1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Ceny ropy patří k nejvíce sledovaným kurzům na finančních trzích. Jsou podstatné pro spotřebitele i průmysl, stojí a padají s nimi někteří politici i celé státní systémy. A ostře sledované jsou samozřejmě i v souvislosti s inflací. Aktuálně je přitom zajímavý vývoj cen ropy jak z technického, tak fundamentálního hlediska.
Cena ropy se letos po růstu nad 120 USD za barel stihla rychle vrátit pod hladinu 100 USD. Prozatím se tak zdá, že se na měsíčním grafu odrazila od rezistence na úrovni dvojitého vrcholu z let 2011 a 2013. Zároveň se (logicky) odpoutala od horní hrany krátkodobějšího strmě stoupajícího růstového kanálu a aktuálně atakuje naopak jeho spodní hranu. Může jít o poměrně důležitou úroveň podpory a její testování, a to i z dlouhodobějšího hlediska.
Ceny komodit, ropu nevyjímaje, již výrazně zkorigovaly z letošních maxim. Jedním z důležitých důvodů je zhoršující se výhled vývoje světové ekonomiky. "Pohyby ceny ropy jsou nicméně zatíženy řadou necyklických faktorů, a proto je téměř nemožné odhadnout správně budoucí ceny barelu. Pokud ale USA i eurozóna nakonec spadnou ve druhé polovině roku do recese, což se jeví jako stále pravděpodobnější, ropa by měla dále zlevňovat," míní analytik Jiří Polanský z České spořitelny.
Je ale podle něj otázka, kam až se v případě globálního zpomalení (a recese v USA a eurozóně) mohou ceny ropy sesunout. "Čistě cyklický pohled by za současných podmínek naznačoval cenu ropy Brent na úrovni 50-70 USD za barel, skutečnost ale bude nejspíše jiná. Důvodem bude již nyní utlumená nabídka. Navíc hrozí, že v případě tlaku na pokles cen ropy mohou být utaženy kohoutky v Saúdské Arábii, samozřejmě s vizí udržet ceny vyšší. Proto bych čekal spíše ceny barelu v širším pásmu 60-90 USD, konkrétněji pak okolo 80 USD. Nejistota je nicméně značná," přiznává na závěr Polanský.