Zlato a stříbro: Pokles cen se zastavil, čeká se na "verdikt" ohledně probíhajícího cyklu

Po měsíčním pádu cen, během kterého stříbro zlevnilo na nejnižší úroveň od července 2020 a cena zlata spadla na tříměsíční minimum, se trh s kovy stabilizoval. Minulý týden zlato v dolarovém vyjádření přidalo 1,9 % a stříbro si polepšilo o 3,1 %.

Cena stříbra od 18. dubna zažila doslova volný pád. Z 18 obchodních dnů uzavíralo stříbro 16krát níže. Tímto propadem se však výrazně býčím směrem posunula struktura pozic COT na burze COMEX. Toto schéma se odehrává na trhu COMEX v podstatě již mnoho let – vysoké ceny přinášejí medvědí strukturu, nízké ceny naopak býčí. Trh se stříbrem má tak aktuálně nejvíce býčí strukturu za poslední 3 roky. Komerční obchodníci (commercials) totiž v posledním reportovaném týdnu opět snižovali své prodejní pozice a aktuálně jsou net SHORT jen 24 841 kontraktů. To znamená, že drží dokonce nižší počet prodejních kontraktů než při "legendárním" pádu ceny pod 12 USD za unci v březnu 2020.

Stříbro graf týdenní v USD

pozice commercials na stříbře

Současně jsem čekal, jak dopadne COT report pro trh se zlatem, jelikož v reportovaném týdnu od 11. do 17. května byl zahrnutý pokles ceny zlata pod 200denní průměr a pod trendovou linii ze srpna 2021. Klasický scénář vývoje obchodních pozic se opět potvrdil, neboť propad kurzu zlata pod 200denní průměr motivoval technické obchodníky z kategorie Managed Money k dalším prodejům. MM prodali dalších 18 632 kontraktů a komerční obchodníci naproti tomu nakoupili přes 20 000 kontraktů. Commercials jsou tak net SHORT jen necelých 207 000 kontraktů (nejméně od 1. února).

pozice commercials na zlatě

U toho bych se chtěl zastavit a zpětně ukázat, jak burza COMEX ovlivňuje kurzy drahých kovů, a to zejména při propadech cen. Na konci února se cena zlata držela na 1 780 USD za unci a následně vzrostla během necelých 5 týdnů na 2 070 USD. V úhrnu se jednalo o 270 dolarů na unci. Během této doby nakoupili Managed Money přibližně 100 000 kontraktů zlata (10 milionů uncí) a komerční obchodníci (commercials) prodali stejné množství pozic. Podobně vysoké množství bylo během února a března nakoupeno i v globálních zlatých ETF (asi 11 milionů uncí). V průběhu následujících 2 měsíců klesla cena zlata o stejných 270 USD na unci a Managed Money prodali a commercials nakoupili téměř identické množství kontraktů (přibližně 10 milionů uncí zlata). Z ETF se však vyskladnily "jen" necelé 3 miliony uncí. Vysoké prodeje na trhu COMEX tak značnou měrou přispěly k pádu cen.

Globální ETF se zlatem

Technicky se cena zlata vrátila nad 200denní průměr a také nad uváděnou trendovou linii. To je pozitivní a naznačuje to možný růst k úrovni 50denního průměru, tedy do pásma 1 900 až 1 920 USD za unci. Zda má zlato šanci dále posilovat, závisí také na tom, v jaké fázi primárního cyklu se trh nachází. Stále totiž není jasné, zda byl nedávný výprodej poklesem k primárnímu dnu a 16. května začal nový primární cyklus. V tom případě by zlato mohlo dokonce opět atakovat psychologicky zajímavou cenu 2 000 USD za unci. Pokud by ale kurz zamířil (řekněme do 7-10 dnů) zpět pod minimum 1 786 USD z 16. května, indikovalo by to, že primární cyklus je již medvědí a začal 29. března, a tak by současný růst byl jen korekcí v rámci primárním sestupném cyklu.

Zlato graf denní v USD

Velice býčí struktura COT na trhu se stříbrem a také razantní výprodej z posledních 4 týdnů mě vedou k myšlence, že na trhu s kovy mohlo nastat významnější cenové dno. Zároveň polevily faktory, které značně tlačily na cenu zlata v dubnu a do poloviny května. Jednalo se o extrémní posílení amerického dolaru, kdy jeho index vystoupal na nejvyšší hodnotu od prosince 2002. Dalším protivětrem pro zlato byl propad cen 10letých amerických dluhopisů a růst jejich výnosů na nejvyšší úroveň za poslední více než tři roky. Také pád amerických akciových indexů mohl přispět k tomu, že Managed Money na trhu se zlatem a stříbrem z důvodu navýšení likvidity uzavírali dlouhé pozice až na úroveň jejich několikaletých minim.

Býčí scénář je tak opět ve hře a vývoj cen určí, zda lze od zlata a stříbra očekávat něco většího, nebo zda se bude jednat pouze o technickou krátkodobou rally.

Podle analytické společnosti AG Thorson, která sleduje mimo jiné i cykly na trhu s kovy, je zlato nyní ve fázi tvorby důležitého cyklického dna. Ukazatel je na hodnotě 36, tedy téměř na maximu fáze "cycle bottoming". Podle AG Thorson bude tento propad zpětně vnímán jako skvělá nákupní příležitost.

Indikátor AG Thorson

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat