31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
V analytických komentářích se často lze setkat s výrazy jako "sentiment je negativní", "nálada na trhu je býčí" nebo "struktura pozic je medvědí". Co nám vlastně tato vyjádření mají sdělit?
Jako příklad bych rád uvedl oznámení na titulní straně obchodní a finanční rubriky deníku The Wall Street Journal: "Zlato ztrácí status útočiště". Titulek byl otištěn 20. září 2022 a byl výborně načasovaným kontrariánským signálem.
Proč? Zlato mělo tehdy za sebou šestiměsíční pokles ceny a v médiích se převážně mělo za to, že kurz bude dále klesat. Investoři totiž očekávali, že vysoká inflace bude podporovat cenu zlata, stal se ale pravý opak. Sentiment na trhu byl v danou chvíli velice negativní. Ve skutečnosti se ale rýsoval odraz z trojitého cenového dna (okolo 1 615 USD za unci), k čemuž opravdu během dvou měsíců došlo. Struktura pozic obchodníků na burze COMEX byla v září 2022 nejvíce býčí za poslední tři roky. Insideři (komerční obchodníci) měli na pokles vsazeno nejméně od května 2019.
Článek vyvolával dojem, že je koupě zlata v danou chvíli velice špatné rozhodnutí. Jednalo se přitom naopak o nejlepší moment pro vstup LONG pozice, jelikož následně se dolarová cena vyhoupla o 28 % výše a zakončila strmý růst v podstatě až letos v květnu na nedávném historickém maximu 2 080 USD za unci.
Jaký sentiment vládne na trhu nyní? Určitě bych netvrdil, že investoři oplývají přehnanou euforií, nicméně většina komentářů má tendenci zlato vyzdvihovat a předpovídat mu zářnou budoucnost. Pokud bychom ale měli opět vyznávat kontrariánský postoj, pak mohla cena zlata krátkodobě dosáhnout vrcholu a ústup z historických maxim by byl namístě. Struktura pozic COT je navíc nejvíce medvědí od května 2022, a pokud se komerčním obchodníkům podaří přesvědčit dostatečné množství hedgeových fondů z kategorie Managed Money k tomu, aby opět prodávaly, čekejme další pokles dolarové ceny zlata.
Pokud navíc Spojené státy vyřeší problém s dluhovým stropem a Fed udrží jestřábí rétoriku i politiku, budou i fundamenty krátkodobě proti zlatu. Nic to ale nemění na dlouhodobém výhledu, o kterém jsem již mnohokrát psal, tedy že trh se zlatem s největší pravděpodobností loni na podzim zahájil nový osmiletý cyklus a měl by se po několik let vydávat spíše "severním směrem".
Z technického hlediska je nejbližší kritickou podporou pro cenu zlata hladina 1 950 USD za unci. Pokud by byla tato oblast proobchodována, očekávejme propad až do pásma 1 890 až 1 830 USD. Z hlediska cyklů a technické analýzy totiž chybí k dokonalosti ještě to, že zlato dosáhlo 4. května sice nového historického maxima na spotové ceně, na trhu s futures se nicméně nový rekord nekonal. Jakmile i derivátová burza potvrdí nová maxima, lze začít spekulovat o novém obchodním pásmu nad 2 000 USD za unci. Zatím si ale počkejme, kam kurz zlata klesne a na to, až se začnou opět množit spíše negativní zprávy o žlutém kovu. To bude možná teprve ten správný čas na nákupy.