Zlato a stříbro: Může rally pokračovat, nebo trh opět ovládnou medvědi?

Třetí listopadový týden přinesl na trhu s drahými kovy nejprve nejvyšší ceny za několik měsíců, v závěru týdenního obchodování však přišel výprodej. Zlato tak zakončilo týden o 1 % níže, cena stříbra klesla dokonce o 3 %.

Před týdnem jsem uváděl: "Zlato zdražovalo 7 dnů v řadě, a tudíž dočasná pauza okolo současných hodnot je reálná. Trh také může zpětně otestovat původní průlomové pásmo, tedy aktuálně podporu okolo 1 835 USD za unci."

V nočním obchodování z neděle na pondělí 22. listopadu spadla spotová cena zlata na 1 838 USD za unci. Zlato testuje kritickou cenu, a tak nastává býčí zkouška. Udržení zóny podpory na týdenní bázi je zásadní (krátkodobý propad pod tuto hladinu a vrácení ceny zpět je přijatelné; hned v pondělí zlato oslabilo o 2 %).

Ke stříbru jsem před týdnem z technického hlediska uvedl: "Pokud by si stříbro nyní vybralo krátkou pauzu, cena by mohla korigovat k hodnotám 24,50 až 23,90 USD za unci. Trh je teprve v 7. týdnu primárního cyklu, zpětné pokračování růstu ceny je tedy vysoce pravděpodobné a případné korekce ceny budou vykoupeny." Cena stříbra korigovala v noci na pondělí ke 24,52 USD, během dne se držela kolem této hladina a celkově klesla o necelá 2 %.

Současný výprodej na trhu se zlatem není nijak překvapivý. Na burze COMEX totiž došlo v uplynulých dvou týdnech k podstatnému navýšení net SHORT pozic komerčních obchodníků. Tento pokles tak hraje zejména jim do karet. Podobným způsobem se současně navýšily naopak net LONG pozice kategorie Managed Money (MM). Jak jsem uváděl v předchozích zprávách, MM nechávali trh se zlatem několik měsíců bez většího zájmu, ale nyní (k 16. listopadu) drží nejvyšší net LONG pozice od jara 2020. Je pravděpodobné, že při momentálním poklesu došlo k likvidaci části těchto pozic, ale pokud většinu pozic udrží a začnou opět nakupovat, cena zlata může pokračovat v růstu.

Zlato pozice Managed Money

Ale zpět ke komerčním obchodníkům. Nejvíce agresivní v prodejích byla kategorie Raptors (zhruba 40 menších obchodních bank), která v uplynulých sedmi týdnech prodala zhruba 70 000 kontraktů (7 milionů uncí), přičemž nejvíce z tohoto množství bylo v předminulém týdnu, kdy kurz zlata prolamoval rezistenci na 1 835 USD.

Také "velká čtyřka" drží nejvyšší SHORT pozice od letošního února, ale nutno dodat, že komerční obchodníci z této kategorie nebyli tak agresivní v prodejích při růstu ceny zlata jako v minulosti. Nicméně celkový počet 287 539 net SHORT kontraktů ze strany commercials se pomalu blíží k medvědí struktuře.

V minulosti cena zlata dokázala dále růst i při takovém množství kontraktů, ale prodejní aktivita Raptors je poměrně vysoká. Osobně bych očekával, že při takové struktuře trhu bude cena zlata již nad 1 900 USD za unci, ale v posledních zprávách jsem také uváděl, že agresivita prodejů ze strany commercials bude rozhodující pro potenciál rally na trhu se zlatem.

Zlato - podrobná tabulka COT

Na trhu se stříbrem je situace podobná. I na něm jsou nejvíce agresivní v prodejích Raptors, tato kategorie je dokonce mírně net SHORT, a to poprvé od dubna 2017. Od uvedené doby do současnosti byli Raptors na trhu se stříbrem výhradně net LONG a shortování přebírala zejména "velká čtyřka" a "velká osmička". Nyní jsou naopak největší obchodní subjekty na SHORT straně zdrženlivé v prodejích, což je minimálně pozitivní znamení pro trh se stříbrem.

Stříbro - podrobná tabulka COT

Stříbro pozice Managed Money

Cena zlata v českých korunách otestovala minulý týden rezistenci okolo 42 000 Kč za unci a také korigovala. Tento týden ukáže, zda bude současný výprodej na trhu s kovy kulminovat a trhy se pak vrátí k růstu, nebo zda to bylo pro letošní rok od zlata a stříbra vše a medvědům se podaří opět ovládnout trh.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Komodity (zlato, stříbro, měď, ropa) - ilustrační foto
Obrázek: pixabay
18. 11. 2021 6:25
Chystají se komodity svou výkonností na dlouhá léta strčit do kapsy americký akciový trh?

Od roku 1999 do roku 2009 americké akcie svým výkonem zaostaly za komoditami, dva hluboké medvědí trendy zkrátka udělaly...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat