Anketa: Jak reagovat na oslabování dolaru? A bude americká měna dále ztrácet?

Plýtvání penězi, záchod, toaleta, dolar - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Americký dolar je jedním z nejsledovanějších a nejvyužívanějších tržních instrumentů. Změny jeho hodnoty se bezprostředně týkají většiny dalších aktiv, protože americká měna je nadále hlavní globální rezervní a také tržní jednotkou. Domácích burzovních a tržních expertů jsme se proto zeptali, zda čekají pokračování poklesu hodnoty dolaru, a také na to, jak se pro případ tohoto scénáře zařídit v rámci investičního portfolia.

Jan Vejmělek (Komerční banka)

Očekáváme, že dolar letos naváže na rok 2020 a bude pokračovat v oslabování. Tento trend z dlouhodobého hlediska vnímáme jako návrat k rovnováze po období extrémně silné americké měny, které trvalo prakticky po většinu uplynulé dekády. Těžit by z toho mělo euro i další měny, zejména ty citlivé na obnovu dynamiky světového obchodu (japonský jen, australský dolar, novozélandský dolar). Měny rozvíjejících se zemí budou reagovat na nejistoty spojené s očkováním proti covidu-19, které v těchto státech bude mít oproti vyspělým zemím nejspíše zpoždění. To by ale nemělo platit pro měny zemí střední a východní Evropy.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

Americký dolar bude oslabovat tak dlouho, dokud bude Fed držet měnovou politiku extrémně uvolněnou. Podle mě toto období potrvá zhruba 9-18 měsíců. Po plném oživení americké ekonomiky dojde k obratu, podobně jako v roce 2014. Největší smysl jako ochrana před ztrátou hodnoty dolaru mi dávají jiné měny, například kanadský dolar nebo japonský jen.

Radim Krejčí (Portu)

Tlaky na oslabení amerického dolaru by letos mohly pokračovat, nicméně již ne v míře jako loni. Znamená to mimo jiné, že by mohla dále posilovat česká koruna, což bude českým drobným investorům ubírat ze zisků z růstu dolarových cen investic, například zlata. Na ústup dolaru je proto vhodné reagovat měnovým zajištěním. Dobrou volbou mohou být také alternativní investice. Bitcoin je čistě spekulativní záležitost, jeho cena kolísá tak výrazně, že jsou dopady pohybů kurzů měn jen málo významné. Z dlouhodobého hlediska považuji nadále za efektivní nástroj zhodnocování peněz dobře diverzifikované portfolio akcií nebo ETF.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Čekám další pokles hodnoty amerického dolaru. Převaha demokratů v obou sněmovnách amerického Kongresu minimálně pro letošní rok znamená větší pravděpodobnost další výrazné fiskální expanze. Americká centrální banka zároveň jednoznačně avizuje závazek držet velice uvolněnou měnovou politiku minimálně do roku 2022. Kombinace výrazné fiskální i měnové expanze v USA se tak pravděpodobně bude dále projevovat oslabováním dolaru.

EUR/USD

Zlato je zajímavé z dlouhodobého investičního pohledu. Poté, co se loni dostalo na historické maximum nad 2 000 USD za unci, je další vývoj jeho ceny velkou neznámou. Pro další růst hovoří záporné reálné úrokové sazby, vidina další výrazné fiskální expanze v USA a negativní korelace s dolarem, která ale ne vždy funguje. Proti dalšímu růstu ceny zlata pak hovoří oproti loňsku o poznání optimističtější hospodářský výhled. Argumenty pro další růst ceny zlata podle mě mírně převažují.

Prudké posilování bitcoinu ve mně nevyvolává pocit, že by šlo o bezpečnou investici. Bitcoin a kryptoměny obecně jsou extrémně volatilní a lze na nich rychle vydělat, ale stejně rychle také prodělat. Pokud spekulovat, tak v rámci portfolia jen s malou částkou. Tomu, že by se bitcoin či jiná kryptoměna někdy v budoucnu staly hlavní globální měnou, nevěřím. Stejně tak nečekám návrat k peněžnímu systému, který by byl krytý zlatem.

Pokud jde o další měny jako možnou ochranu před ztrátou hodnoty dolaru, jsou podle mě letos (analogicky s vývojem v letech 2008 a 2009) zajímavé především komoditní měny, jako jsou australský a novozélandský dolar, a to i vzhledem k hospodářské orientaci na Čínu a jihovýchodní Asii. Dominantní pozice dolaru jako hlavní globální měny je zatím neotřesitelná, ačkoli je stále pravděpodobnější, že v průběhu nadcházejících let bude dále pozvolna upadat.

Milan Vaníček, Petr Sklenář (J&T Banka)

Ano, čekáme další oslabení dolaru. Kurz EUR/USD by mohl vystoupat až k 1,25. Jako možná sázka na slabší dolar mě napadají komodity, případně měny rozvíjejících se zemí. Hladina 1,25 EUR/USD ovšem neznamená vyloženě slabý dolar, spíše se jedná o hodnoty bližší dlouhodobě rovnovážné hladině (některé odhady jsou až v pásmu 1,3-1,4 EUR/USD). Pod 1,1 je naopak dolar výrazně nadhodnocený. Americká ekonomika nadále vykazuje hluboké dvojité deficity (rozpočet, obchodní bilance), eurozóna má naopak výrazný přebytek obchodní bilance a celého běžného účtu (okolo 3 % HDP).

Jaroslav Brychta (XTB)

V případě plynulého zotavování světové ekonomiky v roce 2021 dolar ještě slábnout může. Osobně ale dramatický výprodej neočekávám, situace v řadě vyspělých zemí je totiž z fiskálního hlediska ještě horší než v USA. Pokud bude navíc pokračovat globální zotavení ekonomiky, je docela pravděpodobné, že se výnosová křivka začne na vzdálenějším konci zvyšovat spíše v USA než například v Evropě, což by dolaru mohlo částečně pomáhat.

Aktuální kurz monetární a fiskální politiky je podle mě značně problematický a bude přispívat ke snižování hodnoty papírových peněz vyšším tempem než v uplynulých desetiletích. Považuji proto za celkem racionální se před tímto rizikem zajistit malou pozicí ve zlatě a v kryptoměnách.

Bitcoin

Vratislav Jůza (4fin)

Myslím si, že o mnoho levnější dolar již nelze očekávat. Úrovně okolo 21 USD/CZK bych naopak považoval za atraktivní nákupní příležitost. A proto bych se ani kvůli slábnutí americké měny neuchyloval k investicím do zlata, bitcoinu nebo komodit.

Tomáš Tyl (Fichtner)

Krátkodobé změny kurzů nemá smysl věštit. O ústupu dolaru se hovoří dlouhodobě, skutečnost je ovšem taková, že americká ekonomika je silná a v lepší kondici než velká část zbytku světa. Dolar je nadále považován za bezpečnou měnu, což bylo cítit i při nástupu pandemie, až mírnění obav mělo za následek zlevňování americké měny.

Z dlouhodobého hlediska nám dává smysl držet americké akcie v dolarech bez měnového zajištění, ale na samotné měny nespekulovat. Zlato a bitcoin jsou velice kolísavá a spekulativní "aktiva". Do dalších komodit (ropa, zemědělské komodity a další) je pak lehce náročnější investovat napřímo, nepřímé investování je pak spojené s velkými ztrátami v důsledku rolování futures.

Libor Stoklásek (Imperial Finance)

Jednoznačně předpokládám další pokles hodnoty amerického dolaru. Jeho nižší hodnoty by mohly otevřít zajímavé příležitosti na světových trzích s komoditami a také s alternativními nástroji, jako jsou kryptoměny.

Petr Lajsek (Colosseum)

Vzhledem k obrovskému objemu (nových) peněz na americkém trhu očekávám, že by měl dolar mírně oslabovat i v letošním roce. Zvolení Joea Bidena prezidentem by navíc mohlo znamenat výraznější otevření ekonomiky USA zahraničnímu obchodu, a tudíž vést ke snaze o fiskální expanzi, která by vedla k poklesu hodnoty dolaru. Výraznější zpevnění amerického dolaru lze logicky očekávat (až) v době, kdy Fed přistoupí ke zvyšování sazeb.

Komodity mohou být v obdobích slabého dolaru velice atraktivní. Většina jich je kótována právě v dolarech, pád hodnoty této měny tak jejich cenu zvyšuje (a navíc zatraktivňuje nákupy těchto komodit zahraničními kupci).

Index amerického dolaru

New York, USA, Spojené státy
Obrázek: pixabay
3. 2. 2021 12:07
Anketa: Zaostřeno na americké dluhy a dolar

V rámci pravidelných expertních výhledů jste se již mnohokrát ptali na nárůst zadlužení Spojených států a také na...

Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
5. 10. 2022 10:19
Proč do kryptoměn a blockchainu neinvestovat přímo, ale raději přes fondy?
Certifikáty
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
4. 10. 2022 12:41
Best & Novotný: Americe může vyhovovat vleklý konflikt na Ukrajině, dolar je zatím největším…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Pixabay.com
3. 10. 2022 15:45
ABCD investora: Akcie ČEZ, globalizace, vítězné akcie, česká ekonomika a mnoho dalšího
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pozemky a půda
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 10. 2022 20:00
Štěpán Hájek (XTB): Akciový trh se může v nejbližších dnech technicky odrazit z letošních minim,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat