20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Po několika růstových týdnech si daly ceny drahých kovů pauzu. Dolarová cena zlata klesla o 0,3 % a stříbro zlevnilo o procento. Také cena zlata v korunách se snížila a propadla se téměř na letošní silnou podporu 40 000 Kč za unci. Dlouho se však kurz na této ceně "neohřál", v podstatě se jednalo jen o intradenní pokles.
Ceny zlata v korunách i eurech tvoří podobnou technickou formaci – sestupný trojúhelník. Ten je tvořen nižšími cenovými vrcholy a vodorovnou linií podpory. Cena může z této formace samozřejmě vyrazit oběma směry. Buď může protnout podporu a dále klesat (v korunách jde o zmíněnou hladinu 40 000 Kč, v eurech jde zhruba o 1 645 eur), nebo prorazit naopak sestupnou linii, a naznačit tak další býčí aktivitu. Je tedy evidentní, že se na trhu se zlatem "něco chystá". Ceny se ještě mohou nějakou dobu držet v trojúhelníkových formacích, nejpozději v prvním kvartálu 2023 by ale kurzy měly jednu z linií prorazit.
Cena zlata v dolarech se vyvíjí v jiné technické formaci. Po odrazu z trojitého dna se uchýlila do pohybu v mírně vzestupném kanálu. Tento býčí směr si udržuje i po prosincovém zasedání FOMC. Před týdnem jsem psal, že bych se nedivil, pokud by po zasedání FOMC přišla korekce ceny zlata. Tento propad se odehrál, ale zatím byl velice mírný. Spotový kurz v podstatě korigoval pouze k 1 773 USD za unci.
Pokud má přijít významnější korekce (do pásma 1 760 až 1 720 USD) v první třetině cyklu, musí nastat ještě tento týden. Býci totiž získávají na trhu převahu, byť ještě nemají úplně vyhráno. Cena totiž nedokázala zavřít na týdenní bázi nad rezistencí 1 808 USD za unci. Tu sice kurz minulý týden prorazil, nakonec ale trh uzavřel pod ní.
Cena zlata zakončila 8měsíční pokles a vytočila se vzhůru podobným způsobem, jakým zatím vyvrcholil růst a následně probíhal obrat na trhu s americkým dolarem. Dolarový index kulminoval na konci září na 115 bodech, což bylo 20leté maximum. Již v červenci jsem uvedl: "Pokud by se analogie 'prezidentského cyklu' opakovala, mohl by dolarový index růst minimálně po dobu, kdy bude v úřadu demokratický prezident. Na začátku roku 2021 (kdy přebíral Joe Biden klíče od Bílého domu) utvořil dolarový index dno na hodnotě 89,2 bodu, které bylo testováno ještě v červnu téhož roku, a poté nastoupil dolar strmý 20% růst, takže nyní dosahuje jeho index 107,6 bodu. Do úrovně 109,7 bodu je silná rezistence, ale pokud by byla tato zóna proobchodována, je další nevyplněná oblast (ze začátku roku 2002) až kolem 116,7 až 120 bodů."
Z červencového textu je patrné, že dolarový index dosáhl téměř na poslední významnou rezistenci. Pokud se americká měna nezačne zkraje roku 2023 stáčet opět k silnějším úrovním, její růstový potenciál byl již zřejmě vyčerpán. Ale ve hře je stále i nové testování rezistence. Vidíme navíc, že i dolarový index je nyní na velice silné podpoře okolo 104 bodů (dva předešlé vrcholy z let 2016 a 2020).
Výhled pro drahé kovy i dolar pro rok 2023 bych shrnul následovně: Pokud již vyvrcholily dlouhodobé cykly (u zlata 8letý a u dolaru prezidentský), cena zlata má namířeno výše a dolar má na nějakou dobu to nejlepší za sebou. Pokud jsou původní cykly nadále platné, čekejme opětovný test vrcholu dolarového indexu a na trhu se zlatem propad na 8leté dno.