KONTEXT: Není všechno krypto, co se třpytí aneb Jak (ne)vyděláte na mánii kolem bitcoinu

Bitcoin láme jeden rekord za druhým, ethereum mu šlape na paty a investoři jsou v pozoru. Ti, kteří na jednu z kryptokaret již vsadili, se obávají náhlé smrti, ale zároveň doufají v nanebevzetí. Ti, kteří vše pozorují zpovzdálí, s každou další stovkou dolarů za bitcoinovým opaskem litují. KONTEXT i proto nabízí střízlivý pohled na svět kybernetických měn doplněný tipem na nepřímou sázku a komentářem insidera.

Bitcoin přešlapuje v okolí hladiny 6 000 dolarů a na trhu opět ožívají spekulace o možné (masivní) korekci. Přesto – nebo možná právě proto – zájem o matku všech kryptoměn narůstá. Zhodnocení o zhruba 500 % za letošní rok láká stále větší počet v podstatě středněproudových, mnohdy nezkušených investorů i množství profesionálních spekulantů, kterým hraje pokračující divoká kryptojízda do karet.

Mnozí uznávaní tržní experti (od hedgeového gurua Raye Dalia po akademického pana bublinu Roberta Shillera) varují před bublinou na trhu s kryptoměnami. Trh má přesto tendenci pozlatit vše, co voní po bitcoinu. V pátek tento abnormál potvrdila jinak celkem nenápadná britská společnost On-Line, jejíž akcie poskočily díky tomu, že do svého názvu zakomponovala magické slůvko blockchain, až o 394 %. Kdo pamatuje hlasité prasknutí internetové bubliny, prožívá zřejmě silné déjà vu.

I racionální investoři mají stále častěji náladu to s kryptoměnami zkusit. A ačkoli jsem již léta fanouškem těchto měn, respektive blockchainu, dnes jim vzhledem k situaci a očekávatelné reakci regulátorů doporučuji (v zájmu jejich nervů) zvážit raději nepřímou sázku, konkrétně výrobce čipů TSMC a výrobce grafických karet NVIDIA a AMD, tedy trojici zásobující tím nejpodstatnějším datová centra těžící bitcoin, ethereum a další digitální poklady.

TSMC, největší nezávislý výrobce čipů na světě, nedávno potvrdila, že její příjmy ve třetím čtvrtletí výrazně přiživila poptávka po výbavě tradičně poptávané kryptotěžaři. Podobný signál vyslal i výrobce grafických karet AMD, který po sedmi čtvrtletích, v nichž naplnil či překonal tržní očekávání, nahlásil za třetí čtvrtletí meziroční nárůst příjmů o 74 % (následný propad ceny akcií o 12 % ale připomněl obavy ze závislosti na světě digitálních měn, který stále mnozí investoři považují za tekuté písky).

I nepřímá sázka na probíhající kryptománii je a nejspíše bude adrenalinovou jízdou. I proto jsem se rozhodl oprášit klíčové body z rozhovoru s Markem Palatinusem, legendou bitcoinové komunity známou pod značkou Slush, který jsme pro mou knihu The Evolution of Money spáchali před bezmála třemi lety. To, o čem v souvislosti s bitcoinem tehdy byla řeč, se dnes zdá podobně relevantní jako tehdy.

O vysoké a ještě vyšší volatilitě: Bitcoin jako technologie je pouze nástroj, který se dá použít několika způsoby. Jednou možností je využít ho jako peníze, druhou jsou spekulace. Pro mě bitcoin není o spekulaci, ale na druhou stranu si myslím, že mu neškodí. Pomáhá ho stabilizovat a určit tržní hodnotu. Bitcoin je mladý nástroj a lidé teprve hledají stabilní cenovou hladinu, kde by se mohl vůči běžným měnám pohybovat. Obrovské cenové výkyvy už tu byly. Já pamatuji růst k jednomu dolaru a následný pád na 50 centů. Tehdy spousta lidí předpovídala, že končíme. Těch bublin pravděpodobně ještě několik uvidíme.

O hrozbě nepřátelského převzetí: Ve chvíli, kdy má někdo v podstatě neomezený rozpočet, třeba tajné služby nebo centrální banky, monopol nebo kontrolu nad bitcoinem získat může. V důsledku je to nicméně jen o míře pravděpodobnosti. Něco podobného tedy možné je, zda je to ale pravděpodobné, nevím. Vezměme si například záměr čínské národní banky stvořit vlastní centrální měnu. Vydávat decentralizovanou měnu s kontrolovaným oběhem je divné. A že by Čína nechala lidi těžit vlastní měnu, že by nad tím nechtěla mít kontrolu, to se nečeká. Přitom v takovém případě to nemá smysl.

O (možných) světlých zítřcích: I díky tomu, jak často se o potenciálu blockchainu mluví, nebudou nejspíše napříště kryptoměny takovou podivností, pokud jde o společenský rozměr. Bitcoin nakupují i lidé ve zralém věku. Přestávají se bát neznáma, které tato měna dříve představovala. Bitcoin je stále použitelnější a méně démonizovaný. Každým rokem se dramaticky zlepšuje rozpoznávání toho, že projekt již nějakou dobu existuje a že to není nesmysl. To bude pokračovat, a během několika let tak bude bitcoin demytizovaný. Lidé si zvyknou, že tu je a že není potřeba se ho bát.

Kryptoměny
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat