Zlato (a stříbro) podle technické analýzy: Komerční obchodníci stále přikládají na SHORT stranu trhu

Uplynulý týden přinesl ve výsledku jen nepatrné změny cen zlata a stříbra. Zlato zakončilo o jeden dolar na unci dražší, stříbro naopak odevzdalo necelé procento.

Z technického hlediska se toho příliš nezměnilo. Zlato uzavřelo týdenní obchodování pod silnou rezistencí 1 850 až 1 860 USD za unci, i když během týdne se cena dostala až k 1 875 USD, kde se momentálně nachází 50denní průměr. Růst nad tuto úroveň by naznačil určitou převahu býků, i když k úplnému převrácení dočasného sestupného trendu je potřeba uzavření nad 1 965 USD v rámci týdne. Pokud zlato začne zlevňovat pod minimum z posledního týdne (1 822 USD) a zavře pod ním, míří trh zřejmě zpět k 1 765 USD (cena z 30. listopadu). Další silný support je v pásmu 1 735 až 1 670 USD.

Na denním grafu "vyletěl" při posledním růstu Slow Stochastic (SSTO) až k hranici 80 % a začíná se stáčet níže. Naopak na týdenním grafu klesl SSTO poprvé od prosince 2019 do přeprodané oblasti (pod 20 %) a začíná se stáčet výše. Tato situace naznačuje, že významné cenové dno je na dosah. Ideální technický model by byl, pokud by cena ještě klesla pod minimum z 30. listopadu, přičemž SSTO na týdenním grafu by již nešel níže, čímž by vznikla divergence na tomto oscilátoru.

Stříbro narazilo v uplynulém týdnu na sestupnou rezistenční linii (aktuálně čtvrtý náraz). Pro stříbro je kritickou podporou minimum z 24. září (21,67 USD) a z 30. listopadu (21,90 USD). Propad pod tuto zónu může vyvolat rychlý pokles k 20 USD.

Na burze COMEX nadále zvyšují komerční obchodníci (commercials) své net SHORT pozice. K 8. prosinci dosahovaly 300 700 kontraktů, což byl nejvyšší stav od poloviny července. Pokud se vrátíme do nedávné minulosti, tak v posledních 9 letech komerční obchodníci jasně a úspěšně dominovali SHORT straně trhu se zlatem. Každou růstovou rally dokázali zvyšováním SHORT pozic zastavit a při zpětném poklesu ceny tyto pozice se ziskem opustit. Hlavní protistranou komerčním obchodníkům byli obchodníci z kategorie managed money, kteří zpravidla ztráceli.

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #5 aneb o penězích, moci a životě (finančních alternativ)
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". V pátém díle se zaměřuji na peníze a banky, tedy mocenské páčidlo, o jehož kontrolování se vede lítí boj.

Situace se změnila v květnu až červenci 2019, kdy cena zlata prorazila po několika letech důležitou technickou úroveň (1 375 USD) a v následujících měsících dále rostla, přičemž komerční obchodníci nebyli schopni opustit trh se ziskem, ale naopak byli nuceni SHORT pozice navyšovat až do začátku letošního března, kdy tyto dosáhly historického maxima téměř 400 000 kontraktů. Následně přišla dosud nevídaná věc, kdy commercials při rostoucí ceně začali snižovat SHORT pozice a uzavírat je se ztrátou, případně dodali oproti SHORT pozicím fyzický kov, čímž také snížili SHORT sázky.

Mezitím managed money (MM) celkově opustili trh se zlatem a jejich pozice převzali obchodníci z kategorie other reportables, kteří nyní drží historické množství net LONG pozic (170 000 kontraktů). Pokud sečteme jejich net LONG pozice i pozice MM, dostaneme se na zhruba 270 000 net LONG kontraktů (celkové pozice non-commercials), které drží asi 200 subjektů. Naproti tomu téměř stejné množství kontraktů (268 000) drží pouze 8 největších obchodníků z kategorie commercials na SHORT straně. Přestože COMEX již tolik nedominuje cenotvorbě kovů, jelikož na té se velkým dílem podílejí i pohyby zlata a stříbra v ETF, stále se jedná o hlavní světovou burzu s kovy. Pro budoucí cenový vývoj je tedy také důležité, jak se vyvinou pozice mezi uváděnými subjekty.

Již při nedávném propadu ceny zlata k 1 765 USD jsme viděli, že kategorie malých spekulantů (non-reportables) zlikvidovala podle předposledního COT reportu 10 000 LONG kontraktů (1 milion uncí, což není úplně zanedbatelné množství). Bylo evidentní, že neustáli prudký cenový propad.

Nyní jsou v ohrožení LONG pozice other reprotables, pokud by došlo na další výprodej. V minulých měsících ale bylo zřejmé, že tito obchodníci, kterým byl přiřazen pracovní název "Who Are Those Guys", při poklesech ceny přikupují a neopouštějí trh. Lze je tedy považovat za skutečné "stronghands" (silné ruce)? Pokud ano, a nezmění-li své dosavadní chování, eventuální cenový pokles bude směle vykoupen a nákupy těchto obchodníků mohou vytvořit zlatu na zajímavých cenách silnou podporu.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat