1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
V polovině července se stalo něco, co tu již dvě dekády nebylo. Euro stálo přesně jeden dolar, chvíli dokonce ještě o něco méně. Proč se to stalo? Co to znamená pro investory? A co je možné očekávat do budoucna?
Euro sice vzniklo teprve v roce 1999, ale díky jeho předchůdcům ECU a EUA, které fungovaly jako zúčtovací jednotky, ač nenahradily měny jednotlivých států, máme historická data de facto od roku 1975. Z nich je patrné, že bylo euro za dobu své existence levnější než dolar hned dvakrát.
Euro po(s)tupně ztrácelo již přes rok a mělo k tomu hned několik důvodů. Do očí bijícím je válka na Ukrajině a vysoké ceny, případně zastavení dodávek některých komodit. Důležitým faktorem je ale i postoj centrálních bank. Evropská centrální banka až příliš dlouho otálela se zvednutím úrokových sazeb a inflace v eurozóně se vyšplhala v červnu na 9,6 %.
Americká centrální banka začala zvyšovat sazby dříve (byť podle mnoha ekonomů také pozdě) a je možné, že ve světle stále rostoucí inflace ještě přitvrdí.
Za poklesem hodnoty eura tedy stojí válka na Ukrajině a kvůli ní hrozící recese, nečinná ECB a stále ostřejší přístup Fedu. V Americe jsou evidentně rozhodnuti zastavit inflaci i za cenu vyvolání recese. V Evropě je ale potřeba našlapovat po špičkách kvůli dluhopisovému trhu. Zvyšování sazeb na starém kontinentu totiž znamená prodražení státního dluhu zemí eurozóny, které zejména jižní státy budou zvládat jen složitě. Investoři tak pro jistotu posílají peníze do dolarových aktiv, což tlačí na hodnotu eura.
Zajištěný investor nemusí kurzové pohyby vůbec řešit. Všechna naše portfolia na Portu jsou měnově zajištěna. Nezajištěný korunový investor se na první pohled kurzu EUR/USD nemusí bát, neboť jeho investice zahrnuje obvykle konverzi z korun na eura či dolary, nikoli převod z eur na dolary.
Kurz EUR/USD je ale důležitý i tak. Vůči dolaru česká měna za poslední rok oslabila na úroveň téměř 24 Kč, což je oslabení o 10 %. Vůči euru koruna naopak posílila na hodnotu 24,5 Kč, což je posilnění o téměř 5 %. Nezajištěný investor těží z oslabování své měny. Když nakoupí dolar za 21 Kč a za rok jej prodá za 24 Kč, vydělá 3 koruny na jednom dolaru.
Silný dolar nicméně zvýší inflaci v zemích, které nakupují komodity denominované v dolaru, což je většina světových komodit a většina zemí. To obratem zvyšuje pravděpodobnost růstu úrokových sazeb a zpomalení ekonomiky. Ani americké společnosti však nejsou vůči silnému dolaru imunní. Přes 40 % tržeb společností z indexu S&P 500 pochází z Evropy a jedno utržené euro ještě před rokem znamenalo 1,22 dolaru. Nyní za jedno euro dostane americká firma již jen (zhruba) jeden dolar, tedy podstatně méně.
Evropa se potýká s válkou na Ukrajině a s dopady sankcí vůči Rusku. Nejvíce se řeší tok plynu z Ruska na starý kontinent. ECB navíc již začala zvyšovat sazby.
Další vývoj kurzu EUR/USD závisí na mnoha faktorech. Bude do Evropy proudit plyn? Jaká bude cena důležitých komodit? Jak rychle bude ECB zvedat sazby? A jak agresivní bude ve zpřísňování měnové politiky americký Fed? Přijde recese v USA, v Evropě, případně jak hluboká a dlouhá?
V současnosti je mimořádně obtížné cokoli predikovat. Pokud ale bude Fed zvedat sazby více a rychleji než ECB, euro bude mít tendenci vůči americké měně dále oslabovat.
Evropská centrální banka v červenci zvýšila depozitní sazbu z -0,5 % na 0 % a uvedla, že na nadcházejících zasedáních...