25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Na měnovém trhu je letos celkem živo. Platí to zejména pro americký dolar, který po letech posilování ve druhém čtvrtletí zaznamenal nezanedbatelné ztráty. Podle Goldman Sachs však tento trend do konce roku nemusí pokračovat. Pro obchodníky navíc mohou být zajímavé i další měny.
Vůči euru a britské libře začal dolar ztrácet již v březnu, respektive dubnu, u australského, novozélandského a kanadského dolaru se ztráty začaly projevovat až v květnu. Zach Pandl, šéf globálních stratégů Goldman Sachs pro oblast devizových trhů a rozvíjejících se trhů, si ale myslí, že pokračování poklesu hodnoty amerického dolaru není na pořadu dne, stejně jako nečeká další vzestup eura.
Investoři by se podle Pandla měli zaměřit na "příznivé globální podmínky k růstu a relativní cyklickou pozici napříč trhy". Zároveň dodal, že mnohé z centrálních bank, které byly v minulých letech poněkud opatrnější, mohou odvážněji mluvit o zpřísňování měnové politiky díky zlepšujícím se ekonomickým podmínkám. Investorům, kteří chtějí těžit z tohoto postoje centrálních bank, doporučuje tři obchody, které by měly vydělávat právě na normalizaci měnové politiky.
"Cyklický obraz ve Švédsku je mírně odlišný od Norska, ale domníváme se, že jak Riksbank, tak Norges Bank začnou s normalizací dříve, než čekají trhy. Ve Švédsku je inflace nad cílem centrální banky a inflační očekávání po poklesu mezi lety 2012 a 2015 vzrostla. Úrokové sazby na úrovni -0,5 % tomuto vývoji neodpovídají," míní Zach Pandl.
Problém Norska podle něj stále tkví v určité volné kapacitě, ale růst je momentálně silný. "Norská centrální banka může zvážit první posun úroků výše po posledním snížení v březnu 2016," doplňuje Pandl.
Co se týče Evropy, stratég očekává, že "ECB bude udržovat úrokové sazby stabilní, ačkoli má v plánu omezovat kvantitativní uvolňování". Bank of England se podle něj nebude zabývat inflací nad cílem kvůli politické nejistotě a dlouhodobému riziku vycházejícímu z brexitu.
"Stejně jako ve Švédsku a Norsku se fundamenty v Austrálii a na Novém Zélandu poněkud liší. I tak očekáváme, že obě centrální banky přistoupí ke zvýšení sazeb dříve, než čekají trhy, a oba dolary budou těžit z příznivého globálního růstu," myslí si Pandl.
V měnové politice Japonska podle stratéga ke změnám nejspíše v dohledné době nedojde. Kontrola výnosové křivky by měla zesílit dopady vyšších sazeb v jiných zemích na japonský jen. "Pokud se globální ekonomika udrží v současném trendu, páry AUD/JPY a NZD/JPY nabízejí zajímavý růstový potenciál," doplňuje Pandl.
Trhy podle Pandla poněkud podceňují potenciál růstu úrokových sazeb v Kanadě, která má za sebou solidní ekonomický růst v prvním čtvrtletí (reálný HDP +3,7 %), jenž mohl pokračovat i v dalších měsících.
"Inflace je stále pod cílem centrální banky, ale bankéři se více soustředí na snížení nevyužité kapacity a do jisté míry i na rizika pro finanční stabilitu. Míra nezaměstnanosti v Kanadě v červenci klesla na 6,3 % a ceny domů jsou stále vysoké, takže pochybujeme, že by Bank of Canada mohla zvyšování úrokových sazeb pozastavit," říká Pandl. Výsledkem by tak měl být pokles měnového páru USD/CAD.
Stratég z Goldman Sachs ke všem uvedeným obchodům dodává, že jde o procyklická doporučení, která jsou v souladu se současnou silou globální ekonomiky. Zároveň ale připomíná rizika, s nimiž musejí investoři počítat. "Zpomalení globální ekonomické expanze nebo růst geopolitického napětí by mohly naše doporučení nepříznivě ovlivnit. A jelikož jde o nákupní doporučení na komoditní měny, výrazný pokles cen ropy nebo kovů by mohl také vést k jejich nenaplnění," uzavírá Pandl.