Zaostřeno na zlato: Býčí nálada opět sílí

Ve zkráceném velikonočním týdnu cena zlata vzrostla o 1,4 % a stříbro si polepšilo o 3,8 %. Na Velikonoční pondělí pak cena zlata opět atakovala hladinu 2 000 USD za trojskou unci.

Preferovaný scénář je nyní takový, že 29. března utvořil trh se zlatem na ceně 1 890 USD za unci nové primární dno. Tehdy byl otestován 50denní průměr, vytvořila se býčí divergence na oscilátoru SSTO a jednalo se o 15. týden primárního cyklu (měřeno od posledního primárního dna 15. prosince 2021).

Nyní se hraje o to, zda bude mít možný nový primární cyklus také býčí vývoj jako několik cyklů předešlých. Pokud ano, pak by cena zlata měla do několika týdnů zamířit nad dosavadní historický vrchol 2 075 USD za unci. Pokud by se měl tento cyklus změnit na medvědí, pak by se zřejmě již nyní tvořil primární vrchol u 2 000 USD, přičemž následně by se kurz vydal pod výchozí cenu cyklu, tedy pod 1 890 USD a dále níže. Alternativní scénář je takový, že finální primární dno ještě nenastalo a že se utvoří do 3 týdnů a také pod 1 890 USD za unci.

Nicméně poslední cenový přírůstek naznačuje, že býčí trend na trhu se zlatem naopak sílí. Již v předchozí zprávě jsem zmiňoval, jak akcie těžařů zlata několikanásobně překonávají v letošním roce výkonnost samotného kovu, což bývá známka zdravého růstu cen kovů. Ale žádné býčí trendy nemíří jen strmě vzhůru, jedná se o střídající se cenové vzestupy a pády stylem dva kroky vpřed a jeden zpět.

Pokud poodstoupíme v čase, vidíme, že se cena zlata začala solidně zvedat od konce loňského září, kdy trh testoval výběžek flash crashe z 9. srpna. Zlato bylo tehdy solidně přeprodané a tržní sentiment byl jasně medvědí. Od toho momentu do prvního březnového týdne (za pět měsíců) se zvedla cena zlata o 19 %. V tomto zisku byl zahrnutý velký cenový geopolitický skok v reakci na události na Ukrajině. Na začátku března jsme psali, že cenové vzestupy zlata v geopolitických krizích vydržely jen zřídka. "Totéž může platit i nyní. Nenechte se však mýlit a nemyslete si, že aktuální rally zlata je založena výhradně na geopolitice. V současnosti se toho děje mnohem více a okolnosti, které nyní ženou zlato vzhůru, přetrvají bez ohledu na výsledek konfliktu na Ukrajině," uvedli jsme.

A popsaná situace na sebe nenechala dlouho čekat. Cenové zisky zlata vyhnané vzhůru v prvním březnovém týdnu se vypařily a zlato korigovalo prudce níže. Ale měřeno od konce září si trh se zlatem drží růst o 14 %. To znamená, že téměř tři čtvrtiny zisku si zlato z cenové rally udrželo, a to i přes slábnoucí geopolitické napětí a ústup válečných titulků z předních mainstreamových médií. A to není vše, zlato dokonce odolalo největšímu protivětru, jímž je silně jestřábí rétorika Fedu a stabilně posilující americký dolar. Býčí trend na trhu se zlatem stále platí.

Technicky se cena zlata na týdenním grafu vrátila v uplynulých týdnech do Bollingerova pásma. Trh byl totiž v prvním březnovém týdnu enormně vychýlený na horní hranu tohoto pásma. Ve zprávě z poloviny března jsem uváděl, že je cena zlata extrémně vychýlená nad horní hranu pásma a že je možné dočasné zastavení růstu kurzu, než Bollingerovo pásmo dospěje k ceně nebo se cena postupně vrátí do pásma. Nakonec nastala druhá varianta. Horní hrana pásma se postupně v čase zvýšila, a zlato tak má nyní prostor na další posílení. Na týdenním grafu je momentálně jeho horní hranice na 2 020 USD za unci.

Zlato graf týdenní v USD

Denní graf však ukazuje, že je zlato u ceny 2 000 USD za unci krátkodobě překoupené. Indikátor SSTO se dostal nad 80 % a začal se stáčet dolů. Cena vzrostla od možného primárního dna o 110 USD na unci. První cenová korekce do pásma 1 960 až 1 920 USD je reálná a přípustná. Propad a uzavření pod 1 920 USD by ovšem ohrozil tento primární cyklus. Poptávka po investicích ve zlatě ale roste, a to v nejvíce inflačním prostředí od 70. let. Fed zpřísňuje měnovou politiku (vyšší sazby, snižování bilance), tyto kroky jsou ale zatím málo na to, aby výrazněji kazily náladu na trhu se zlatem.

Zlato graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat