Technická naděje pro býky: Ceny zlata a stříbra se odrazily od supportů

Po třítýdenním poklesu cen si zlato i stříbro v uplynulém týdnu připsaly solidní zisky. Zlato zakončilo o 2,9 % výše, cena stříbra poskočila dokonce o 6,8 %.

Před týdnem jsem uvedl, že zlato zahájilo sestup k 31měsíčnímu cenovému dnu. Identifikace takového dna je poměrně důležitá, neboť jakmile jej bude dosaženo, lze očekávat silnou rally a opětovné testování historického maxima (a zřejmě i jeho překonání). Zároveň jsem uvedl, že se cena minulé pondělí nacházela na 50% Fibonacciho retracementu (měřeno od březnového minima 1 450 po srpnový vrchol 2 075 USD), na týdenním grafu byla dokonce vychýlena mimo Bollingerovo pásmo. Jednoduše řečeno, krátkodobě byl nedávný pokles mírně "přestřelený". A to se potvrdilo odrazem ceny unce zlata o 85 USD výše.

Zlato se v podstatě vrátilo těsně pod průrazovou cenu a původní silnou podporu 1 850 až 1 860 USD, ze které je nyní rezistence. Zatím je příliš brzy na vyhodnocení toho, zda minimum 1 765 USD z minulého týdne mohlo být 31měsíčním dnem. Z časového hlediska jsme totiž teprve na začátku zmiňované časové zóny (březen 2021 +/- 5 měsíců). Pokud by cena vzrostla přes výše uvedenou rezistenci (1 850 až 1 860) a dokázala nad ní uzavřít v rámci týdne, pravděpodobnost by se zvýšila. Pokud by zlato dokázalo zdražit nad vrchol 1 965 USD, mohli bychom konstatovat, že významné dno na grafu ceny zlata již bylo zapsáno.

Dokud se ovšem kurz nevrátí nad výše uvedené hodnoty, musíme vzít v úvahu, že současný růst je pouze dočasný a cena začne brzy opět klesat pod 1 800 USD a také pod minimum z minulého týdne, neboť primární cyklus je momentálně medvědí.

Připijí si investoři na zimu voňavým šálkem plným bitcoinů a zlata?
Trochu to s těmi alternativními investicemi odlehčíme. Bude nám k tomu stačit dvojice dlouhodobých grafů, konkrétně vývoje dolarové ceny bitcoinu a zlata.

Povzbudivým faktorem pro býky zůstává skutečnost, že cena stříbra dosud nespadla pod minimum 21,67 USD z 24. září, ačkoli cena zlata razila nová několikaměsíční minima. Jde o silnou býčí vnitřně tržní divergenci mezi oběma kovy, která je platná, dokud stříbro neoslabí pod zmíněnou cenu.

Poněkud netypickým faktorem je situace na burze COMEX. Podle posledního COT reportu navýšila "velká osmička" na SHORT straně své prodejní pozice významnějším způsobem při klesající ceně. V podstatě od 4. srpna navyšuje prodejní pozice, přičemž cena zlata od té doby klesla o 300 USD na unci.

Aktuálně (data k 1. 12. 2020) drží tato skupina, do které patří zejména největší americké obchodní banky (vyjma JP Morgan), 263 103 SHORT kontraktů (26,3 milionu uncí), což je nejvyšší stav od konce letošního března. Čekají obchodní banky snad ještě nižší ceny, že tak agresivně prodávají? Nebo se snad svými prodeji snaží zabránit růstu cen, neboť bez jejich agresivních prodejů by byla cena zlata podstatně výše?

Cena zlata v českých korunách se po silnějším výprodeji dokázala také stabilizovat a vrátit nad 40 000 Kč za unci, přičemž minulé pondělí kulminoval výprodej u 38 500 Kč za unci. Ani u zlata v korunách není ještě jisté, zda je výprodej u konce, ale v pásmu 38 000 až 39 000 je velice silná podpora a cokoli pod tímto pásmem je extrémně "dobrá" cena.

Také připomínám, že se blíží období (zhruba od poloviny prosince do poloviny ledna), ve kterém ceny kovů procházejí pravidelně vysokou volatilitou. Důvodem je zejména to, že je menší likvidita, jelikož většina velkých investorů buď stahuje peníze z trhu, nebo jednoduše mezi svátky příliš neobchoduje. Připravme se tedy na prudké výkyvy cen a možná i další "bouři na moři".

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat