Zlato a stříbro (nejen) optikou technické analýzy: Solidní otočka trhu po zasedání FOMC

Po třech týdnech poklesů zakončily drahé kovy uplynulý týden v plusu, cena zlata se zvedla o 0,9 % a stříbro zdražilo o 0,7 %. Toto pouze mírné týdenní zhodnocení ovšem zastiňuje poměrně solidní otočku na trhu, která se odehrála ve středu po skončení zasedání americké centrální banky.

V předchozích dvou týdnech jsem uváděl, že trh se zlatem klesá k primárnímu dnu, ale že ještě nebyly splněny technické ani cyklické podmínky takového minima. Konkrétně se jednalo o divergenci na oscilátoru, vnitřně tržní býčí divergenci mezi zlatem a stříbrem a pravděpodobně také finální proražení ceny 1 760 USD za unci s tím, že by bylo ideální, pokud by cena zlata nepropadla v nadcházejících dvou týdnech pod 1 740 až 1 735 USD. Současně jsem se přikláněl k tomu, že trh se zlatem bude vyčkávat s nastoupením svého směru do středy 15. prosince, kdy se konalo poslední letošní zasedání FOMC.

V uplynulém týdnu nastaly všechny výše uvedené podmínky, a je tedy vysoce pravděpodobné, že cena zlata utvořila primární dno a trh je v novém primárním cyklu, pokud tedy nenastane do konce roku na finančních trzích bizarní situace, která by s sebou stáhla dolů i cenu zlata, například prudký výprodej na akciových trzích. Některé analýzy (a ostatně i vývoj v posledních dnech) totiž naznačují, že extrémní akciový býčí trend si může vybrat (minimálně) oddechový čas.

Pokud si to shrneme, zlato dosáhlo ve středu 15. prosince nejnižší ceny v rámci nedávného výprodeje, a to konkrétně 1 752 USD za unci. Tento pokles trval čtyři týdny od vrcholu 1 877 USD z 16. listopadu (v býčím primárním cyklu trvá pokles od vrcholu ke dnu v průměru 2-5 týdnů). Tohoto minima bylo dosaženo konkrétně v 18. týdnu (měřeno od posledního primárního dna z 9. srpna), tedy přesně uprostřed průměrné délky primárního cyklu, která standardně dosahuje 15-21 týdnů. Nastala také býčí divergence se stříbrem i divergence na oscilátoru SSTO.

Zlato graf denní v USD

Vývoj ceny zlata bude v současném primárním cyklu zásadní. Aby trh udržel býčí směr, musí kurz prorazit poslední primární vrchol na zmiňovaných 1 877 USD. Pokud by naopak klesl pod 1 750 USD, je opět na stole medvědí scénář. Nejbližší podpory jsou nyní v pásmu 1 790 až 1 795 USD za unci a dále v pásmu 1 775 až 1 765 USD.

Zlato graf hodinový v USD_futures

Dále je potřeba zdůraznit, že na trhu vznikl takzvaný opening gap (kurzová mezera při otevření trhu). Jedná se o to, že ve středu před vyhlášením stanoviska Fedu uzavíral trh na burze COMEX na 1 764 USD za unci, ale ve čtvrtek otevíral na 1 788 USD. Rozdíl vznikl v nočním obchodování. V některých případech se stává, že než trh pokračuje směrem, kterým vyrazil (v tomto případě nahoru), potřebuje nejprve vyplnit zmíněný gap. Mělo by se jednat o rychlé otestování ceny, trh by kolem ní neměl zůstat delší dobu stagnovat.

Cena stříbra otestovala "výběžek" z konce září. Kontinuální future kontrakt na burze COMEX totiž zaznamenal nejnižší cenu tohoto propadu na 21,41 USD a přesně té bylo dosaženo i 29. září. Býčí scénář na trhu se stříbrem je tedy nadále platný, přičemž dvojité dno je zpravidla příslibem solidního růstu.

Stříbro graf denní v USD

Také na burze COMEX se pozice posunuly býčím směrem. V poslední zprávě jsem uváděl, že hedgeové fondy z kategorie Managed Money "ucítily" na trhu se stříbrem možnost proražení 1,5leté podpory a opět naskákaly na SHORT stranu. Tento trend pokračoval i podle posledního COT reportu. Obchodníci z kategorie MM na trhu se stříbrem navýšili SHORT pozice o dalších 8 527 kontraktů (42,5 milionu uncí) a nyní dosahují jejich čisté pozice jen 9 000 kontraktů, což je jedno z nejnižších množství za poslední dva roky.

Pozice MM na stříbře

Na trhu se zlatem se rozhodli obchodníci z kategorie Managed Money také prodávat, když zvýšili SHORT pozice o vysokých 13 749 kontraktů a jejich čisté pozice klesly na 63 000 kontaktů. Nejedná se sice o nejnižší množství v letošním roce, ale pozice se od vrcholu z 16. listopadu zásadně snížily, což je zajisté pozitivní.

Pozice MM na zlatě

Přestože rok 2021 nepřinesl "zázračný" růst cen kovů při vysoké míře inflace a zlato i stříbro zůstávají zastíněny agresivním růstem kryptoměn a akciových trhů, závěr roku zatím nevypadá vůbec špatně. Oba kovy právě otestovaly silné podpory, a pokud je udrží, mohly by vstoupit do nového roku růstem. Klíčová ovšem bude další rally a agresivita prodejců. Ti se totiž při posledním růstu opět silně projevili, a zastavili tak růst cen v okamžiku, kdy mohly kovy prolomit důležité technické úrovně.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat