25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Tématem číslo jedna na tuzemském devizovém trhu je v posledních dnech oslabování koruny. Kurz EUR/CZK se přiblížil 26. Takto drahá byla pro Čechy evropská měna naposledy koncem loňského srpna. V páru s dolarem jsou ztráty ještě citelnější.
Co za oslabováním české měny, které je patrné od poloviny dubna, stojí? I když nás v první řadě napadnou domácí faktory jako neochota centrální banky rychleji zvyšovat úrokové sazby či současná dividendová sezóna, kdy se zisky, které loni vytvořily tuzemské firmy v držení zahraničních majitelů, přesouvají do zahraničí, rozhodující je pro současný kurzový vývoj situace v Itálii.
Ačkoli je současné oslabení koruny vůči euru vnímáno jako významné (korunové ztráty přesáhly od poloviny dubna 2,5 %), z regionálního pohledu koruna rozhodně nezaostává. Polský zlotý i maďarský forint zatím během druhého čtvrtletí oslabovaly ve stejném rozsahu. Pokud budeme hodnotit výkonnost středoevropských měn od začátku letošního roku, je koruna jednoznačným vítězem. Oslabila totiž zdaleka nejméně.
Česká měna jednoznačně doplácí na dění na globálních trzích, kde euro vůči dolaru strmě padá. Tento vývoj, který je v posledních dnech živen narůstající nejistotou ohledně italské politické situace, jde též proti všem očekáváním. Globálně padající euro a přesun investorů do dolaru se odráží ve výprodeji středoevropských měn jako celku. Pád koruny se tak nezastaví dříve, než se vrátí důvěra trhů ve společnou měnu. A to může ještě minimálně pár týdnů trvat.
Vzhledem k aktuální situaci na měnových trzích jsme revidovali výhled na kurz EUR/CZK (především) pro následující dvě čtvrtletí.
Globální měnové trhy jsou od začátku května ve znamení výrazného nárůstu volatility a výprodejů rizikovějších aktiv kvůli několika nepříznivým faktorům. Mezi ty nejzásadnější patří dluhové problémy Argentiny, opětovná eskalace napětí mezi KLDR a USA, propad turecké liry, zklamání z ekonomických dat a v nedávných dnech hlavně politická krize v Itálii. V důsledku růstu rizikové averze se začali investoři zbavovat měn rozvíjejících se zemí a vracet se do eurových a především dolarových aktiv. Květnový výprodej je zvláštní v tom, že zasáhl i měny, které byly dříve chápány jako bezpečný přístav, tedy i českou korunu.
V minulých měsících a letech přitom byla česká měna vůči výprodejům rizikovějších měn poměrně odolná. Koruna totiž nabízela jasný příběh – dlouho byla podhodnocená (alespoň podle některých modelů) a její zisky měla zaručovat i nominální ekonomická konvergence k eurozóně a zvyšování úrokových sazeb ČNB (a tak i zvětšování úrokového diferenciálu vůči euru).
Již delší dobu ovšem varujeme před rizikem prudkého oslabení koruny. Obrovské intervence centrální banky spojené s nárůstem sázek světových investorů na zisky české měny mají i stinnou stránku. V době výrazně zvýšené tržní nejistoty může dojít k odlivu zahraničních investorů, a tedy i k výraznějšímu oslabení koruny. V relativně omezeném měřítku jsme toho svědky právě v současnosti, což naše obavy potvrzuje. Globální investoři očividně přestali rozlišovat mezi korunou a (ostatními) aktivy na rozvíjejících se trzích a stahují své prostředky do dolaru.
Tento týden trhy vystrašila politická krize v Itálii. Tamní situace se podle našeho výhledu jen tak neuklidní. Předčasné volby by se mohly konat v září a Hnutí pěti hvězd a Liga Severu by je mohly pojmout jako referendum o členství země v eurozóně. Náš hlavní scénář nicméně předpokládá, že Itálie po volbách v měnové unii setrvá a na trzích zavládne ke konci roku uklidnění. Zvýšená politická rizika ale podle nás zpomalí posilování koruny v příštích měsících.
Revidujeme proto svůj výhled pro kurz EUR/CZK. Očekávanou trajektorii jsme pro 2-3Q2018 posunuli ke slabším korunovým úrovním. Klidnější závěr roku a růst sazeb ČNB v listopadu ale posune korunu pod 25 EUR/CZK během 4Q2018. Pokud by došlo k opětovnému výraznému zhoršení tržního sentimentu a kurz eura proti dolaru by výrazněji propadl pod 1,15 EUR/USD, mohla by koruna proti euru otestovat a prorazit hladinu 26 EUR/CZK. To by dále potvrdilo náš rizikový scénář.
Autory textu jsou Jan Vejmělek a Marek Dřímal, ekonomové z Komerční banky.