Zlato a stříbro pohledem (nejen) technické analýzy: Sklapla past na medvědy?

Přestože cena stříbra klesla na nejnižší hodnotu za více než rok a zlato oslabilo na sedmitýdenní minimum, podařilo se nakonec oběma kovům uzavřít minulý týden v plusu. V dolarovém vyjádření přidaly shodně 0,65 %.

Zkraje minulého týdne působilo na zlato souběžně několik negativních aspektů. Šlo zejména o měnový trh, kde se euro propadlo na roční minimum vůči americkému dolaru, japonský jen oslabil vůči dolaru na nejnižší hodnotu od února 2020 a výnosy 10letých amerických dluhopisů opět rostly, a to nejvýše od letošního března. V neposlední řadě to pak byly další prodeje futures ze strany obchodníků z kategorie Managed Money na derivátové burze COMEX v New Yorku.

Technicky se cena zlata snížila až na Fibonacciho retracement 76,4 % (měřeno od posledního minima 1 687 USD z 9. srpna po maximum 1 835 USD z 3. Září). Kurz se tak nadále pohybuje od začátku září v sestupném kanálu a nyní se pokouší prorazit jeho horní hranu, přičemž cena zůstává těsně pod 15denním klouzavým průměrem.

Pokud bych měl vyzdvihnout nějaké pozitivum, je to skutečnost, že cena zlata nakonec minulý týden uzavřela na týdenním maximu. Pozitivní je i to, že se pod cenou 1 740 USD za unci objevili silní kupci. Dalším příznivým faktorem bylo podstatné vylepšení tržní struktury býčím směrem (více níže).

Zlato graf denní v USD

Stříbro ve středu 29. září neudrželo roční hladinu podpory, cena klesla pod 22 USD za unci. Následující den se však vrátila prudce výše. Mohlo jít o past na medvědy? Na tuto otázku by mohl odpovědět COT report, ale jelikož uzávěrka dat k poslednímu reportu z 28. září byla právě v úterý večer, budeme si muset na potřebné informace počkat do konce stávajícího týdne, kdy bude zveřejněn nový COT report.

Stříbro graf denní v USD

Jelikož cena samotná má největší psychologický dopad na náladu investorů, je přirozené, že investoři do zlata a zejména do stříbra mohou mít v posledních měsících minimálně smíšené pocity. Zajisté je těžké držet silně optimistický postoj, když ceny kovů klesají, zatímco jiná finanční aktiva lámou rekordy.

Zvýšený kolektivní optimismus je často spojován s důležitými cenovými vrcholy, zatímco extrémní pesimismus se pojí s vytvářením důležitých cenových minim. A fyzický trh se stříbrem vysílá signály, že velcí hráči zřejmě vstupují na trh. Minulý týden jsem uváděl, že cena stříbra sice průběžně klesá, ale zásoby fyzického kovu v globálních fondech se stříbrem rostou. A poslední týden přinesl další solidní nárůst objemu fyzického stříbra v ETF, celkem se naskladnilo 12 milionů uncí, což byl nejvyšší týdenní depozit stříbra od letošního února. Z tohoto množství nateklo 8 milionů uncí do ETF z dílny Deutsche Bank a 4 miliony uncí do populárního SLV, největšího světového fondu se stříbrem.

Stav zásob ETF se stříbrem

S tím, jak cena zlata klesla na několikatýdenní minimum, došlo na burze COMEX opět k vylepšení COT struktury býčím směrem. Jen třikrát v letošním roce klesly čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků pod 200 000 kontraktů, tedy 20 milionů uncí (na začátku roku při ceně 1 960 USD za unci dosahovaly více než 300 000 kontraktů). V minulém týdnu klesly tyto pozice nejníže v letošním roce, a to na 190 151 kontraktů (19 milionů uncí). Struktura COT na trhu se zlatem je tak nejvíce býčí od začátku léta 2019, kdy se kov obchodoval za zhruba 1 350 USD za unci.

COT report na zlatě_podrobná tabulka

Zejména kategorie menších komerčních obchodníků (Raptors) je zpět na LONG straně, když drží 28 772 kontraktů. Raptors byli dlouho SHORT (právě od počátku léta 2019), na LONG stranu se vrátili teprve na krátkou dobu letos v březnu a poté v červnu a srpnu, kdy zlato tvořilo letošní cenová minima. Jakmile se cena zlata zvedla výše, své LONG pozice hned uzavírali.

Uvidíme, jak rychle a agresivně budou tentokrát Raptors uzavírat své LONG pozice, pokud se cena zlata opět vydá nahoru. Dalším důležitým faktorem bude, zda "velká čtyřka" a "velká osmička", které nyní drží jedny z nejnižších koncentrovaných SHORT pozic za poslední dva roky, budou agresivně opět shortovat případnou rally na trhu se zlatem. To by mohlo určit, jak velkou má kov šanci, že se jeho cena vrátí k historickým maximům nad 2 000 USD za unci.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Zlato
Obrázek: Flickr
2. 10. 2021 7:02
Při pohledu na tento graf jdou na zlaté býky mdloby

Zlato letos nemá na růžích ustláno. Od začátku roku cena žlutého kovu klesla z 1 900 dolarů za trojskou unci na...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat