Ropa, zlato, stříbro a měď: Najdou komodity podporu u fiskální artilerie?

Pandemie koronaviru přinesla tři významné makroekonomické impulzy. Všechny budou mít v nadcházejících měsících velký dopad na komodity, zejména v energetickém sektoru. Světová ekonomika prožívá v současnosti největší poptávkový šok od globální finanční krize, šok nabídky a navíc i cenovou válku na trhu s ropou. To vše dohromady způsobuje destrukci kapitálu.

Na začátku druhého čtvrtletí se patrně všichni zaměří hlavně na drtivé dopady dramatického propadu poptávky na ceny mnoha klíčových komodit, od ropy a průmyslových kovů až po některé zemědělské komodity. S tím, jak se koronavirus nadále šíří, je ale možné, že problémy čekají i stranu nabídky. Těžební a výrobní společnosti mohou mít nedostatek zaměstnanců a pocítit důsledky rozpadu dodavatelských řetězců. Nižší ceny paliv se projeví v zemědělství i v těžbě, kde se snižují náklady na vstupy.

Potenciální rizika na straně nabídky však mohou způsobit, že některé trhy najdou podporu dříve, než by se mohlo zdát na základě poptávky. Aniž bychom předpovídali vývoj cen, zaměřme se proto na některé komodity, kterým může jinak znepokojující vývoj nakonec prospět.

Globální poptávka chřadne

Dopady na globální růst a poptávku budou značné. Možná stovky milionů lidí po celém světě mají nařízenou práci z domova a zákaz cestování, takže se zhroutila poptávka po pohonných hmotách. Zároveň bude mít propad spotřebitelské důvěry dopady na poptávku po (zbytném) spotřebním zboží.

Dosud největší dopady bylo možné pozorovat v energetickém sektoru. Kombinace výrazného růstu nabídky ze strany zemí mimo OPEC a slábnoucího výhledu celosvětové poptávky vedly na začátku března ke ztroskotání spolupráce skupiny OPEC+. Místo toho zahájila Saúdská Arábie cenovou válku, zvýšila produkci a začala ropu nabízet za dumpingové ceny. Ať byla tato akce namířena proti Rusku, nebo proti americkým producentům břidlicové ropy, kteří se musejí potýkat s vysokými náklady, dopady na ropu byly přímo zničující.

Glosa: Ropná budoucnost a netopýři
Mohamed bin Salmán to měl spočítané dobře. Saúdskoarabský boss měl v úmyslu ovládnout nízkými cenami světový ropný trh a vyždímat z něj, co jen lze, dokud to lze. A pak přišel koronavirus.

Ropa Brent spadla na 18leté minimum. Fond SPDR Energy Select ETF (XLE), zahrnující některé z největších amerických ropných společností, spadl od prosince o více než polovinu. Mezitím byla skupina 12 významných nezávislých amerických producentů ropy a plynu svědkem toho, jak se jejich tržní kapitalizace propadla z více než 300 miliard dolarů na necelých 90 miliard.

Vzhledem k tomu, že většina producentů ropy (včetně Ruska a Saúdské Arábie) prodává v současnosti za ceny hluboko pod úrovní rozpočtových nákladů, budeme časem svědky opětovného zotavení trhu (vývoj v prvních dubnových dnech ostatně tento výhled důrazně podpořil). Ovšem než k tomu naplno dojde, musí nejprve koronavirus začít ustupovat, případně musí dojít k významnému a dlouho očekávanému snížení počtu firem s vysokými těžebními náklady například v USA a Brazílii. Kromě toho zkomplikuje dlouhou cestu k opětovnému zotavení na úroveň 50-60 USD za barel i rychlý celosvětový vzestup cen akcií. Ty budou muset opět klesnout, než se bude moci ropa zotavit.

Věříme, že významné omezení produkce břidlicové ropy v USA může v následujících měsících přinést i dlouho očekávané omezení související produkce plynu. Růst produkce, mírná zima na celé severní polokouli a útlum aktivit kvůli pandemii koronaviru přispěly k výraznému snížení světových cen plynu. Ceny amerického plynu dosáhly v březnu 25letého minima. Nad úroveň, kterou aktuálně odráží termínový trh, stoupnou ceny plynu opět až podle toho, jak rychlý bude útlum produkce.

Kovový (ne)klid

Skutečnost, že zlato v reakci na šíření COVID-19 a rostoucí ekonomickou nejistotu výrazněji neposílilo, vyvolává vzpomínky na rok 2008. V počátcích globální finanční krize se prodávala všechna aktiva, protože se investoři snažili o oddlužení, aby získali hotovost nebo pokryli ztráty v jiných oblastech. V prvních týdnech krize tak došlo k výprodeji zlata, který srazil jeho cenu o 27 % na 725 USD za unci, a teprve poté začal kov stoupat, aby postupně zdražil až nad 1 900 dolarů za trojskou unci.

Nejprve začaly posilovat akcie firem těžících zlato, až poté samotné zlato. Tento růst vydržel několik dalších měsíců, než se akciový trh propadl na dno. I proto si nyní hlídáme těžbu zlata prostřednictvím fondu VanEck Major Gold Miners ETF (GDX). Také je potřeba mít na paměti, že značně poklesly náklady na paliva, které tvoří 20 % nákladů na těžbu. Producenti zlata proto alespoň prozatím neutrpěli tak, jak by se jinak podle ceny kovu mohlo zdát.

Máme za to, že současný vývoj je dalším pádným argumentem pro dlouhodobou držbu zlata. Oficiální úrokové sazby šly dolů, výnosy firemních obligací stoupají. Narušený mechanismus promítání akcí centrálních bank do reálného vývoje hospodářství pravděpodobně dále podpoří výraznou fiskální odezvu vlád po celém světě, která bude mít potenciálně inflační důsledky. Reálné výnosy 10letých amerických dluhopisů, se kterým zlato nápadně koreluje, prudce stouply v reakci na výrazně nižší očekávanou inflaci. Jsme přesvědčeni, že tento posun nevydrží a že se reálné výnosy časem opět propadnou hluboko do záporu.

Agresivní březnový výprodej ropy zlatu nijak neprospěl. Ruská centrální banka nakupovala v posledních letech zlato ve velkém. Nyní musela tyto nákupy zastavit a podle toho, jak dlouho potrvá, než se ropa zotaví, může nakonec dojít i k tomu, že se Rusko stane prodejcem zlata. Koneckonců bude muset pokrýt schodek způsobený propadem cen ropy, na vyrovnaný rozpočet potřebuje ceny barelu okolo 40 USD.

Centrální banky a zlato v jediné vyčerpávající grafice
Ačkoli se zlato v posledních týdnech nemusí jevit jako jasný bezpečný přístav, (některé) centrální banky nejspíše vědí své. V posledních dvou letech jejich nákupy fyzického zlata každý rok znamenaly přírůstek ke strategickým rezervám na úrovni 650 tun. Zlato je defenzivní kotva v době tržních a ekonomických krizí, zní z řady měnových autorit.

Naprostý kolaps stříbra, které se propadlo na 11leté minimum, znamenal, že v březnu klesla jeho relativní hodnota vůči zlatu na necelých 50 % pětiletého průměru. K těmto hlubokým ztrátám přispívá kombinace nedostatečné likvidity, která by umožnila odolat fenoménu agresivní honby za hotovostí, a korelace ceny stříbra s ekonomickým růstem. Jakmile se trh stabilizuje, objeví se i potenciál k výraznému zotavení. Potom se na stříbro obchodníci mohou zaměřit právě pro jeho relativní cenovou atraktivitu oproti zlatu.

Vysoce kvalitní měď, která zahajovala letošní rok s prognózou menšího deficitu nabídky, konečně prolomila klíčovou hladinu podpory na 2,50 USD za libru. Vzhledem k očekávaným agresivním fiskálním opatřením a potenciálnímu narušení nabídky kvůli komplikacím spojeným s koronavirem se ale podle nás riziko pro 2. čtvrtletí ještě zvýšilo.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Aleš Vávra, Metatron Capital)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Fairlead Strategies
4. 8. 2022 17:14
Katie Stockton (Fairlead Strategies): Růst cen akcií na konci července byl silný, rally ale…
Americké akcie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
2. 8. 2022 19:00
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Hospodářská recese není důvodem k útěku z trhů, investoři během ní…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
2. 8. 2022 17:07
Karol Piovarcsy (Euro Asia AM): 10 důvodů, proč investovat do zemí ASEAN
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Frontier markets
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Regiony
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat