31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Pro rok 2023 jsme předpovídali vyšší ceny mědi. Zároveň jsme varovali, že po počátečním posílení způsobeném obchodníky a spekulanty, kteří počítají s růstem poptávky po otevření Číny, bude potřeba tyto zisky potvrdit a podpořit zvýšením fyzické poptávky, obzvláště proto, že lze letos díky realizaci několika těžebních projektů čekat růst nabídky kovu.
Podle nás se bude měď v nadcházejících měsících obchodovat převážně v pásmu 3,75-4,50 USD za libru, ale nakonec je prolomí a ve druhém pololetí dosáhne nového rekordního maxima.
Tento názor zastává i řada významných obchodníků s fyzickým kovem a těžařských společností. Vycházejí z nabídkových omezení a vyhlídek na růst poptávky v důsledku elektrifikace v rámci přechodu na zelenou energii.
V březnu, kdy ropa v jednu chvíli ztratila přes 12 %, měď zlevnila jen o necelá 4 %. To podle našeho názoru ukazuje, že rostoucí poptávka výrobců elektromobilů a firem zabývajících se výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, energetických úložišť a přenosových sítí již nyní dokáže kompenzovat zpomalení čínského realitního sektoru, který byl v posledních letech jedním z klíčových zdrojů poptávky po mědi, i ekonomické ochlazení Západu.
Tento vzestup "zelené poptávky" bude nejspíše dále sílit. Pak by vyhlídky na stále napjatější trh dohnaly v následujících letech ceny mědi až k novým rekordním maximům. Číně, která je již nyní významným zdrojem této poptávky, začnou stále více konkurovat Spojené státy. Tamní protiinflační zákon, nejvýznamnější součást klimatické legislativy v historii USA, již inspiroval evropské politiky k navržení zákona o klimaticky neutrálním průmyslu. To vše povede k dalším subvencím a podpoře přechodu na zelenou energetiku a spolu s tím i k růstu poptávky po takzvaně "zelených" kovech, mezi něž patří mimo jiné hliník, lithium, kobalt a nikl.