Propad cen komodit: Konec "nového normálu" a návrat ke starému?

Povyk okolo komoditních ekonomik od Austrálie po Brazílii přinesl často až exotická zdůvodnění toho, proč měl komoditní boom z uplynulé dekády trvat věčně. Někteří tento fenomén dokonce začali označovat za "nový normál". Ruchir Sharma, šéf investičního managementu Morgan Stanley pro oblast emerging markets, je však k podobným označením skeptický. Ve své nové knize Breakout Nations: In Pursuit of the Next Economic Miracles vysvětluje proč.

Prognóza nekonečného růstu cen komodit je postavena na předpokladu, že se poptávka mladých trhů bude stále zvyšovat přinejmenším stejným tempem jako v uplynulém desetiletí. Ovšem ten se ukazuje jako mylný - BRIC zpomalují. Uvolnění cen komodit ale může přinést "revival" vyspělých západních ekonomik, které jsou ve většině případů závislé na dovozu surovin.

Návrat ke "starému" normálu

To je návrat k pravému normálu! Za posledních 200 let ceny komodit nejenže v průměru klesaly, ale držely se předem predikovatelných linií: Když cena určité suroviny kontinuálně po celé desetiletí roste, inspiruje to vědce k rozvíjení nových metod (například efektivnější těžby, lepšího skladování existujících zásob nebo výroby levnějších substitutů). Jakmile se technologie v praxi osvědčí, zpravidla na to cena komodity reaguje dvě dekády trvajícím sestupným trendem.

Právě nyní se blížíme ke sklonku desetiletí komoditního boomu a zdá se, že se historický vzorec skutečně opakuje.

Další světová katastrofa? Komodity!
Investoři nakupují cokoli od ropy po hovězí maso. Mánie na trzích ovšem většinou nevěstí nic dobrého. Vzpomeňte na technologickou bublinu konce 90. let. Nad současným závratným růstem cen komodit se ve své knize "Breakout Nations: In Pursuit of the Next Economic Miracles" hlouběji zamýšlí Ruchir Sharma, šéf globálních akciových investičních strategií pro mladé trhy v Morgan Stanley.

Komoditní růst minulé dekády? Jedna velká bublina!

Zpomalení Číny by mohlo sesadit z pomyslného Olympu hvězdy minulého desetiletí. Mezi sektory to byly materiály a energie a z pohledu akciových indexů trhy komoditních velmocí Ruska a Brazílie. Ty v dolarovém vyjádření rostly o 300 %, a pokud vezmeme ještě kurzové výnosy díky posilujícím měnám, jde už o slušnou bublinu.

Náhlý pokles cen komodit může vše v mžiku zvrátit. Nejenže přispěje k nestabilitě na Blízkém východě, ale také zmaří ambice některých expandujících ropných ekonomik a regionálních mocností (například Brazílie).

Jim O'Neill: Se zeměmi BRIC je stále potřeba počítat
Nepříznivá data z Indie a Číny znepokojují ekonomy. Celý svět se proto začíná strachovat o "motor globální ekonomiky" pod zkratkou BRIC. Ve své nejnovější zprávě se legendární ekonom Jim O'Neill zaměřuje na současné hrozby, kterým země BRIC čelí.

Komoditní býci a environmentalisté hrozící světovou katastrofou z nedostatku nerostných surovin mají tendenci zdůrazňovat pouze význam raketově stoupající poptávky. Růst nabídky však přehlížejí. Přitom rostoucí cena ropy v uplynulé dekádě inspirovala mnoho investorů k podpoře technologií zvyšujících nabídku a k investicím do alternativ.

Nová ropná pole, ropovody, efektivnější technologie v rafinériích a alternativní energetické suroviny, například břidličný plyn, mohou v budoucnu vyvolat přesycení trhu s ropou. A co platí pro ropu, platí pro všechny komodity - od oceli po sójové boby.

Boom inovačních technologií a uměle vyvolaná přehnaná potřeba navyšování nabídky jsou zcela typické pro pozdní stádium bubliny. Mnoho investorů, společností i zemí je tak zbytečně vtahováno do příliš vysokého rizika.

Západu se blýská na lepší časy

Jak se komoditní ceny uvolní, výhody pocítí importéři (kromě západních ekonomik také Indie, Turecko a Egypt). Pokles zmírní inflační tlaky, které v některých ekonomikách dnes představují největší překážku růstu.

Noví tygři evropské a světové ekonomiky
Polský HDP se od začátku finanční krize v roce 2008 zvýšil o 15 procent, turecký o devět. Obě země by však mohla ohrozit panika v eurozóně.

Komoditní medvědi tvrdí, že je současný boom jen móda, která brzy skončí a světová ekonomika se zastaví. Nemá smysl malovat čerta na zeď, svět se jako vždy přizpůsobí a tento mezník bude znamenat jen začátek nové kapitoly. Zpomalení v Číně a konec komoditní mánie přinesou změnu, ne katastrofu.

Silný růst spotřebitelského sektoru v rozvíjejících se ekonomikách nebude splasknutím bubliny dotčen, spíše naopak. Podíl Číny na světové ekonomice se bude v budoucnu zvyšovat hlavně díky spotřebě.

Varování od kulatého stolu Barron's: Euro se rozloží, Čína splaskne a finanční trhy budou znárodněny!
Felix Zulauf, hedgeový manažer ze Švýcarska, nenašel během posledního setkání ekonomických odborníků pořádaného magazínem Barron's na současné finanční mapě mnoho světlých míst. Euro je podle něj špatně sestavený projekt a v druhém pololetí očekává v oblasti měnové unie spíše dezintegraci, která vyvolá finanční i ekonomický chaos.

Konec drahých komodit umožní lepší alokaci kapitálu

Pokud nebudou muset USA "utrácet" za předražené komodity, bude moci volný kapitál plynout do produktivních odvětví s růstovým potenciálem. Nebylo by překvapením, kdyby se mánií příští dekády staly americké technologie.

Nejžhavější novinky od tabletů přes cloud computing po sociální sítě jsou převážně původem ze Spojených států. Pokud se Amerika zbaví "komoditní brzdy", může se opět dostat na výsluní a pomoci akcelerovat světový růst.

Naproti tomu země, které si libovaly v komoditním boomu, by se měly rychle začít připravovat na neslavný návrat k normálu a hledat léky na "holandskou nemoc".

Apple chystá novou revoluci zřejmě až na podzim, má proto smysl jeho akcie nakoupit už teď
Kulbinder Garcha, akciový analytik z Credit Suisse, vysvětluje, že Apple na své konferenci nepředstaví nový blockbuster, ovšem ukáže novou verzi operačního systému iOS 6 s lepšími mapami a integrací Facebooku. Nový iPhone 5 a Apple TV pak podle něj musejí být naprosto převratné, protože především v mobilním segmentu konkurence v čele se Samsungem opravdu nezahálí. Akcie Applu považuje po zhruba 10% korekci za jasnou nákupní příležitost s cílovou cenou 750 USD za kus.

Zdroj:
CNBC
Komodity
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…