Vrchol ropy? Ano, vrchol LEVNÉ ropy máme za sebou!

Ropa Brent se obchoduje opět nad 110 USD za barel. Cena benzínu vyletěla vzhůru ve většině evropských zemí a v USA je poblíž společensky a politicky únosné hranice 4 dolarů za galon.

Nabídka ropy nestíhá držet krok se světovou poptávkou. Podle Goldman Sachs je jen otázkou času, kdy dojdou zásoby a volná kapacita OPEC. Vzhledem ke stavu, v jakém se právě nachází světová ekonomika (recese s dvojitým dnem, či dokonce stále popíraná deprese), je to velmi palčivá situace. Ekonomiky Velké Británie, eurozóny a některých zemí regionu CEE se nacházejí v recesi. Čína následkem monetárních šoků a poklesu peněžní zásoby z loňské zimy tvrdě přistála - index nákupních manažerů za srpen je toho jasným důkazem.

Nevídano, neslýcháno! Brent nad 100 USD navzdory recesi!

Strach z izraelského útoku na Írán může cenu ropy ještě "vyšponovat", i když je toto riziko investory vnímáno méně než začátkem roku. Sankce vůči Íránu snížily nabídku o více než 900 tisíc barelů za den proudících do Saúdské Arábie, svou daň si vybralo i zvýšení japonské závislosti na fosilních palivech poté, co byla odstavena většina jadernách reaktorů. Produkce v Severním moři a Mexickém zálivu klesá a náklady na těžbu z hlubinných vrtů zůstávají příliš vysoké.

Nic se ve skutečnosti nezměnilo od doby, kdy před čtyřmi lety IEA varovala, že v dalších 25 letech bude svět muset investovat 20 bilionů USD do energetických projektů, aby nasytil poptávku živenou průmyslovými revolucemi na mladých trzích. Obavy z vrcholu ropné produkce byly jen zastíněny evropskou dluhovou krizí a celosvětovým ekonomickým zpomalením.

Během let 2006 až 2008 jsme se přesvědčili, že je Čína se spotřebou rostoucí každý rok o 0,5 milionu barelů denně klíčovým faktorem pro světové ceny ropy. V současnosti odebírá zhruba 9,2 milionu barelů denně na celkově 90milionovém trhu s ropou. Kolosální projekty na rozšiřování infrastruktury - například výstavba letišť, silnic a průmyslových parků - naznačují, že její žízeň ještě zesílí. Co se stane s cenou ropy, až prodeje aut v Číně překonají příští rok 20 milionů, jak očekává China Association of Automobile Manufacturers, nechce nikdo zatím raději předpovídat. Poptávka naproti tomu stagnuje v Evropě a Americe.

Cena ropy brzdí světový růst

Ukazuje se, že je ropa skutečně vzácnou komoditou. Jakýkoli nárůst poptávky nevede ke zvýšení nabídky, nýbrž se promítá v ceně. Funguje také jako automatický stabilizátor – stabilizuje světovou ekonomiku do permanentního zpomalení.

Kamakshya Trivedi a Stacy Carlson z Goldman Sachs tvrdí, že se v ekonomice objevil nový vzorec: když začne oživení, stoupne i cena ropy, která následně vzestup ekonomiky utlumí. Dvoubodový růst v indexech výroby vede k 30% vzestupu ceny ropy v následujících měsících.

Kudy kam teče světová ropa a kolik jí je?
Trh s ropou je jedním z hlavních ekonomických témat. Ať se v Evropě žení třeba všichni čerti a v Číně roste HDP "jen" o 7,5 %, černé zlato bude v příštích desetiletích stále zdrojem obrovského bohatství pro země, které mají velká ložiska, a také jablkem sváru v řadě diplomatických a válečných konfliktů. Jak jsou na tom jednotlivé světové regiony s dovozem a vývozem této suroviny, přehledně zobrazuje mapa z dílny BP.

Svět upustil od paniky na trzích z takzvaného "Peak Oil" (dosažení maxima ropné produkce) ve chvíli, kdy vědci slibovali novou revoluci s příchodem americké břidlicové ropy. Stejné naděje přicházely i z Číny, Argentiny a Evropy, moderní způsob těžby měl problém vyřešit.

Například Leonardo Maugeri z Harvardovy univerzity ve své práci "Ropa: Další revoluce" předpovídal éru bohatých nalezišť levné ropy a růst globálních výrobních kapacit o téměř 18 milionů na 110 milionů barelů denně do roku 2020. Jenomže Maugeri svá očekávání stavěl na 2% poklesu produkce z ropných polí, zatímco odhad IEA je 6,7 %. To zcela mění situaci, místo přesycení trhu s ropou nás čeká ropná krize.

Budou USA díky břidlicové ropě energeticky soběstačné?

Americký přerod z importní na soběstačnou ekonomiku, co se fosilních paliv týče, je ohromující. Jde o přesný příklad toho, že bychom Spojené státy nikdy neměli odepisovat. Země nyní pokryje 94 % svých potřeb zemního plynu. Možná se nakonec stane exportérem. Ropná produkce v Severní Dakotě a další pole v Texasu a Pensylvánii mohou produkci břidlicové ropy do roku 2020 vytáhnout až k 5 milionům barelů denně, což značně sníží závislost USA na dovozu. Americký průmysl aktuálně platí jen část evropských a asijských cen za plyn. Tato nákladová výhoda může pomoci renesanci amerického petrochemického odvětví.

Břidlicová revoluce posílila úlohu USA v globální ekonomice a napomáhá obnovení rovnováhy mezi světovými velmocemi. Je tu však jedno "ale": když cena ropy klesne, snižuje se i produkce břidlicové ropy. Břidlicová ropa nebude nikdy levná. Jakmile Brent propadl pod 90 USD, ukázalo se, že je většina břidlicové produkce z klíčových regionů USA nezisková.

Další naděje na bohatá břidlicová naleziště v Polsku vyprchaly, Exxon Mobil se ze země stáhl. Ani v Číně není těžba břidlicové ropy snadno proveditelná, vláda má strach z úniků toxických látek ze Sečuánské přehrady a kontaminace řeky Čchang-ťiang (Jang-c'-ťiang), která napájí lidnatá čínská města. Za příliš obtížnou experti vyhodnotili také těžbu ropy v Brazílii ze vzdálených nalezišť v Atlantiku.

Proč zdražuje benzín u pump? Zeptejte se svého centrálního bankéře
V posledních letech se pravidelně objevují zasvěcené komentáře analytiků zdůvodňující růst ceny ropy. V poslední době se s nimi znovu roztrhl pytel. Horké téma, protože 40 korun za litr benzínu nemůže nechat v klidu nikoho, kdo jezdí autem. Slýcháme, že je růst ceny ropy z velké části dílem očekávání útoku na Írán v příštích týdnech až měsících. Vzpomínám si na rok 2007, kdy častým zdůvodněním byly útoky rebelů na ropovod v Nigérii. Není to ve skutečnosti trochu jinak?

Výhled cen ropy a benzínu v příštích měsících
Cena ropy Brent se po krátkodobém poklesu pod 90 USD za barel (kombinace obav ze zpomalení globální ekonomiky a likvidace spekulativních pozic) vrátila nad 110 USD. Momentální cenu považujeme za z fundamentálního hlediska nadhodnocenou (především kvůli kombinaci slabé světové ekonomiky a bezproblémové produkce), ale ospravedlnitelnou rizikovou prémií související s nejistou situací na Středním východě.

Zdroj:
Telegraph
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat