Zlato a měď: Jak budou kovy reagovat na (staro)nového nájemníka v Bílém domě?

Zaměřil jsem se na reakci zlata a mědi na předchozí americké prezidentské volby. Vypočítal jsem typický průběh cen od roku 1976. Zajímalo mě, zda existuje nějaký vzorec cenového vývoje, zda se lišil vývoj v situaci, kdy vyhrál kandidát strany, která měla svého prezidenta v Bílém domě předchozí 4 roky, od vývoje v situaci, kdy vyhrál kandidát vyzývatel. Volby v USA probíhají vždy na počátku listopadu, takže je možné předpokládat, že vliv jiných sezónních faktorů je relativně nízký.

Měď

Cena mědi je významným ekonomickým indikátorem, ukazuje s předstihem sílu nebo slabost ekonomiky. Odráží i náladu investorů. Často cena mědi začíná jako jedna z prvních růst na konci recese, protože firmy začínají reagovat na zvyšující se poptávku předzásobením se surovinami a materiálem. Na konci krize v roce 2009 začala cena mědi růst s tříměsíčním předstihem před akciovými trhy. Stejně tak během dlouhodobého poklesu cen akcií v letech 2000 až 2002 začala cena mědi růst dříve než cena akcií, dokonce o jeden rok.

Vývoj ceny mědi (ETF JJC) a graf typického vývoje ceny mědi v situaci, kdy vyhrál současný prezident

Aktuální vývoj je dole, nahoře je graf typického vývoje vypočítaný ze čtyř období předchozích voleb. Normálně tedy půl roku před volbami se cena pohybuje do strany nebo mírně klesá. Měsíc a půl před volbami (okolo 16. září) začíná cena mědi růst a roste až do konce listopadu. Vítězství současného prezidenta by tedy mohlo vést k růstu cen na trzích do konce listopadu. Od konce listopadu až do konce ledna však následuje spíše poklesové období pro měď. Současný vývoj tedy příliš neodpovídá schématu voleb, ve kterých má zvítězit současný prezident, cena od poloviny září klesá.

Cena mědi a typický vývoj ceny mědi v obdobích, kdy volby vyhrál vyzyvatel

Typický vývoj je od léta poklesový v situaci, kdy vyhrál vyzyvatel. Cena začíná růst až před Vánocemi a roste jen omezenou dobu, do 12. ledna. Pak znovu klesá.

Je tedy možné říci, že investoři vnímají změnu v prezidentském křesle jako negativní událost. Je to něco, co zřejmě přináší na trhy nejistotu, nikdo neví, jaké změny nový prezident udělá. Nejistota je něco, co trhy nemají rády.

Měď jako ekonomický indikátor mezi dvěma obry: QE3 vs. Čína
Měď si v posledních dnech vybírá oddechový čas po silné zářijové rally, kterou odstartovalo oznámení dalšího kola kvantitativního uvolňování v USA (QE3). Prvotní euforie již vyprchala čeká se na jeho reálné dopady. Trhy tak mají více času sledovat dění v Číně, která je nejvýznamnějším spotřebitelem tohoto průmyslového kovu.

Zlato

Podobně vypadají i grafy typického vývoje ceny zlata.

Typický vývoj ceny zlata (medián) za situace, kdy stávající prezident vyhraje volby

Typicky by cena zlata měla růst zhruba měsíc po volbách, pak by měl přijít pokles trvající až do března.

* Typický vývoj ceny zlata (medián) za situace, kdy prezidentské volby vyhraje kandidát opoziční strany*

Pokud vyhraje Romney, cena zlata by mohla klesat až do března 2013.

Grafy typického vývoje nemohou předpovědět chování trhu v konkrétním roce. Mohou ovšem poskytnout dobré vodítko a být tím faktorem, který pomůže investorovi v jeho nelehkém rozhodování. Politika mě příliš nezajímá, nevím, kdo by měl vyhrát volby v USA. Situace zatím ukazuje, že vítězství Obamy minimálně není jednoznačné, jak z některých komentářů ještě před měsícem vyznívalo. Já osobně bych si změnu v prezidentském křesle přál, protože největší štěstí pro lidstvo bych viděl v odstranění Bernankeho z čela Fedu, což Romney přislíbil.

Jak poznat, kdy je zlato atraktivní? Pár faktů a rad pro zmatené
Pierre Lassonde, jeden z největších světových expertů na investice do zlata a šéf společnosti Franco-Nevada, který byl v letech 2002 až 2006 také ředitelem Newmont Mining, prozradil na semináři těžařů v Torontu svůj pohled na trh se zlatem.

Bernanke stříhá metr. Co bude s Fedem dál?
S americkými prezidentskými volbami za dveřmi se množí spekulace, jak další volební období zahýbe s křeslem pod Benem Bernankem, šéfem Fedu, jehož druhý mandát vyprší 31. ledna 2014.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat