Zlato: Cenové rally stále věří jen málokdo, fundamenty mohou nechat zapomenout na technické faktory

Zlato, slitky - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com

Zlato má za sebou velice silných deset týdnů. Jeho cena za tu dobu vzrostla o více než 300 dolarů na unci (+18,5 %). Přesto se podle mnohých jedná o růst, kterému "se nevěří". Je to zkrátka nejméně opěvovaná rally vůbec.

Přestože cena zlata dosáhla na další 9měsíční maximum, trh se stříbrem minulý týden stále nedokázal prorazit cenový vrchol z 3. ledna. Nicméně kurz stříbra se dostal do těsné blízkosti tohoto maxima. Medvědí mezitržní divergence mezi zlatem a stříbrem pokračuje, ale pokud cena stříbra tento týden podstatně vzroste, divergence skončí.

Stříbro graf denní v USD

Po zveřejnění amerických inflačních statistik za prosinec prorazila ve čtvrtek 12. ledna cena zlata silnou rezistenci 1 880 USD za unci a zastavila se až na 1 920 USD. Na tuto možnost jsem upozorňoval před týdnem. Technická korekce tedy zatím nenastala a podle týdenního ukazatele stochastic je trh více překoupený než v březnu 2022 na ceně 2 070 USD za unci.

Zlato graf týdenní v USD

Co tlačí cenu zlata nahoru? V poslední zprávě jsem také uváděl, že pokud nenastane fáze korekce, znamená to, že jiná fundamentální síla žene ceny zlata a stříbra nahoru. Touto silou může být jednoduše to, že "tradiční" shortaři zlata vyčkávají a neprodávají jako dříve. To potvrdil poslední COT report, kdy na trhu se zlatem ani se stříbrem nedošlo ke zvýšení čisté SHORT pozice takzvané velké čtyřky a velké osmičky, a to navíc při rostoucí ceně. Nedostatečná agresivita prodejů způsobí, že k posunu ceny výše stačí menší počet nákupních objednávek.

To se přesně děje. Objemy obchodů na burze COMEX nejsou přehnaně vysoké, zlato zatím "neteče" ani do globálních ETF, akcie těžařů zlata zaostávají za růstem ceny kovu a v neposlední řadě hedgeové fondy v kategorii Managed Money zvýšily své LONG pozice (sázky na růst) vzhledem k růstu ceny jen minimálně. Jediné, co provedly, bylo podstatné snížení SHORT pozic v listopadu, což způsobilo prvotní velký odraz ceny z 1 615 na 1 780 USD za unci.

Podrobná tabulka COT na zlatě

S interpretací současné situace na trhu mám tedy trochu dilema. Jedná se o "fake" rally v rámci finální fáze 8letého cyklu, nebo teprve sledujeme "neopěvovaný" začátek něčeho většího? Podle analýzy cyklů, kterou jsem v uplynulých měsících několikrát aktualizoval, mělo na trhu se zlatem nastat střednědobé dno, po kterém měla přijít 200-300dolarová rally, a to v rozmezí 2-5 měsíců. Nyní jsme ve 3. měsíci tohoto období a cena již dosáhla horní hranice předpokládané rally. Pokud by byla tato interpretace správná, pak se tvoří aktuální vrchol dolarové ceny zlata, který může být dokonce za těchto okolností letošním maximem.

Pokud ale 8letý cyklus dosáhl dna na ceně 1 615 USD za unci začátkem loňského listopadu, má trh našlápnuto k novému historickému maximu ještě v letošním roce. Pokud cena zlata prorazí na nové maximum, pak rally čistě z technického hlediska nic nezastaví. Důležitější ale mohou být makroekonomické a další fundamentální důvody. Zvažme totiž negativa, s nimiž se trh se zlatem za poslední rok vypořádal:

  • Fed zvýšil sazby druhým nejagresivnějším tempem v historii.
  • Americký dolarový index vzrostl za 17 měsíců téměř o 30 %.
  • Reálný výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o více než 2,5 procentního bodu (v historii trhu s TIPS, inflačně chráněnými bondy, došlo k největšímu skoku výnosů v historii).
  • Růst hodnoty amerického dolaru a reálných úrokových sazeb byl mnohem větší než nárůst v roce 2013 i než v roce 2008. Cena zlata loni klesla od vrcholu k minimu "jen" o 19 % ve srovnání s 30 % v roce 2008 a 34 % v roce 2013.

Zlato se tedy poměrně slušně vypořádalo s uvedenými překážkami a jeho cena je sotva 8 % po historickým maximem. Navzdory silným nepříznivým fundamentům si vedlo skvěle. Tak trochu pod povrchem hlavních čísel tedy trh se zlatem vykazuje silně býčí tendence.

Z historie je známo, že pokud převládne na trhu silný fundament, technická analýza není příliš užitečná a trh si jde svou cestou i přes silnou překoupenost či přeprodanost. Cena zlata nyní dosáhla zóny, ze které se trh loni v dubnu vydal prudce níže. Toto pásmo je v rozpětí 1 920 až 1 970 USD za unci. Pokud trh prorazí nad toto pásmo a udrží se nad ním alespoň dva týdny, bude téměř jisté, že se rozjíždí nový býčí trend. Návrat k ceně 1 800 až 1 750 USD za unci by naopak znamenal, že trh ještě bude nějakou dobu vstřebávat velice výrazný nárůst ceny, než se opět vydá výše.

Cena zlata také od konce října inverzně sleduje vývoj dolarového indexu. Ten sestoupil z 20letého maxima a aktuálně se dostal na úroveň 50% Fibonacciho retracementu od posledního významného růstu (od ledna 2021). Kolem této hladiny je silná podpora v rozmezí 102-104 bodů. Pokud dolar tuto zónu udrží a začne opět posilovat, zřejmě se také dočkáme technické korekce ceny zlata.

US Dollar index týdenní

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Zlato, vzácné kovy - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
14. 1. 2023 6:16
Rok 2023 jako zlaté časy?

Zlato, stříbro i platina vstoupily do roku 2023 správnou nohou a jako jedny z mála komodit dokázaly v prvních obchodních...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2023 6:37
Čtyři investiční témata, která by měla (nadále) zářit v příštích pěti letech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
17. 3. 2023 12:37
Lekce z války na Ukrajině? Západ se bude muset (opět) trochu ušpinit
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat