Manipuluje někdo s cenami zlata?

V posledním měsíci se na komoditním trhu děly zajímavé věci. Hned několikrát na burzu COMEX dorazily prodejní či nákupní příkazy na obrovské objemy zlata, které jeho cenu dokázaly během několika vteřin posunout až o 25 dolarů za unci. Podle investorů a analytiků existuje několik možných vysvětlení, co za "nevyzpytatelností" ceny zlata stojí.

Největší prodejní příkaz na COMEX dorazil v pátek 11. října v 14.42 SELČ. Neznámý prodejce zadal jeden pokyn na prodej 5 tisíc futures kontraktů za cenu trhu neboli pokyn na prodej zlata v objemu 640 milionů USD. Cena žlutého kovu se okamžitě propadla o 25 dolarů na 1 260 USD za trojskou unci. Po vypořádání prodeje prvních 2 700 kontraktů navíc došlo na 10 vteřin k pozastavení obchodování způsobenému právě neobvykle vysokým objemem obchodu. "Manipulace na komoditním trhu," hlásaly takřka okamžitě palcové titulky finančních webů.

Legendy o skupině mocných, kteří s cenou zlata na burze manipulují, se mezi investory šíří od nepaměti. Nyní ale i ti nejzatvrzelejší odpůrci konspiračních teorií musejí přiznat, že se na komoditním trhu skutečně děje něco zvláštního. Jak si lze jinak vysvětlit, že se pouze pár dní po prodejním příkazu na žlutý kov za více než půl miliardy dolarů zobchodovalo na COMEX během deseti minut zlato v nezvykle vysokém objemu přesahujícím 2,3 miliardy USD?

Běžný příkaz, manipulace, omyl, nebo důsledek HFT?

Část analytiků zastává poměrně překvapivě názor, že tyto příkazy nejsou ničím výjimečné. Podle jejich názoru stojí za vysokou volatilitou ceny zlata v posledním měsíci americká vláda, respektive dramatický vývoj kolem amerického defaultu ze začátku října a následné hrozby dosažení dluhového stropu. S touto teorií lze do jisté míry souhlasit. Minimálně jednu sérii velkých objednávek mohou mít skutečně na svědomí američtí politici, kteří dokázali pouze pár chvil před rozhýbáním do té doby klidných vod komoditního trhu nalézt shodu jak v otázce státního rozpočtu na nový fiskální rok, tak v otázce navýšení dluhového stropu.

"Velké fondy zlato vnímaly jako pojistku proti případnému dosažení dluhového stropu," vysvětluje George Gero z RBC Capital Markets. "V okamžiku, kdy se k těmto fondům dostala informace, že byla hrozba dosažení dluhového stropu odvrácena, jejich manažeři zahájili masivní výprodeje, aby mohli znovu nakupovat akcie."

Odlišný názor zastává šéf společnosti iiTrader Rich Ilczyszyn. "Nikdo, kdo ví, jak je tento trh obrovský, by nezadal prodejní příkaz na 5 tisíc futures kontraktů za cenu trhu," říká. "Nikdo, ale opravdu nikdo totiž při této velikosti trhu nemůže předem odhadovat, co se v takové situaci s cenou komodity stane," upřesňuje. "Pokud by se naše společnost potřebovala zbavit podobného množství zlata, činili bychom to postupně. Jednoduše bychom namísto jednoho velkého zadali několik menších a časově vzdálených prodejních příkazů." Podle Ilczyszyna se tak zcela jednoznačně jedná o chybu některého z obchodníků. "Každý chce přece prodat za nejlepší možnou cenu. Proč by si tedy někdo vlastními příkazy srážel prodejní cenu," zamýšlí se.

S tvrzením, že by skutečný obchodník nikdy nepřikročil k prodeji takto velkého objemu zlata v jediném okamžiku, souhlasí i generální ředitel společnosti Euro Pacific Capital Peter Schiff. "Legitimní prodejce by se zlata zbavoval postupně, aby měl jistotu, že se svým neuváženým chováním zbytečně nepřipraví o část zisku," říká. Zároveň ale nesouhlasí s tím, že by se v tomto případě jednalo pouze o chybu některého z obchodníků. "Je evidentní, že se s cenou zlata někdo snaží manipulovat. Udělat takto obrovskou chybu jednoduše není možné," dodává.

Podle Jeffa Kilburga z KKM Financial ale existuje ještě minimálně jedno vysvětlení. "Podle mého názoru jsou všechny tyto příkazy dílem algoritmů vysokofrekvenčního obchodování. To, že na trh příkaz na prodej 5 tisíc futures kontraktů dorazil v okamžiku, kdy se zlato obchodovalo za 1 285 USD za trojskou unci, není náhoda." Podle Kilburga HFT algoritmy dobře "věděly", že tím, že cenu zlata srazí pod 1 280 USD za trojskou unci, spustí lavinu prodejních příkazů i ze strany reálných investorů a fondů, v důsledku čehož cena žlutého kovu spadne ještě více.

Zdroj: CNBC, gainspainscapital.com

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Manipulace trhu
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat