Zlato frčí, korunové investory to může těšit dvojnásob. Růst ještě nemusí být u konce

Uplynulý týden byl pro trhy opět divoký. Cena zlata v amerických dolarech se zvedla o 4,5 %, cena stříbra narostla o 6,2 %. Ojedinělý příběh se pak odehrál na trhu se zlatem v českých korunách, kdy unce kovu zdražila dokonce o 11 %.

Na skokovém růstu korunové ceny zlata se podílely souběžně dva faktory – prudké oslabení české koruny a samozřejmě růst ceny v dolarech. Je to přitom ani ne pět týdnů, kdy česká koruna naopak těžila z agresivního zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky a její kurz vůči euru se dostal na konci ledna na nejsilnější úroveň od roku 2011. Korunová cena zlata tak zkraje února otestovala naposledy silnou podporu v pásmu 37 000 až 38 000, aby se během následujících čtyř týdnů zvedla o 9 000 Kč na unci.

Zlato graf týdenní v CZK

Tak extrémní zdražení se naposledy odehrálo v březnu 2020 na začátku pandemie. Tehdy však cena zlata již nějakou dobu významněji rostla, zhruba od září 2018. Nynější situace je odlišná v tom, že trh se zlatem se loni pohyboval v podstatě několik měsíců do strany a tvořil si silnou bázi právě kolem 37 000 až 40 000 Kč za unci. Momentální výstřel kurzu výše tak nemusí být konečný, explozivní růst může za určitých okolností pokračovat.

Investoři by nicméně měli být připraveni na obecně extrémní volatilitu. Tu jsme například zaznamenali 24. února, kdy denní obchodní rozpětí činilo téměř 100 USD na unci. Z technického hlediska se trh tehdy vychýlil značně nad horní hranu Bollingerova pásma. V posledním týdnu kurz poodstoupil mírně do strany, čímž vznikl další prostor uvnitř Bollingerova pásma, jeho horní hrana se následně zvýšila, a cena tak zamířila do této oblasti. Technicky se tomuto stavu říká Bollinger Bands Crash, tedy krach Bollingerova pásma, kdy se cena aktiva postupně vychyluje vně a následně vrací do Bollingerova pásma a obrazně řečeno klouže vzhůru po jeho horní hraně (při propadu nastává opak). U zlata není tento jev tak častý (naposledy významněji v létě 2020), setkáváme se s ním více na plodinové burze, kdy například při zničení úrody vystřelí cena dané komodity strmě nahoru.

Zlato graf denní v USD

Velké nákupy zlata i stříbra probíhaly v posledním týdnu také v globálních ETF. Zejména ve fondu SLV, který spravuje největší množství fyzického stříbra, dosáhly týdenní objemy obchodů nejvyšší úrovně od loňského února. Fyzický kov se ale doskladňuje do těchto fondů celkem pomalu. Již nyní je v SLV "dluženo" 20 až 25 milionů uncí stříbra.

Také na newyorské burze drahých kovů COMEX se nakupovalo. Spekulativní pozice Managed Money na trhu se zlatem poskočily opět výše a nyní dosahuji 149 000 kontraktů (14,9 milionu uncí), což stále není příliš vysoké množství. Na druhé straně čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (Commercials) dosahují téměř 286 000 kontraktů (28,6 milionu uncí), nejvíce od loňského listopadu. A zejména "velká čtyřka" (čtyři největší shortaři v kategorii Commercials) drží nejvíce SHORT pozic od dubna 2020.

Toto jsou údaje k úterý 1. března 2022. Poté (středa, čtvrtek a zejména pátek) ceny kovů dále rostly a zároveň se zvyšoval open interest. To indikuje další agresivní nákupy i prodeje současně. Z pohledu množství net SHORT pozic komerčních obchodníků a běžné analýzy COT struktury jsou prodejní pozice na burze COMEX již docela v medvědí oblasti. Ale současné okolnosti ve světě nelze charakterizovat slovem "běžné". Pokud by se tedy růst cen kovů zastavil (nebo dokonce začaly poklesy) kvůli silnějším prodejům ze strany Commercials, domnívám se, že to bude jen dočasně.

COT tabulka na zlato

Psychologicky zajímavá hladina 2 000 USD za unci je na dohled. Domnívám se, že spekulativní nákupy vyženou kurz zlata k této hladině a na ní se ukáže, zda dojde k odmítnutí, nebo dalšímu proražení výše. Podle analýzy cyklů může současná extatická fáze ještě nějakou dobu trvat, minimálně do poloviny dubna a možná i déle. Určitou hrozbou pro zlato by bylo, pokud by jeho cena rostla příliš rychle. Zatím k ničemu takovému nedochází, dolarová cena zlata je od začátku letošního roku zatím "jen" o 9,3 % výše. V roce 2020, kdy kulminoval v srpnu růst u hladiny 2 075 USD za unci, dosahovalo tehdejší roční zhodnocení až 35 %. Teprve poté se trh zastavil a začala několikaměsíční konsolidace.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat