Anketa: Může česká koruna během příštích 12 měsíců citelněji posílit vůči euru a dolaru?

Česká koruna se v srpnu obchodovala na hladině 26 EUR/CZK, během dvou měsíců ale oslabila až nad 27,2 EUR/CZK. Na korunu v páru s eurem i americkým dolarem se často ptáte v rámci našich pravidelných expertních výhledů, nabízíme proto názory tří ekonomů, kteří se jí na základě naší výzvy zabývali v posledních týdnech. Některé poznámky proto nezohledňují aktuální zhoršení epidemické situace a aktuálně zavedená opatření, jež mají bránit šíření nákazy covidem-19.

Jan Vejmělek (Komerční banka)

Epidemická situace, kdy se Česko postupně stalo černou ovcí střední Evropy, se podepsala i na kurzu koruny. Po většinu roku se přitom české měně ve srovnání s ostatními středoevropskými měnami dařilo lépe. Nyní je její pozice ohrožena a koruna ve světle snižujících se tuzemských tržních úrokových sazeb (a tedy klesajícího úrokového diferenciálu vůči euru) oslabuje.

Ve zbytku roku nepřepokládáme, že by se situace zásadním způsobem změnila. Kurz koruny vůči euru čekáme koncem roku kolem 26,50 EUR/CZK. Návrat koruny k silnějším hodnotám a posílení pod 26 EUR/CZK bude podle nás až příběhem roku 2021, a to za předpokladu, že se ekonomika bude dále zotavovat z letošních ztrát.

Vůči dolaru koruna smazala v podstatě veškeré ztráty, které utrpěla v souvislosti s nástupem koronavirové krize. Nutno ale podotknout, že jí do značné míry pomohly ztráty dolaru vůči euru. Po výrazném pádu dolaru lze nyní spíše očekávat stabilizaci či korekci (ta ostatně v září a říjnu přišla), další prodejní vlnu předpokládáme až v průběhu příštího roku. Díky tomu by dolar mohl pro české investory v průběhu příštího roku zlevnit na úrovně i výrazněji pod 22 USD/CZK.

Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers)

Rozhodně si dokážu zpevnění koruny vůči euru představit. Obzvláště pokud by se podařilo zmírnit dopady celosvětové pandemie, která byla v konečném důsledku hlavní příčinou oslabení koruny z 25 EUR/CZK až na téměř 28 EUR/CZK. Druhá vlna epidemie v Česku s předpokládanými citelnými dopady do ekonomiky ovšem optimističtějšímu výhledu pro korunu brání.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Nemyslím si, že bude česká koruna výrazněji posilovat, úplně vyloučit to ale samozřejmě nelze. Horizont jednoho roku je dlouhý a nejistota spojená s dalšími měsíci je velice silná. Různé scénáře budoucího hospodářského vývoje naznačují různé úrovně hodnoty koruny. Klíčovou proměnnou je to, zda se z "nestandardní pandemické recese" stane "tradiční hospodářská recese", nebo zda se podaří zachovat solidní tempo oživení s relativně rychlým návratem hospodářství na předkrizové úrovně.

  • Základní scénář (pravděpodobnost 50 %)

Oslabení koruny ve 4. čtvrtletí letošního roku nad hladinu 27 EUR/CZK a následné pozvolné posilování koruny během roku 2021 s převahou obchodů v rozmezí 26–27 EUR/CZK. Předpokladem je, že se Česko a EU budou ve 4. čtvrtletí potýkat s druhou vlnou covidu-19, která bude mít za následek citelné zpomalení nastartované ekonomické aktivity z 3. čtvrtletí. Vládní omezení a lokální hospodářská paralýza některých evropských regionů budou mít negativní dopad na spotřebu domácností a soukromé investice. Středoevropské měny budou pod prodejním tlakem, což naznačil zářijový vývoj. ČNB sníží úrokové sazby na technickou nulu, ale vyhne se použití takzvaných alternativních nástrojů měnové politiky. První polovina roku 2021 přinese opětovné zrychlení ekonomické aktivity. Budou k dispozici první vakcíny na covid-19 a významně se zvýší promořenost populace. Pozitivní sentiment na finančních trzích bude globálně podporovat silně uvolněná měnová a fiskální politika, z čehož budou těžit riziková aktiva. Koruna bude pozvolna posilovat, avšak hlouběji a udržitelně pod 26 EUR/CZK se nedostane.

  • Alternativní scénář 1: Z pandemické do tradiční recese (pravděpodobnost 40 %)

Druhá vlna epidemie covidu-19 v Česku a EU bude mít značně destruktivní dopad na důvěru ekonomických subjektů. Ekonomické oživení nastartované v předchozích měsících se přeruší v letošním 4. čtvrtletí a v 1. čtvrtletí 2021. Pandemická recese přejde i přes snahy vlád a centrálních bank do "tradiční" hospodářské recese charakterizované slabou poptávkou a silnými deflačními tlaky. ČNB bude muset dále uvolnit měnovou politiku prostřednictvím alternativních nástrojů. Nejpravděpodobnějším nástrojem je podle mě devizový kurz, tedy další kurzový závazek. Koruna by se tak nejspíše držela nad 27 EUR/CZK minimálně po celý rok 2021. Hospodářské oživení v Česku a EU bude velice pozvolné a začne k němu docházet až od 2. čtvrtletí 2021, přičemž řada odvětví bude silně poškozena.

  • Alternativní scénář 2: Rychlé hospodářské oživení bude pokračovat v závěru letošního roku i v roce 2021 (pravděpodobnost 10 %)

Druhá vlna pandemie covidu-19 v Česku a EU bude mít jen omezený dopad na ekonomickou aktivitu. Silné hospodářské oživení bude pokračovat jak v závěru letošního roku, tak v roce příštím. Kombinace silně expanzivní měnové a fiskální politiky bude podporovat rychlý návrat HDP na předkoronavirové úrovně. Dařit se bude rizikovým aktivům a koruna bude výrazně posilovat jak vůči euru (směrem k 25 EUR/CZK), tak americkému dolaru (pod 20 USD/CZK).

Čtvrtstoletí volně směnitelné koruny: Česká měna obstála a měla by postupně posilovat, shodují se ekonomové
Před 25 lety vstoupil v platnost devizový zákon, kterým se stala česká koruna volně směnitelnou měnou. Koruna podle oslovených odborníků obstála a byla považována za jednu z nejstabilnějších měn v regionu. Zároveň fungovala jako nárazník proti nepříznivému ekonomickému vývoji. To ovšem částečně změnila finanční krize v roce 2008 a následně devizové intervence České národní banky od listopadu 2013 do dubna 2017 s cílem držet kurz české měny nad 27 korunami za euro. Z dlouhodobějšího hlediska by měla koruna ale opět začít posilovat, odhadují ekonomové.
Česká koruna
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
USD/CZK
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2022 14:00
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny jsou určovány cenami zemního plynu, energie ale kvůli ekonomickým…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
Aleš Vávra (Metatron Capital): Korekce na akciovém trhu jsou z pohledu dlouhodobých investorů…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat