Trh se zlatem je (zatím) v neutrálním nastavení, ale býčí trend je v ohrožení

Uplynulý týden skončil i na burzách černým pátkem. Nová varianta koronaviru vyvolala mezi investory lehkou paniku a ke konci týdne nastal prudký výprodej na trhu s akciemi, ropou, bitcoinem i drahými kovy. Zlato zakončilo týden o 3,2 % levnější, stříbro ztratilo výrazných 6,1 %.

Cena zlata ovšem nekorigovala níže až v závěru týdne, hlavní výprodej se odehrál již v pondělí a úterý. Hlavním motivem k výprodeji měla být zpráva o tom, že byl Jerome Powell nominován na pozici předsedy Fedu na další funkční období. Spekulovalo se totiž o tom, že se prezident Joe Biden zdráhá jasně vyjádřit, zda bude nominovat současného šéfa Fedu. Mezi obchodníky na burze COMEX se tak rozšířila myšlenka, že by novou předsedkyní Fedu mohla být Lael Brainard, která je známá svým výrazně holubičím postojem k monetární politice a také jako velká zastánkyně moderní měnové teorie. Její zvolení by tedy bylo pro trh se zlatem živou vodou.

Před týdnem jsem detailně uvedl, že spekulativní net LONG pozice obchodníků z kategorie Managed Money vyskočily (možná i v souvislosti se spekulacemi o Brainard) před 14 dny na nejvyšší úroveň od jara 2020 a cena zlata se během několika málo obchodních dnů zvýšila o 120 dolarů na unci. Ale opětovným výběrem Powella se tyto spekulace rozplynuly a obdobně došlo k redukci net LONG pozic Managed Money, které se podle posledního reportovaného týdne (k 23. listopadu) snížily o 37 000 kontraktů (3,7 milionu uncí).

Likvidace tak vysokého počtu kontraktů bezpochyby přispěla k rychlému pádu ceny zlata o téměř 100 USD níže. Komerčním obchodníkům (commercials) se podařilo naopak snížit net SHORT pozice jen o 20 000 kontraktů (2 miliony uncí) a nadále drží 267 834 net SHORT kontraktů (26,7 milionu uncí), což má k býčí struktuře daleko.

Tabulka COT zlato

Z čistě technického hlediska zlato neudrželo kritickou cenu 1 830 až 1 835 USD za unci. Cena v týdnu klesla až na 1 780 USD za unci, kde se utvořila nová nejbližší podpora. Další propad pod tuto cenu by znamenal, že trh již zřejmě klesá k primárnímu dnu, jelikož je nyní v 16. týdnu primárního cyklu, tedy v pozdní fázi. Pouze rychlý návrat nad 1 850 USD by mohl dát ještě naději, že je vrchol tohoto primárního cyklu stále před námi.

Aktuálně se nicméně zdá, že nejvyšší ceny současného primárního cyklu bylo již dosaženo 16. listopadu na 1 877 USD. Primární trend na trhu se zlatem je tedy neutrální, současný cyklus má totiž jak své dno, tak svůj dosavadní vrchol v pásmu mezi minimem a maximem cyklu předchozího.

Zlato graf denní v USD

Když jsem minulý týden procházel různé zahraniční weby o zlatě, skupiny analytiků se dělily na dva základní tábory:

  • První z nich vnímá zlato jako silně fundamentálně podhodnocené a domnívá se, že kurz brzy zamíří výše v souladu s jinými finančními aktivy, jejichž ceny vzrostly v uplynulých letech několikanásobně (nemovitosti, kryptoměny, akcie, ostatní komodity).
  • Druhý tábor předpovídá nejprve medvědí scénář, kdy má trh se zlatem projít "očistnou korekcí", teprve pak má cena zamířit v současné dekádě podstatně výše.

Podle mě je dobré vzít v potaz oba scénáře. Důvodem je aktuální stav dlouhodobého cyklu na trhu se zlatem, jehož délka je v průměru 8 let (+/- 8 měsíců), začal v prosinci 2015 a v roce 2022 vstoupíme již do jeho sedmého roku. Momentálně ale stále nevíme, zda současný osmiletý cyklus již vyvrcholil na 2 075 USD za unci v srpnu 2020.

  • Pokud ano, medvědí scénář je pravděpodobný a spouštěčem sestupného trendu by mohl být propad pod trojité dno v pásmu 1 675 až 1 687 USD za unci.
  • Pokud by cena zlata naopak zamířila v nadcházejících dvou měsících zpět nad rezistenci 1 900 až 1 915 USD, mohlo by to vyvolat finální růst k novým historickým maximům a utvoření konečného vrcholu v rámci osmiletého cyklu. V tomto případě se spekuluje o ceně 2 300 USD za unci (+/- 100 USD).

(Rozbor těchto dlouhodobých cyklů si zasluhuje samostatný článek. Tématu se budu věnovat v roční obsáhlé analýze, která bude zveřejněna po Novém roce.)

Prozatím je z technického pohledu evidentní, že na grafu ceny zlata se formuje velký trojúhelník, jehož proražení určí další směr vývoje kurzu. Poslední poměrně krátká a nepříliš přesvědčivá rally je pro zlaté býky zklamáním, ale slovy klasika, situace na frontě se mění každou minutu, a proto i trh se zlatem může ještě letos všelijak překvapit.

Zlato graf týdenní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
7. 2. 2023 12:28
Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Investiční výhled na rok 2023 slibuje příležitosti, peníze nemůžou…
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
4. 2. 2023 20:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Riziková aktiva podporuje pokračující pokles inflace, atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat