27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Při pohledu na letošní vývoj na devizových trzích si lze jen povzdechnout, kde že loňské sněhy jsou.
Vzpomeňme, jak se do poslední chvíle přetahovala česká koruna s mosambickým metikalem o to, která proti dolaru posílí nejvíce na světě. Nakonec o prsa zhodnotila mosambická měna více než ta tuzemská. V top 10 byly i další středoevropské měny či měny rozvíjejících se zemí, třeba polský zlotý, srbský dinár, chorvatská kuna či albánský lek.
S rokem 2018 ale jako kdybychom mávli kouzelným proutkem, situace je dramaticky odlišná. Kromě albánského leku a ukrajinské hřivny nenajdeme evropskou měnu, která by si vůči dolaru letos polepšila. Česká koruna zatím vůči zeleným bankovkám oslabila o více než čtyři a půl procenta, a to na tom rozhodně není nejhůře. Zlotý ztrácí přes šest procent, forint téměř osm a nejhorší výkonnost má z evropských měn turecká lira, která letos zatím odepsala více než pětinu své hodnoty.
Obecně letos trpí měny rozvíjejících se zemí geopolitickou nejistotou a eskalací obchodních válek, americký dolar je v této situaci totiž vnímán jako bezpečný přístav. Navíc jej stále více zatraktivňuje postupné zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky. A jak šéf Fedu tento týden před kongresmany uvedl, v tomto trendu hodlá banka pokračovat.
Těžko tedy do konce roku předpokládat, že by měny rozvíjejících se zemí smazaly špatné první pololetí. To by mohl být až příběh roku 2019, s jehož koncem očekáváme ve Spojených státech recesi.
Autorem článku pro deník E15 z 20. července 2018 je hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.