Trh se zlatem: Po rychlém výprodeji přišla mírná náprava, překážkou nebyl ani silný dolar

Zlato i stříbro umazaly část ztrát z třetího březnového týdne a za posledních pět obchodních dnů zpevnily. Zlato zdražilo o 1,9 %, stříbro o 2,5 %.

Trh se zlatem dokázal udržet podporu okolo ceny 1 920 USD za trojskou unci, když v pondělí a úterý došlo ještě k testu této hladiny. Poté se trh vydal výše a týdenní obchodování zavíralo zlato těsně pod 1 960 USD za unci.

Zlato se tak zatím udrželo poblíž historického maxima i přes pokračující růst hodnoty amerického dolaru. Dolarový index je nejvýše od května 2020, když k jeho růstu nejvíce přispívá oslabující euro a také agresivně ztrácející japonský jen, který je vůči americkému dolaru nejslabší od konce roku 2015.

US Dollar Index

Drží se také akcie těžařů zlata (index GDX), které jsou v blízkosti letošního maxima z 8. března. V pásmu 39-40 USD je ale silná rezistence.

index GDX

Uplynulý týden byl ale velice vlažný, pokud jde o denní objemy obchodů na burze COMEX. U nejaktivnějšího dubnového kontraktu spadly denní objemy několikrát pod 100 000 kontraktů, což je velice podprůměrné číslo. To indikuje, že spekulativní kapitál zřejmě vyčkává, jak se bude vyvíjet cena zlata, než začne opět ve větší míře vstupovat do pozic.

COT report naopak nedopadl tak špatně jako o týden dříve (kdy cena unce zlata spadla o 140 USD, ale net SHORT pozice komerčních obchodníků se snížily jen minimálně). V týdnu do 22. března se cena zlata příliš nezměnila, ale commercials snížili své net SHORT pozice o 15 000 kontraktů. Je proto možné, že část dat z předposledního reportu byla zahrnuta až v této poslední statistice. Za poslední dva týdny tak komerční obchodníci zredukovali čisté prodejní pozice o 25 000 kontraktů na 281 500, což je ale stále vysoké číslo, a struktura COT tak zůstává v medvědí oblasti.

Nicméně podle údajů známého investora Petera Schiffa naskladňují banky zlato na burze COMEX nejrychlejším tempem za několik posledních let (od začátku března se jedná o téměř 2 miliony uncí). Schiff se domnívá, že se velcí hráči možná připravují na to, že nechají cenu zlata dále růst (to by vysvětlovalo, proč se trh se zlatem v posledním týdnu zmátořil za velice nízkých objemů obchodů). Další vysvětlení, které se nabízí, může souviset s tím, že se blíží tradiční dubnový termín vypořádání obchodů, kdy držitelé LONG kontraktů budou požadovat dodání fyzického kovu.

zásoby zlata Comex

Pokud by část z těchto úvah byla správná, pak by ani vysoké net SHORT pozice komerčních obchodníků nemusely nutně znamenat velký pokles cen v budoucnu. Mohl by totiž nastat scénář z období června 2019 až srpna 2020, kdy kurz zlata dokázal vzrůst o několik set dolarů na unci i přes velice medvědí strukturu COT. Komerční obchodníci tehdy doskladnili na burzu COMEX zlato ve velkém a vysoké SHORT pozice snižovali tím, že dodávali fyzický kov, nikoli tím, že by docházelo ke sražení ceny a následné likvidaci SHORT pozic a současně LONG pozic u kategorie Managed Money.

pozice commercials na zlatě

Co se týče analýzy nejkratších cyklů, hlavní otázkou zůstává, zda je trh nadále v původním primárním cyklu, který začal 15. prosince na ceně 1 752 USD za unci. To by znamenalo, že je nyní trh v jeho 15. týdnu a že primární dno by mohlo nastat každým dnem, avšak nejpozději do šesti týdnů (průměrná délka cyklu je 15-21 týdnů). V takovém případě by trh zamířil zpět pod cenu 1 900 USD za unci z 16. března.

Druhou variantou je scénář, že 16. března již naopak nastalo primární dno a trh je v novém primárním cyklu. Tato možnost není vyloučena, jelikož největší pokles nastává zpravidla na konci primárního cyklu a cena zlata doslova sletěla mezi 8. a 16. březnem o téměř 180 USD na unci. Jediným protiargumentem je fakt, že pokles trval jen šest dnů, zatímco většinou probíhá výprodej k primárnímu dnu 2-5 týdnů. Pokud by ale platila tato varianta, jednalo by se o velice býčí výhled, protože původní primární cyklus by skončil ve 13. týdnu, čímž by došlo k jeho časové destrukci. A statistiky cyklů dokazují, že ve více než 50 % případů jsou destrukce cyklů předzvěstí dalšího agresivního růstu ceny daného aktiva.

zlato graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Pitná voda - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
22. 3. 2022 12:19
Výzvy a příležitosti investic do vodního hospodářství aneb Polijte své portfolio živou vodou

22. březen je Světovým dnem vody. Ta je zdrojem a podmínkou života a pokrývá 70 % povrchu Země. Je důležitá nejen pro...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 6. 2022 21:00
V PÁTEK ve 13 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat