Trh se zlatem jako závody plachetnic okolo světa

The Ocean Race - ilustrační foto
Obrázek: The Ocean Race

O víkendu byla zakončena druhá etapa adrenalinového závodu plachetnic kolem světa The Ocean Race (dříve také Volvo Ocean Race). Její téměř třítýdenní průběh se podobal cyklickému vývoji na trhu se zlatem.

Rád se věnuji analýzám krátkodobých i dlouhodobých cyklů na komoditních a měnových trzích. Je to proto, že tyto cykly mají tendenci se opakovat v poměrně přesných intervalech, podobně jako cykly v přírodě. Jejich správná analýza pak může být velice užitečná v rámci odhadování dalšího vývoje cen.

Představte si, že pět závodních plachetnic vyrazí na etapu z Kapverdských ostrovů do Kapského Města. Během plavby Atlantickým oceánem dlouhé bezmála 5 000 mil je ženou vpřed nejprve příjemné severovýchodní pasátové větry. Následně se ale musejí vypořádat s přechodem rovníku, známou oblastí bezvětří. Jakmile zvládnou tuto první zkoušku, musejí vzhledem k větrům na jižní polokouli zamířit nejprve k Jižní Americe, tedy na západ, přestože Kapské Město leží směrem na jihovýchod. Načasování změny kurzu k cíli je pak extrémně důležité. Následně přijde tvrdá zkouška v bouřlivých vodách jižního Atlantiku. Lodě se v podstatě vychýlí až téměř k 50. rovnoběžce (mezi námořníky označované jako "zuřící padesátka"), což je již v podstatě kousek od zóny spadající do oblasti Antarktidy. Teprve poté zamíří opět na severovýchod k jižnímu cípu Afriky, kde je cíl.

Pokud vezmeme v úvahu, kolik nástrah a zkoušek na lodě číhá a že během plavby jsou rozestupy mezi jednotlivými plachetnicemi až 500 námořních mil, je až neuvěřitelné, že i přes rozdílné plavební strategie se nakonec čtyři lodě z pěti potkají v jeden den těsně před Kapským Městem, aby postupně propluly cílem v rozpětí několika desítek minut.

Tento vývoj mi připomněl nejen primární cykly na trhu se zlatem. Začátky i konce cyklů jsou velice důležité. V mezičase se toho stane hodně – od cenových vzestupů a prudkých pádů přes období klidu a posunů cen do strany až po extrémní volatilitu. Investoři (alias posádka) musejí tedy přečkat i těžká období, zejména ta ve znamení poklesu cen. Někdy se to zdá až iracionální, že cena klesá, přestože většina fundamentů naznačuje, že by měla růst. Je to jako s onou dočasnou plavbou opačným směrem, než leží cíl. A samozřejmě jsou tu i období klidu, kdy se cena několik týdnů i měsíců prakticky nepohybuje, takže si obchodníci připadají jako námořníci na rovníku.

Rozeberme si poslední primární cyklus na trhu se zlatem. Ten začal grandiózně trojitým cenovým dnem na 1 615 USD za trojskou unci. Start se tedy vydařil, poté se cena vyhoupla o 21 % výše na 1 960 USD. Skvělá plavba. Nakonec je však stejně důležitý poslední krok, tedy proplutí cílem, respektive ukončení primárního cyklu. Současný cyklus vstoupil do 15. týdne, a jelikož je průměrná délka tohoto cyklu 15-21 týdnů, jeho primární dno může nastat každým dnem, nejpozději ale do 6 týdnů, pokud nedojde k jeho destrukci (jako například nyní na trhu se stříbrem, který je již ve 24. týdnu cyklu).

Zlato graf denní v USD

Stříbro graf denní v USD

Podle toho, na jaké úrovni se primární cenové dno na trhu se zlatem utvoří, bude možné vyhodnotit také stav dlouhodobějšího cyklu. Nastane primární dno okolo současné úrovně, nebo mnohem níže? Bude trh prudce padat, nebo přijde pozvolný pokles ceny?

Před týdnem jsem uváděl, že by se cena zlata měla stabilizovat okolo současné úrovně. K tomu došlo, jelikož po stodolarovém pádu kurzu na 1 860 USD za unci se cena již příliš nevychýlila. Nyní doslova "sedí" na 50denním průměru a je evidentní, že trh čeká na další externí podnět. Tím by mohla být inflační statistika z USA v úterý 14. února v půl třetí odpoledne našeho času. Možná se tak na trhu se zlatem dočkáme valentýnského překvapení.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Obrázek: Pilulka Lékárny
26. 5. 2023 6:24
Petr Kasa (Pilulka Lékárny): Lidé v rámci druhého úpisu našich akcií investují do dalšího růstu,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Obrázek: Patron GO
23. 5. 2023 10:26
Jiří Paták (Patron): Nejsme broker ani zprostředkovatel, ale technologické řešení. Umíme lidem dát…
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pojištění
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat