných měnách zdražují. Minulý týden se dolarové spekulativní dlouhé pozice hedgeových fondů prostřednictvím měnových futures IMM dostaly poprvé za 14 měsíců do kladného pásma a ukazují, jak dramaticky se za poslední týdny změnil postoj k dolaru.

Komodity utrpěly kvůli obavám z globální recese, která může negativně zasáhnout kovy, energie i potraviny, šlo o nejhorší pokles za více než čtyři měsíce. Index Reuters Jeffries ztratil za uplynulý týden 8 procent, přičemž všechny komodity utrpěly ztráty. Zajímavé je, že zlato, které je bráno jako bezpečný přístav, podlehlo bouři na komoditách také.

Zlato obětí extrémní volatility

Minulý měsíc zlato vytvořilo dvakrát nový rekord a třikrát se potýkalo s více než 100dolarovou korekcí. To alespoň krátkodobě zastavilo příliv prostředků do něj jakožto bezpečného přístavu, protože zvýšená volatilita obchodování výrazně ztěžuje. Někteří býci na zlatě kvůli tomu zůstávají mimo trh, čekají na nižší ceny a doufají v klidnější obchodování.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Během této doby investoři také prostřednictvím ETF a futures snížili expozici na zlatě o zhruba 300 tun na 2 935 tun, protože roste poptávka po hotovosti nebo po dluhopisech.

LBMA čeká v listopadu cenu zlata na úrovni 2 019 dolarů

V Montrealu se sešli bankéři, obchodníci a investoři na největším ročním setkání týkajícím se zlatého průmyslu. 500 účastníků, kteří dorazili na konferenci London Bullion Market Association, předpovídá, že se zlato v listopadu 2012 bude obchodovat za 2 019 dolarů. Loni, když se zlato obchodovalo za 1 298 dolarů, předpovídali na tomto setkání cenu 1 450 dolarů, tedy o 25 % nižší, než kolik byla minulý čtvrtek.

Po více než 10% korekci z maximálních hodnot je podpora na 1 650 a 1 600 dolarech. Pokles na tyto úrovně může spustit další posilování dolaru, ale dlouhodobý růstový výhled může tyto poklesy zmírnit.

Nejvíce trpěly průmyslové kovy

Největší ztráty postihly kovy, které se využívají v průmyslu, zejména měď, stříbro a paládium. Stříbro ztratilo ve dvou dnech bezprecedentních 20 % a měď, ukazatel globální ekonomické aktivity, zamířila technicky do medvědího trhu, když od únorových maxim ztratila 20 procent.

Platina se obchoduje v porovnání se zlatem nejlevněji za dvě dekády, obavy z recese snížily poptávku ze strany průmyslu, která běžně dosahuje 50 procent spotřeby. Investoři, kteří čekají na ekonomické oživení, by měli tento poměr bedlivě sledovat, protože platina se vůči zlatu za uplynulou dekádu obchodovala s prémií kolem 40 %.

Aktuální ceny kovů a dalších komodit sledujte zde

Trh s ropou je uvězněn v pásmu

Ropě se nepodařilo prorazit vzhůru, zůstala chycena v proudu negativních makroekonomických zpráv a poklesla nejvíce za dva měsíce. Posilující dolar a neschopnost Fedu "vytáhnout z klobouku dalšího králíka" způsobila, že se investoři soustředili na redukci pozic.

Pohyb jde trochu proti fundamentu, zejména u ropy Brent Crude, protože zásoby v Cushingu, centrálním skladu pro NYMEX WTI, klesají, trh tomu však nevěnoval pozornost.

Trh se obává, že poptávka po energiích z USA a Číny, dvou největších spotřebitelů, může klesnout s ekonomickým zpomalením. Tyto dvě země byly podle BP zodpovědné za 32 % světové poptávky po ropě v roce 2010. Pokud k nim přičteme ještě země platící eurem, jde o 44 %.

Občanská válka v Libyi, kvůli které zmizela z trhu vysoce kvalitní ropa, je téměř u konce. Odborníci očekávají, že by ropa mohla v rozumné kvalitě začít proudit dříve, než se čekalo. Tyto dodatečné barely zasáhnou trh v době, kdy poptávka oslabuje a může přimět OPEC zabývat se úrovní produkce. Země OPEC nehodlají znovu zažít kolaps z let 2008 a 2009, protože potřebují skrze vyšší zisky vyrovnávat rozpočty.

Jako nejpravděpodobnější scénář se jeví obchodování v pásmu, Brent se na 117 dolarech otočil a hledá podporu, kterou by měl najít na 100 dolarech. WTI se opět podívala na 80 dolarů a na 85 našla rezistenci, podpora je na 75,70, což je srpnové minimum.

Spekulanti s obilím trpí

Hedgeové fondy a velcí investoři, kteří nedávno zvyšovali expozice v sojových bobech a kukuřici, utrpěli minulý týden těžké ztráty, protože snižování maržových pozic zasáhlo také obiloviny. Cena nové úrody sojových bobů se nedávno obchodovala za 14,65 dolaru za bušl, minulý týden utrpěla nejvyšší ztrátu za dva roky a dotkla se 12,50. Na vině je posilují dolar spolu se špatnými zprávami na straně poptávky.

Silnější dolar ztěžuje americkým farmářům konkurenceschopnost na mezinárodních trzích, kde stále vyhrávají velké tendry na pšenici Rusko a zejména Brazílie, jejíž měna oslabila o 16 %, takže navýšila export sojových bobů za velmi konkurenceschopné ceny.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat