Mateusz Zawada (WOOD & Company): Výnosy z dluhopisů půjdou v regionu CEE dolů. I proto je čas nakupovat akcie

Polské akcie mají před sebou další slušný rok. Čína se vyhnula tvrdému přistání, z čehož budou profitovat zejména těžaři a producenti materiálů. Stát potřebuje hotovost, vláda proto asi vyždíme z firem, v nichž drží podíl, vyšší dividendy. A penzijní fondy, které patří mezi největší hráče na polském trhu, se dočkají více peněz od svých klientů. Nejen polští investoři tedy mají důvod k optimismu, říká akciový stratég z londýnské pobočky WOOD & Company Mateusz Zawada. Jeho favoritem je společnost KGHM.

Polsko se během krize opakovaně řadí mezi šampiony regionu, ne-li celé Evropy. Teď jeho ekonomika zpomalila, recesi se ale zřejmě opět ubrání. Co to znamená pro akcie?

Mateusz Zawada (MZ): Je potřeba oddělit výkonnost akcií od výkonnosti ekonomiky jako takové. Ekonomika je nyní slabá, což potvrdily nedávné maloobchodní tržby a průmyslová produkce, ty byly katastrofální. I proto čekáme, že letošní první čtvrtletí bude špatné, pak by měl ale růst pomalu začít nabírat na obrátkách.

Investoři se zájmem o akcie by se ale měli spíše soustředit na globální indikátory. Ty naznačují, že by mělo být Polsko ve druhém pololetí na cestě ode dna. Proto věříme tomu, že polské akcie budou posilovat, a to i v prvním pololetí. Kvůli ekonomice a kvůli tomu, co se děje s penzijními fondy.

Polské penzijní fondy patří k motorům akciového trhu. Co je má přimět k vyšším otáčkám?

MZ: V dubnu 2011 došlo k poměrně zásadní změně – polské penzijní fondy od lidí začaly dostávat mnohem méně peněz (namísto 7,3 % jen 2,3 % platu). To byl hodně dramatický zásah. Letos by se fondy měly dočkat navýšení odváděné částky, konkrétně má jít o 2,8 % platu. To se může zdát jako nepatrná změna, ale v praxi to v porovnání s loňskem znamená 20% nárůst, což by se na polském trhu mohlo pozitivně projevit. Domácí penzijní fondy totiž opravdu patří mezi nejvýznamější hráče.

Do jaké míry tyto změny reflektují drobní investoři? Roste jejich zájem o akcie?

MZ: Zdá se, že začínají být více bullish. Podílové fondy zaměřující se na akcie se v prosinci poprvé po půl roce dočkaly přílivu peněz, což může znamenat, že už je drobný investor zdeptán nízkými výnosy z dluhopisů. Ty jsou v Polsku pod tlakem déle než rok a u 10letých dluhopisů jsou pod 4 %.

Polský investor se tak možná začne zajímat o akcie, které by mohly – a měly – nabídnout vyšší zisk. Už když si srovnáte dividendy v rámci indexu WIG 20 s výnosy z 10letých dluhopisů, vidíte, že by vám první skupina na základě výsledků z roku 2012 měla garantovat zisk zhruba 4,7 %, tedy o bezmála procentní bod více než dluhopisy. Akcie mají navíc potenciál dalšího růstu.

Jak velký tento růstový potenciál podle vás na začátku roku 2013 je?

MZ: EPS (zisk na akcii) by měl i letos v Polsku růst. Nepůjde o nijak závratné číslo, trh počítá s posílením o 5,5 %, což je méně než v předchozích letech, ale i tak by mělo jít o slušný základ pro posilování trhu, respektive pro posílení polských akcií.

Co konkrétně tedy radíte kupovat nebo sledovat?

MZ: Čína se vyhnula tvrdému přistání, což by mělo povzbudit suroviny. Proto se nám líbí například KGHM. K tomu bych dodal, že polské výnosy zřejmě ještě klesnou, výnosy z desetiletých dluhopisů se mohou dostat na 3,5 %, možná na 3 %, a to díky masivnímu přílivu peněz do dluhopisových fondů rozvíjejících se trhů. Od konce roku 2011 šlo skutečně o velké peníze.

Právě proto výnosy v našem regionu klesly, z čehož profitovalo i Maďarsko. To podle nás bude pokračovat a titulem, který by právě na tom měl nejvíce vydělat, je PZU. Tato akcie je totiž významně korelována s CDS a výnosy.

Zmínil jste dividendy. Řadíte dividendové společnosti na polském trhu mezi žhavé zboží?

MZ: Určitě doporučujeme zaměřit se i na firmy, které mohou překvapit svou dividendou. Stát potřebuje peníze, a proto radíme v následujících dvou čtvrtletích sledovat firmy jako PKO Bank Polski, Jastrzębska Spółka Węglowa, PKN Orlen a PZU. Je totiž možné, že je stát vyzve, aby platily vyšší dividendy.

A něco dalšího, co vás v poslední době na polském trhu zaujalo? Nějaká krátkodobá sázka?

MZ: V posledních několika týdnech se nám zdá, že byl Kernel Holding ztrestán snad až příliš za to, že zveřejnil výhled, který byl o něco horší, než si trh přál. Jeho čísla z poslední doby přitom byla poměrně pozitivní, proto se podle nás akcie Kernelu propadly až moc.

A co zajímavá sázka třeba s celoročním horizontem, něco, co by mohlo překvapit?

MZ: Jedna z firem, které v posledních letech vykazovaly skvělé výsledky, ale mají přesto prostor k dalšímu růstu, je zmíněná KGHM. Měla by profitovat z oživení, zejména v Číně.

Možná se s tímto titulem nebude dít nic moc zajímavého během příštího zhruba měsíce a půl, kdy se bude čekat na to, až se nový lídr čínské komunistické strany stane prezidentem. Pak se uvidí, jak hodlá stimulovat ekonomiku, co chce změnit. Čeká se totiž, že k nějakým změnám dojde, což souvisí i s tím, že čínský spotřebitel bohatne, každý chce televizi a ledničku a podobně. To by mělo povzbudit poptávku po surovinách. Polská vláda navíc bude chtít po KGHM vyšší dividendu, což je pro investory také zajímavé.

Boguslawa Skowronski (Nomad Fund): Středoevropské banky mohou příjemně překvapit a má smysl sledovat IPO ve střední Evropě
Brzdou středoevropského regionu jsou politici, naopak jeho výhodou hlad mladých po úspěchu, říká partnerka v polsko-švýcarském fondu Nomad Boguslawa Skowronski. Investorům, kteří budou dělat své domácí úkoly, podle ní nabídne střední Evropa v roce 2013 zajímavé příležitosti. Jen v Polsku se totiž čeká na burze až padesát nových titulů, z nichž mnohé slibují diverzifikaci a rychlý růst.
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat