Zaostřeno na stříbro: Zásoby kovu v londýnských trezorech klesly na šestileté minimum. Co to znamená?

Stříbro - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Jedním z trendů na trzích s drahými kovy, které se dosud v médiích tolik nepropírají, ale zaslouží si pozornost, jsou prudce klesající zásoby fyzického stříbra v londýnských trezorech London Bullion Market Association (LBMA). Patří mezi ně trezory v Londýně a okolí provozované investičními "bullion" bankami jako JPMorgan, HSBC a ICBC Standard Bank a také londýnské trezory tří provozovatelů bezpečnostních agentur Brinks, Malca-Amit a Loomis.

Analytik ze singapurské společnosti Bullionstar Ronan Manly uvádí, že téměř bez povšimnutí klesá již 7 měsíců v řadě množství stříbra držené v těchto trezorech. Poslední kompletní data LBMA ke konci června ukazují, že množství stříbra dosahuje pouze 997,4 milionu uncí (31 023 tun). Ve srovnání s koncem června 2021, kdy zásoby stříbra v LBMA činily 1,18 miliardy uncí (36 706 tun), jsou na konci června 2022 o 182,7 milionu uncí (5 683 tun) nižší než před rokem (pokles o 15,48 %).

Graf_pokles zásob stříbra v LBMA trezorech

Je pozoruhodné, že k většině tohoto volného pádu v držení stříbra v Londýně došlo od konce listopadu 2021, přičemž zásoby stříbra od té doby klesaly každý měsíc. Kromě toho jsou tyto zásoby z června 2022 nejnižší od prosince 2016 a poprvé za 6 let klesly pod 1 miliardu uncí.

Během 6letého období od prvního zveřejnění měsíčních údajů o stříbrných zásobách v LBMA v červenci 2016 nenastalo nikdy předtím období 7 měsíců (ani 6 měsíců), ve kterém by držba stříbra v LBMA klesala kontinuálně každý měsíc. Jediným částečně srovnatelným časovým úsekem byla perioda, kdy držba stříbra v LBMA trvale klesala v každém z 5 měsíců mezi dubnem a srpnem 2020 (vypuknutí pandemie), a to během krize na burzách LBMA (v Londýně) a COMEX (v New Yorku), kdy banky drahých kovů byly nuceny v panickém režimu přepravovat obrovské množství stříbrných (i zlatých) slitků z londýnských trezorů LBMA do trezorů COMEX, aby splnily požadavky na dodání futures v New Yorku. Jinak by hrozilo zhroucení celého cenového mechanismu burzy drahých kovů.

Během pětiměsíčního období mezi dubnem a srpnem 2020 klesly zásoby stříbra v LBMA o 102,2 milionu uncí (-8,7 %). Ale abychom to uvedli do kontextu, současné vyprazdňování londýnských trezorů (182,7 milionu uncí), které probíhá od června 2021, se blíží číslu dvakrát většímu, než jakého dosáhl odliv stříbra z LBMA v roce 2020.

Na svém webu LBMA tvrdí, že stříbro (a zlato) držené v londýnských trezorech "hraje důležitou roli ve schopnosti Londýna podpořit fyzický OTC (mimoburzovní) trh". LBMA však neuvádí, že z 31 023 tun stříbra, o kterém tvrdí, že bylo na konci června 2022 drženo v londýnských trezorech, patří obrovských 19 422 tun (62,6 %) největším světovým ETF. Skutečné množství stříbra, které má LBMA k dispozici na podporu OTC trhů, tedy činí pouze 11 601 tun, tedy jen 37,4 % z celkového množství.

Graf_zásoby stříbra v ETF a v jiném držení uložené v LBMA trezorech

Na základě výpočtu k 25. červenci 2022 jsou aktuální pozice ETF, které ukládají své stříbro v trezorech LBMA, následující:

Pozice ETF ukládajících stříbro v trezorech LBMA

Dohromady drží výše uvedené ETF celkem 18 835 tun stříbra v londýnských trezorech LBMA. Ale celkové množství, které nepatří LBMA, ale je umístěno v trezorech, je ještě větší. Jedná se o stříbro, které drží klienti velkých společností BullionVault (491,2 tuny) a GoldMoney (187,8 tuny).

Přičtení těchto dvou čísel k celkovému množství stříbra ve zbylých ETF znamená, že k 26. červenci 2022 bylo masivních 19 514 tun stříbra, o kterém se tvrdí, že je drženo v trezorech LBMA na podporu OTC trhů, ve skutečnosti vlastněno soukromými ETF investory. Aktuální situace je tak pro LBMA spíše znepokojivá.

Proč dochází k velkému odlivu stříbra z londýnských trezorů LBMA? Proč od začátku prosince 2021 opustilo trezory LBMA čistých 173,5 milionu uncí (5 398 tun) stříbra?

Pohyby fyzického stříbra na burze COMEX na tuto otázku neodpovídají. Na trhu COMEX se totiž obchodují dvě kategorie stříbra:

  • Takzvané eligible (stříbro, které není registrováno pro obchodní účely burzy COMEX). Množství tohoto stříbra se v uplynulých měsících příliš nezměnilo, od listopadu 2021 se zvýšilo o 20 milionů uncí.

Comex_zásoby eligible

  • Takzvané registered (stříbro, které je k dispozici pro obchodování na burze COMEX). Tyto registrované zásoby se během roku až dosud neustále propadaly a klesají od začátku roku 2021. Registrované zásoby na trhu COMEX jsou nyní na čtyřletém minimu 59,63 milionu uncí, přičemž rok 2022 zahajovaly na 80 milionech uncí a v roce 2021 dosahovaly 150 milionů uncí.

Comex_zásoby registered

Realističtější je to, že globální trh se stříbrem je v deficitu (s poptávkou vyšší než nabídkou). Již v roce 2021 byl tento trh poprvé po letech v deficitu, což může pomoci vysvětlit, proč se zásoby stříbra v Londýně i registrované zásoby na trhu COMEX vyčerpávají.

Jestliže je poptávka větší než nabídka, trh musí najít nabídku čerpáním dostupných zásob, přičemž největší zásoby stříbra ve formě tisíciuncových cihel jsou právě v Londýně a New Yorku.

Pokud se podíváme na data o nabídce a poptávce od Silver Institute, pak fyzická nabídka stříbra roste velice pomalu a v roce 2022 bude činit přibližně 32 000 tun. Strana poptávky po stříbře naopak silně roste v mnoha odvětvích, od průmyslové poptávky přes poptávku ve fotovoltaice, ve výrobě televizorů a mobilních telefonů až po šperky a stříbrné zboží. A pokud jde o poptávku investorů (po mincích a slitcích), rok 2022 bude minimálně tak silný jako rok 2021.

Pokud by se obnovila síla hnutí #SilverSqueeze, které dokázalo svými nákupy stahovat fyzické stříbro z trhu (strategie "kup a drž"), nepochybně by to opět vyvolalo skutečný bolehlav kartelu bank drahých kovů. Z tohoto důvodu jsou obchodníci s "papírovým stříbrem" neustále motivováni, aby sráželi cenu stříbra níže a nedovolili jí prorazit na nová víceletá maxima nad 30 USD za unci.

Stejně jako na začátku roku 2021 je bankovní kartel drahých kovů vyděšený z ETF krytých stříbrem, které polykají stále větší procenta trezorů LBMA. Kdybyste byli detektivové, možná byste řekli, že to vysvětluje, proč od poloviny dubna cena stříbra klesá. Protože od poloviny dubna existuje silná pozitivní korelace mezi prudkým poklesem ceny stříbra a prudkým poklesem množství stříbra drženého v ETF krytých stříbrem. Působí to tak, jako kdyby někdo usiloval skrze nižší cenu stříbra o postupné vyplavování kovu z ETF.

Globální zásoby stříbra ve všech ETF vs jeho cena

Toto postupné vyplavování slouží ke dvěma účelům:

  • Vytváří negativní náladu a brání investorům vytvářet nákupní tlak v ETF, který by mohl narušit hru LBMA a vést k situaci, kdy v Londýně není dostatek kovu k uspokojení poptávky po stříbře.
  • Vytahuje stávající stříbro z ETF, které pak může být použito k uspokojení fyzické poptávky po stříbře přicházející z celého světa.

Proto bude zajímavé sledovat další data LBMA a zjistit, zda londýnské zásoby zaznamenají osmý měsíční pokles v řadě a překonají současný rekord, nebo přijde obrat a zásoby po dlouhé době porostou.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 9. 2022 12:29
Jak reagovat na (příští) krizi? Šetřit a rozumně investovat, říká ekonom
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
21. 9. 2022 10:00
Petr Novotný (Investiční web): Toto jsou hlavní argumenty pro medvědí scénář (nejen) do konce roku
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat