25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Které faktory jsou nyní určující pro měď a stříbro, jež jsou oba důležitými průmyslovými kovy?
Stejně jako ceny ropy a dalších komodit závislých na hospodářském růstu je nyní cena mědi ve vzestupném trendu, protože uvolňování restriktivních opatření v ekonomice podporuje poptávku. Vedle toho se nálada na trzích s komoditami závislými na růstu zlepšuje i díky podpoře ekonomiky ze strany vlád a centrálních bank. To vše navzdory největšímu poklesu globálního růstu a vzestupu nezaměstnanosti od Velké hospodářské krize. Obchodníci s komoditami hromadí fyzický majetek, mezi jinými například právě kovy. Citelná poptávka je v Asii.
Zprávy z Číny jsou nadále povzbuzující. Tamní centrální banka slibuje další podporu ekonomiky a podle Shanghai Futures Exchange došlo v poslední době ke snížení monitorovaných zásob. Podle nás ovšem současné vyhlídky nabádají spíše k opatrnosti. Rostoucí nabídka od opětovně otevíraných důlních společností zasažených koronavirem nastoluje otázku, zda zvýšení poptávky, zejména ze strany čínských výrobců, bude stačit k tomu, aby již letos nedocházelo k akumulaci nadbytečných zásob.
Vzhledem k tomu jsme nadále skeptičtí ohledně toho, zda bude cena mědi schopná se dlouhodobě udržet nad klíčovou hladinou podpory 2,50 USD za libru. Hedgeové fondy drží od ledna, kdy zprávy o epidemii koronaviru pronikly i mimo Čínu, čisté krátké pozice. Další posilování mědi by přineslo tlak na uzavírání krátkých pozic, ale vzhledem k tomu, že jsou makroekonomické vyhlídky chabé, bude k přechodu do čistých dlouhých pozic potřeba mimo jiné i udržitelné prolomení určitých technických cenových hladin.
Stříbru vane příznivý vítr právě díky posilování průmyslových kovů. Poté, co 18. března dosáhlo vůči zlatu historického diskontu (127 uncí stříbra za 1 unci zlata), se tento ušlechtilý kov zotavil na 110. Poměr cen zlata a stříbra tedy klesá a stříbro se pokouší prolomit sestupný trend.
Z hlediska investičních toků došlo k významné divergenci mezi taktizujícími obchodními firmami, k nimž patří i většina hedgeových fondů, a mezi dlouhodobějšími investory, drobnými i institucionálními, kteří využívají ETF orientované na stříbro. COT (Commitments of Traders) report za týden končící 5. květnem ukázal, že hedgeové fondy, vyděšené téměř 40% propadem od února do poloviny března, omezily od února býčí sázky na stříbro o 85 %, takže tyto se ocitly na 11měsíčním minimu. Investoři do ETF naopak až na drobné březnové zakolísání stříbrné ETF dále nakupují. Jejich celková držba již dosáhla rekordních 21 tisíc tun.
Je ještě příliš brzy na to, abychom mohli s jistotou říci, že stříbro již nahromadilo dostatečnou energii, aby alespoň částečně získalo zpět ztracené pozice, a to jak vůči dolaru, tak zlatu. K tomu se musí nejprve v rámci poměru ke zlatu stabilně dostat pod 109 anebo jeho cena musí být trvaleji nad 16,15 USD za unci (dubnové maximum a 61,8% retracement výprodeje z února a března). V obou případech se to stříbru koncem minulého týdne celkem přesvědčivě dařilo (101, respektive 17,05 USD).